Beyin Emarı Nasıl Çekilir? İlaçlı Emar Nedir?

Beyin emarı nasıl çekilir sorusunu yanıtlamadan önce kısaca EMAR nedir onu açıklayalım.

Emar Nedir?

İngilizce adı MR veya MRG olarak adlandırılmıştır. İngilizce MR harflerinin okunuşu M (em) ve R (ar) olarak telafuz edilmektedir. MR veya MRG’nin açılımı ise Manyetik Rezonans Görüntüleme’dir. Emar radyoaktif değildir, dolayısıyla radyasyon yaymaz ve sağlığa zarar vermez. Devasa güçlü mıknatıslar yardımıyla ve radyo dalgaları kullanarak vücudun tüm kesitlerini, ayrıntılı olarak tarar ve görüntüler.

Emar Çekilmeden Önce Dikkat Edilmesi Gerekenler?

 • Emar öncesi vücudunuzdaki çivi, platin, kalp pili ve protezlerden doktorunuza bahsedin.
 • Çekimden önce üzerinizde tüm metal eşyaları çıkartın.
 • Kredi kartları gibi tüm kartlarınızı üzerinizde bulundurmayın.
 • Cep telefonu ve elektronik eşyaların tümünü çıkartın.
 • Emar esnasında çekilen bölgenizi kımıldatmamaya çok dikkat edin.

Beyin Emarı Nasıl Çekilir Resim 1

Beyin Emarı Nasıl Çekilir?

Hasta, raylı bir kızak üzerine yatırılır ve baş kısmının çekim esnasında kımıldatılmaması için aparatlar yardımıyla sabitlenir. Kızak, baş emar cihazına girecek kadar ileri itilir. Cihaz emar teknisyeni tarafından çalıştırılır. 1-2 dakika süren ve ara ara kesilen cihaz sesleri duyulur. Yaklaşık 10-20 dakika arasında bir sürede çekim sonlanır.

Emar cihazına girin kişi kendini derin, dar bir yere itilmiş gibi hisseder ve tedirgin olmaya başlar. Oysa cihazın içi  o kadar dar değildir ve yaklaşık olarak 30 santim kadar cihazın içine itilir.

İlaçlı Beyin Emarı Nedir? Nasıl Çekilir?

Bazı bölgelerin emar çekiminde daha ayrıntılı görüntü için “Kontrast Madde” denen bir sıvının damar yolundan verilmesi gerekir. Bu tip çekimlere ilaçlı emar denmektedir.

Yukarıda bahsettiğimiz beyin emarı çekimi sonlandığında, damar yoluyla “kontras madde” vücuda verilir ve beyin emarı çekimi tekrar başlar. Bir başka değişle normal beyin emarı çekiminin hemen ardından ilaçlı beyin emarı çekimi başlar.

Turknet Davet Kodu - Arkadaşını Getir Kampanyası

Beyin Emarı Nasıl Çekilir Resim 2

Beyin Emarı Sonuçları Ne Zaman Çıkar?

Çekilen beyin emarı, uzman radyologlar tarafından detaylı olarak incelenir, bu süre emar çekim yoğunluğuna göre 1 hafta kadar sürebilmektedir.

Emar Çekim Fiyatları Ne Kadardır?

Devlet hastaneleri, eğitim ve araştırma hastaneleri ve üniversite hastanelerinde ücretsiz olarak çekilmektedir. Bazı hastanelerde emar cihazı olmadığı için anlaşmalı kurumlara yönlendirilir ve ücretsiz çekilmesi sağlanmaktadır.

Özel hastanelerdeki SGK (SSK, BAĞKUR, Emekli Sandığı) emar fiyatları ise hastanenin lüxlüğüne göre değişmektedir. Bir çok özel hastanede emar çekim ücretleri 50 ila 200 TL arasında değişirken, bazı özel hastanelerde bu rakam 2.000 TL ulaşabilmektedir.

Bu yazı bilgimanya.com‘a aittir. Link bağlantılı kaynak göstermek suretiyle faydalanabilirsiniz. Hatalı veya eksik bir bilgi olduğunu düşünüyorsanız editor@bilgimanya.com e-posta adresinden bize ulaşabilirsiniz.

Beyin Emarı Sonuçları İle İlgili Resimler:

beyin-emari-2 beyin-emari

Emar Çekimini A’dan Z’ye Anlatan Bir Video (Yabancı Dil):

5 comments to Beyin Emarı Nasıl Çekilir? İlaçlı Emar Nedir?

 • zeynep

  Merhaba haftaya gece on iki de bende beyin emarina giricem ama cok korkuyorum nasıl birşey beni bilgilendirirsenizz cok sevinirim

 • hatun

  Slm arkadaşlar ben çektirdi korkulacak bir şey yok geçmiş olsun bende korkuyordum.

 • rabia gunduz

  Beyin damar tıkanıklığını gösteriyor mu?

 • leyla

  benim bir sorum olacak ilk defa emar cektirmek icin makineye girdim ama sonra nefes alamadim korktum haftaya hap verecez anlamicaksin dediler hala korkuyorum hap icince anlamicami cevap yazarsaniz sevinirim tesekürler bide bir sat sürebilirmis 45 dakika sürebilir dediler uzun sürerse makinede kalmam hapin tesiri gecer mi yine korkmak istemiyorum.

 • TANER ÇELİK

  saygı deger hocam ben 20.02.2014 tarihinde iaçlı emar çekilecem lakin, hocam ben a vitamini içerikli bir ilaç kulanıyorum zaratonin diye bu ilacın yan etkileri bir den çok .. ve hocam emar çekkilir ken alacam ilaçla bunun bir yan etkisi olurmu ilacı o güne kadar bırakmam mı lazım veya devam etmelimiyim saygılarımla….

Yorum Yazabilirsiniz

  

  

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.