Beygir Gücü Nedir? İlk Kez Nasıl Hesaplandı?

Beygir Gücü Nedir?

1872 yılında, buharlı makinelerin kaç beygir (at) gücünde güç üretebildiği göstermekte kullanılmaya başlanmış bir güç ölçü birimidir. Buharlı makineler artık kullanılmasa bile, günümüzde sıvı yakıtlarla veya elektrik enerjisiyle çalışan motorların güçlerini hesaplamakta hala beygir gücü (HP) kullanılmaya devam etmektir.

Beygir gücü (HP), ilk olarak elektrik birimini bulan ve adını veren James Watt tarafından ortaya atıldı. James Watt makine mühendisi bir mucitti ve buharlı makinelerin icatçısıydı. James Watt, bir gün kömür madeninde su boşaltımında kullanılan buharlı makinelerinin kaç beygir (at) gücüne denk geldiğini hesaplamaya karar verdi.

Beygir Gücü Nedir İlk Hesaplanması Şema

Turknet Davet Kodu - Arkadaşını Getir Kampanyası

Beygir Gücü Nasıl Hesaplanır?

İlk dönemlerde James Watt, makaraya bağlı ipi çeken bir atın, ipin öbür ucundaki 250 kilogramlık bir yükü bir saniyede yaklaşık 30 cm yükseğe kaldırdığını ölçmüştür. Buharlı bir makine ise 500 kilogramlık bir yükü, 1 saniyede 30 cm yukarı kaldırabiliyordu. Buna göre buharlı makinenin 2 beygir (HP) güç ürettiğini tespit etti. Böylelikle beygir gücü,  horse power kısaltılmasında kullanılan HP simgesiyle kullanılmaya başlandı.

Günümüzde ise; metrik sistemde 1 beygir güç 735,49875 Watt elektrik gücüne karşılık gelmektedir. Amerikan ölçü sisteminde ise 1 beygir güç 745,69987158 Watt elektrik gücüne karşılık gelmektedir.

2 Beygir Gücü Buharlı Makine

Bu yazı bilgimanya.com‘a aittir. Link bağlantılı kaynak göstermek suretiyle faydalanabilirsiniz. Hatalı veya eksik bir bilgi olduğunu düşünüyorsanız editor@bilgimanya.com e-posta adresinden bize ulaşabilirsiniz.

Yorum Yazabilirsiniz

  

  

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.