Bel Emarı Nasıl Çekilir?

Bel emarı nasıl çekilir sorusunu yanıtlamadan önce kısaca EMAR (MR) nedir onu açıklayalım.

Emar Nedir?

Cihazın İngilizce ismi magnetic resonance’dir. İngilizce söyleminde adı MR veya MRG olarak kısaltılmıştır. İngilizce MR harflerinin okunuşu M (em) ve R (ar) olarak telafuz edilmektedir. MR veya MRG’nin açılımı ise Manyetik Rezonans Görüntüleme’dir. Emar radyoaktif ışınlar yaymaz, dolayısıyla radyasyon gibi sağlığa zarar vermez. Devasa güçlü mıknatıslar yardımıyla ve radyo dalgaları kullanarak vücudun tüm kesitlerini, ayrıntılı olarak taramaya ve görüntülemeye yarar.

Bel emarı neden çekilir?

Belde oluşan fıtık, sinir sıkışması, kireçlenme, kırık, çatlak, kemik kanseri, tümör vb. gibi bulguları tespit etmek için çekilir.

Bel Emarı Zararlı Mıdır?
Emar cihazları görüntülüme yaparken, tomografi ve röntgen cihazları gibi radyoaktif ışın yaymazlar. Bu nedenle radyasyonun sebep olabileceği zararlara sebep olmaz. Yüksek radyo frekanslarının sebep olabileceği hafif şikayetler veya korkunun sebep olduğu küçük yan etkiler olabilir. En büyük yan etkisi birkaç gün süren saç dökülmesine sebep olabilmesidir.

Emar korkusu:
Çoğu hasta emar cihazının görünüşünden ve sesinden korkuya kapılır. Cihazın görünüşünden korkulmasına sebep olan ise dar bir tünele girme korkusuna kapılmaktır. Oysa ki sanıldığı gibi değildir. Çekim yapan emar cihazının tüp kısmı 1 metre kadar uzunluktadır ve iki tarafı da açıktır. Bel bölgesi çekilirken baş kısmı zaman zaman emar kabininin dışında kalır. Bel bölgesinde yukarı aşağı kayarak hareket eder ve genellikle baş bölgesi ve ayaklar kapalı alanın dışında kalır. Korkunuzu yenmek için gözlerinizi açık tutabilirsiniz veya gözlerinizi kapatıp güzel şeyler hayal edebilirsiniz.

Bel Emarı Nasıl Çekilir?

Hasta, kızaklı bir sedye üzerine yatırıldıktan sonra teknisyen, çekim süresince bel bölgesini hiç oynatmaması gerektiği yönünde uyarıda bulunur.  Gözlerin kapatılması istenir ve kızak biraz kaydırılarak bel bölgesinin tarama kısmına getirilir. Teknisyen kumanda odasına geçerek cihazı çalıştırır. Çekim yaklaşık 10-15 dakika kadar sürer. Bu esnada cihaz tarama yaparken çeşitli yüksek sesler duyulur. Tarama devam ettiği sürece kızak ileri-geri hareket eder.

Bel Emarı Sonuçları Ne Zaman Çıkar?

Acil  bel emarı değilse çekim sonuçları 1 hafta kadar sonra verilebilir. Görüntülerin çıktıları alındıktan sonra radyologlar tarafından emar sonuçları değerlendirilir ve sonuç raporu yazılarak hastaya teslim edilir.

Turknet Davet Kodu - Arkadaşını Getir Kampanyası

Emar Çekilmeden Önce Dikkat Edilmesi Gerekenler?

  • Emar öncesi vücudunuzdaki çivi, platin, kalp pili ve protezlerden doktorunuza bahsedin.
  • Çekimden önce üzerinizde tüm metal eşyaları çıkartın.
  • Kredi kartları gibi tüm kartlarınızı üzerinizde bulundurmayın.
  • Cep telefonu ve elektronik eşyaların tümünü çıkartın.
  • Emar esnasında çekilen bölgenizi kımıldatmamaya çok dikkat edin.

Bel Emarı Nasıl Çekilir?

Emar MR Cihazı

Bel Emarı Çekim Fiyatları Ne Kadardır?

Devlet hastaneleri, eğitim ve araştırma hastaneleri ve üniversite hastanelerinde ücretsiz olarak çekilmektedir. Bazı hastanelerde emar cihazı olmadığı için anlaşmalı kurumlara yönlendirilir ve ücretsiz çekilmesi sağlanmaktadır.

Özel hastanelerdeki SGK (SSK, BAĞKUR, GSS, Emekli Sandığı) emar fiyatları ise hastanenin lüxlüğüne göre değişmektedir. Bir çok özel hastanede emar çekim ücretleri 100 ila 300 TL arasında değişirken, bazı özel hastanelerde bu rakam 2.500 TL’ye ulaşabilmektedir.

Emar Çekimini Anlatan Video (Yabancı Dil):

Yorum Yazabilirsiniz

  

  

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.