Besinler iyice çiğnenmeden yutulursa ne olur?

Uzun ve kısa cevap olarak anlatılmıştır, dilediğinizi seçebilirsiniz.

Uzun cevap:
Sindirim sisteminin ilk organı ağızdır ve sindirim ilk olarak burada başlar. Ağız içerisinde üretilen tükürük salgısı karbonhidratları kimyasal olarak sindirmeye başlar. Yenilen katı yiyecekler ağız içerisinde dişler yardımıyla ezilir ve yine ağız içerisindeki tükrük sıvısı yardımıyla yutak borusu, yemek borusu ve mideye ulaştırılır.

Katı besinler, ağız içindeki tükürük sıvısı ve dişler yardımıyla iyice çiğnenerek yumuşatılır.  Yumuşak besinler daha kolay yutulabilir bir hal alır. Besin iyice yumuşadığı için yutak, yemek borusu, mide ve bağırsaklara zarar vermeden sindirim sistemine ulaşır. İyice çiğnenen besinler midede daha kısa sürede öğütülür, mide daha az çalıştığı için mide şikayetleri çok daha az görülür. Aynı şekilde diğer sindirim organları da daha az ve rahat çalışarak besinleri tam olarak sindirirler.

Turknet Davet Kodu - Arkadaşını Getir Kampanyası

Kısa cevap:
Katı besinler iyice çiğnemeden yutulursa; yutak, yemek borusu, mide ve bağırsak sistemi zarar görebilir. İyice çiğnenmeyen besinler midenin daha uzun süre çalışmasını, daha fazla asit salgılamasına neden olur. Başta mide ve bağırsak hastalıkları olmak üzere bir çok rahatsızlığa neden olur. Ayrıca iyice çiğnenmeden yutulan yiyecekler tam olarak sindirilemeden boşaltım sistemiyle dışarı atılırlar.

Besinler Sindirim Sistemi Çiğneme

Yorum Yazabilirsiniz

  

  

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.