Bilgisayar Virüsü Ve Antivirüs Nedir?

Virüs ve Antivirüsler

Bilgisayar konusunda yeniyseniz, virüs denince aklınıza hastalıklara neden olan virüsler gelebilir. Bilgisayarla birlikte geçen virüs kelimesini ilk duyunca şaşırmış, meraklanmış olmayan yok gibidir. Bunun sebebi canlılarda bulunan virüs nasıl oluyorda bir bilgisayarda da olabilir sorusunu kendinize sormanız olabilir. Aslında buradaki virüsün hastalıklara neden olan virüsle hiçbir ilgisi yoktur.

Bilgisayar Virüsü Nedir?

Kısaca bilgisayarlara bulaşan kötü amaçlı yazılımlara virüs denir. Virüsler bulaştıkları bilgisayarlarda kendilerini kopyalayarak çoğaltırlar. Bu sayede çeşitli program ve resimlere bulaşarak başka bilgisayarlara bulaşma çabası içindedirler.

Virüs yazılımları, bilgisayarınızın arka planında çalışan uygulamalar olduğundan varlığından ve yaptığı işlemden haberiniz olmaz.

Bilgisayar Virüsü Niçin Yapılır?

Zararlı yazılımlar çok farklı amaçlar uğruna yapılabilirler. Bunlardan en sık karşılaşılanları sizler için aşağıda maddeler halinde yazdık.

 • Kredi kartı bilgilerinize ulaşarak hesabınızdan para çekmek veya alışveriş yapmak için yapılmış virüsler en sık karşılaşılan virüs tipleridir.
 • E-posta hesaplarınızı tespit edip bunları 3. kişilerle paylaşarak çeşitli reklam e-postaları almanıza neden olabilirler.
 • Bilgisayarınızda özel resim, video ve çeşitli dosyaları haberiniz dahi olmadan alabilirler.
 • Bilgisayarınızda yaptığınız MSN, Facebook vb. yazışmaları başkalarının görmesini sağlayabilir.
 • Şaka amaçlı yapılan virüslerde vardır. Örneğin ekranda aniden çıkan garip şekiller görülmesi olabilir.
 • Önemli gün veya haftaları hatırlatmak için yapılmış virüsler olabilir.
 • Nadir de olsa bazı virüsler bilgisayar yazılımına zarar vererek bilgisayarınızın açılmasına engel olabilir.

Virüs Bulaşan Bilgisayar Nasıl Anlaşılır?

Virüsler işlerini gizlice yapmaya ayarlandığından bunu anlamak çok, zor bazen de imkansızdır.  Çok uzman kişiler çeşitli ağ izleme metotları ile virüsleri tespit edebilirler. Ancak bazen aşağıda sıraladığımız belirtilerden anlaşılabilmektedir.

 • Bilgisayarın geç açılmasına ve kapanmasına neden olabilir.
 • Bilgisayarın ağırlaşmasına neden olabilir.
 • İnternet iletişimini kullanan bir virüs var ise internet hızınız düşebilir.
 • MSN ve Facebook gibi sosyal ağlarda sizden habersiz mesaj gönderebilir.

Yukarıdaki ilk üç madde bilgisayarınızda kesin olarak virüs olduğunu göstermez. Sonuncu madde büyük olasılıkla bir virüs olduğunu gösterir.

Turknet Davet Kodu - Arkadaşını Getir Kampanyası

Bilgisayarıma Bulaşan Virüsü Nasıl Temizleyebilirim?

Bilgisayara virüs bulaşması antivirüs programları ile %99.9 oranında önlenebilir.  Fakat virüs bulaştıktan sonra temizlemek imkansız olabilir. Hiç bir virüs programı virüsten koruma konusundan %100 koruma sağlamaz. Bulaşan virüsleri %100 oranında temizleyemez. Virüs bulaştıktan sonra en iyi ve kesin çözüm bilgisayara format atmaktır.

En çok bilinen ve kullanılan antivirüs programlarından bazıları.

En çok bilinen ve kullanılan antivirüs programlarından bazıları.

Antivirüs Programı Nedir?

Zararlı virüs yazılımlarına karşı, koruma amaçlı yazılmış özel yazılımlara antivirüs denir.

Antivirüs yazılımı kurulan bir bilgisayar virüs bulaşmalarına karşı %99.9’a yakın bir oranla korunabilmektedir. Yapılan her eylemi izleyen antivirüs programı, şüpheli bir eylem veya virüs algıladığında uyarı verir veya eylemi direkt olarak engeller. Bu uyarıları dikkate almamak bilgisayarınıza virüs bulaşmasına neden olabilir.

En Sık kullanılan Antivirüs Programları:

Kaspersky Antivirüs

Norton Antivirüs

Avast Antivirüs

Eset Antivirüs

McAfee Antivirüs

Bu programların neredeyse tamamının ücretsiz sürümü vardır. Ücretsiz sürümler ya süre kısıtlamalı yada özellik kısıtlamalıdır. Bu nedenle virüslere karşı koruma güvenilir değildir ve ücretli sürümleri kullanmanız önerilir.

Bu yazı bilgimanya.com‘a aittir. Link bağlantılı kaynak göstermek suretiyle faydalanabilirsiniz. Hatalı veya eksik bir bilgi olduğunu düşünüyorsanız editor@bilgimanya.com e-posta adresinden bize ulaşabilirsiniz.

Virüs nedir ve nasıl bulaşır konusuyla alakalı hazırlanmış güzel bir YouTube videosu:

Yorum Yazabilirsiniz

  

  

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.