Beidou Nedir? BDS Uydu Konumlandırma Sistemi

Beidou Navigasyon Uydu Sistemi, Çin Hükumeti tarafından geliştirilmeye başlanan uluslararası navigasyon sistemidir. 35 uydu ile hizmet verecek Çin, sektörün lideri konumuna gelecek, çok daha hassas konum ve yükseklik ölçebilecek. Amerika ve Avrupa’nın GPS, GLONASS, GALILEO isimleriyle bilinen konumlandırma sistemlerine rakip sisteme verilen ad ise BDS olarak belirlendi. Günümüzdeki mevcut uyduların sağladığı konumlandırma hizmeti en az 1 metre ile koordinatları belirleyebilirken, BDS sistemi 50 cm ve altına inebilen bir yanılma payıyla koordinatları tam olarak belirleyecek.

Beidou BDS Uydu

Beidou BDS uydu iletişim ve konumlandırma hizmetleri, cep telefonu, akıllı telefonlar, taşınabilir bilgisayarlar, navigasyon cihazları, uydu telefonları gibi çeşitli cihazlarda donanımsal ve yazılımsal olarak yer alacak.

2000 yılında hizmete giren Beidou projesi navigasyon hizmeti verebilmesi için uzayda en az üç uydusunun olması gerekiyordu. 20 Aralık 2000’de Beidou-1A, 30 Ekim 2000’de Beidou-1B, 25 Mayıs 2003’de Beidou-1C olarak adlandırdıkları 3 tane uydu gönderdi. Bu üç uydu Çin ve Çin’e komşu ülkelerin Beidou navigasyon sisteminden yararlanma imkanları için yeterliydi. Ancak birinde meydana gelebilecek bir arıza navigasyon sisteminin kesintiye uğramasına neden olacağından, Çin Hükumeti Şubat 2007’de Beidou-1D adlı uyduyu da göndererek yedek hizmet vermeye sundu.

Daha sonra uzaya altı uydu daha yolladı ve uydu sayısını 10’a çıkarttı. Aralık 2012 itibariyle Çin ve komşu ülkelerinin yanı sıra, Asya kıtasının ve pasifik okyanusunun büyük bir kısmında hizmet vermeye başladı. Ocak 2015 itibariyle uzayda 18 uydusu bulunan Beidou, dünyanın büyük bir kısmında hizmet veriyor. 2020 yılana kadar uydu sayısını 35’e çıkarmayı ve tüm dünya genelinde konumlandırma hizmeti vermeyi planlıyor.

Turknet Davet Kodu - Arkadaşını Getir Kampanyası

Beidou BDS GPS 2

Bu sistem sadece konumlandırma hizmeti vermek için değil, bir çok hizmeti vermek için geliştirilmiş bir sistemdir. Planlanan hizmetler: iletişim sağlama, konumlandırma (navigasyon), orman yangınlarının tespiti, afetlerin tahmini, ülke güvenliği, ekonomik yarar sağlamak olacak. Sistem 2008’de Çin’de meydana gelen Wenchuan depreminin önceden tahmin ederek büyük başarı sağlamıştır.

Beidou BDS GPS

Türkiye’de Çalışıyor Mu?
Beidou şu an için Türkiye’de çalışmıyor. Şu an için Asya kıtasının büyük bir bölümü, Avusturalya’nın tamamında ve Pasifik okyanusunun bir bölümünde çalışıyor. Sistemin 1-2 yıl içinde Türkiye ve Avrupa’da hizmet girmesi bekleniyor.

5 yıl içinde 17 adet uydu fırlatacak olan Beidou, yakında uyduların birer birer fırlatılmaya başlayacağını, hizmet ağının bölge bölge yayılacağını, 2020 yılında ise tüm dünyada hizmetin kullanılabilir olacağını duyurdu. Sistem tam olarak devreye girdiğinde dünyanın en gelişmiş uydu ağı olacak; iletişim ve navigasyon hizmetlerinin yanı sıra, deprem tahminleriyle de adından sıkça söz ettirecek.

Yorum Yazabilirsiniz

  

  

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.