Becquerel’in Yaşamı ve Yaptığı Çalışmalar Hakkında Bilgi

becquerel

 

Adı: Antoine Henri Becquerel
Doğum Tarihi: 15 Aralık 1852
Ölüm Tarihi: 25 Ağustos 1908 (55 Yaşında)
Uyruğu: Fransız
Mesleği: Fizikçi, kimyacı, profesör, mühendis

Becquerel’in babası olan Alexander Edmond Becquerel, Paris Doğal Tarih Müzesi’nde fizik profesörüydü. Alexander Edmond, oğlunun eğitimiyle bizzat ilgilendi, Becquerel çok zeki ve başarılı bir öğrenciydi. 1872’de ortaöğretimi bitirdikten sonra iyi bir okul olan École Polytechnique da fizik bölümüne başladı. 1888’de fizik üzerine doktorasını verdi. 1878-1892 yılları arasında basının çalıştığı Paris Doğal Tarih Müzesi’nde bir süre asistan olarak görev aldıktan sonra profesör unvanı aldı. 1894 yılında köprü ve karayolları bölümünde baş mühendis olarak görev aldı. 1895 yılında mezun olduğu üniversitede fizik bölümü profesörü olarak görev yapmaya başladı. Bu bölümdeyken çok daha fazla çalışma zamanı buldu.

becquerel-yaptigi-calismalar-radyoaktivite

Uranyumun iz bıraktığı fotoğraf plakası

Maddenin en küçük yapı taşı yani atomlarla ilgilenmeye başladı. Wilhelm Conrad Röntgen’in, röntgen ışınlarını bulması dikkatini çekti ve bu konuda araştırma yapmaya başladı. 1896’da Becquerel, bazı fosforlu maddelerin etrafa ışın ve enerji yaydığını düşünüyordu. Bunu bulmak için bir çok madde üzerinde çalışmalar yaptı. Uranyum elementi üzerinde çeşitli deneyler yaptı. Uranyumun güneş altında ışın yaydığını fark etmişti, bir gün deneyi tekrar etmek istedi ama hava yağmurlu olduğu için deneyi gerçekleştiremedi. Uranyum ve fotoğraf plakasını çekmecesine koydu, yağmur dinince deneyini gerçekleştirmek istediği sırada fotoğraf plakasının üzerinde uranyum ışınlarının izlerini gördü. Güneşsiz, karanlık bir ortamda ışın yaydığını fark etmesiyle çok önemli bir buluşa imza attı. Becquerel, radyoaktiviteyi bulan ve bunu deneyleriyle kanıtlayan ilk isim olmuştur.

Turknet Davet Kodu - Arkadaşını Getir Kampanyası

Radyoaktivite Nedir?

Bazı maddelerdeki atom çekirdeğinin, tanecikler veya elektromanyetik ışımalar yayarak kendiliğinden parçalanarak enerji oluşturmasına radyoaktivite denir. Radyasyon yayan tüm nesneler, radyoaktif olarak adlandırılır.

Uranyumun radyoaktif madde olduğunu bulan Becquerel, sonraki yıllarda öğrencisi Marie Curie ve kocası Pierre Curie ile birlikte toryum, polonyum ve radyum elementlerin radyoaktif madde olduğu keşfetti. 1903 yılında yaptığı büyük buluş ile Nobel Fizik Ödülü sahibi oldu.

Yaptığı Çalışmaların Kanıtları:

Bulduğu radyoaktif maddeler (uranyum, toryum, polonyum ve radyum ), günümüzde enerji üretim sektöründe kullanılmaktadır. Elektrik enerjisi üreten radyoaktif (nükleer) santraller, nükleer gemiler, nükleer denizaltılar çok küçük bir radyoaktif maddeyle bile yıllarca enerji ihtiyaçlarını sağlayabilmektedir.

becquerel-yaptigi-calismalar-radyoaktivite

Becquerel’in radyoaktiviteyi bulduğunu kanıtlayan fotoğraf plakası. Resimde uranyumun oluşturduğu izler görülmektedir.

becquerel-yaptigi-calismalar-laboratuvar

Becquerel ve çalışma laboratuvarı

9 comments to Becquerel’in Yaşamı ve Yaptığı Çalışmalar Hakkında Bilgi

 • Ecem Nur Pekok

  Bence çok güzeldi. Ben çok beğendim, hoşuma gitti…
  Tek Kelimeyle Muhteşemdi.

 • ayça

  Çok teşekkür ederim, çok güzel olmuş ellerinize sağlık. Ödevime çok yardımcı oldu valla… 100 aldım.

 • fatima

  Harikaydı teşekkür ederim… :)

 • defne

  Çok teşekkür ederim. :)

 • irem

  Çok teşekkür ederim beğendim.

 • Ömer Faruk Aktümer

  Çok güzel bir sayfa. Kim yaptıysa ellerine sağlık.

 • deniz devrim

  Çok güzel bilgiler öğrendim.

 • zeynep

  Çok zor olmalı acaba Becquere nasıl düşünmüş.

Yorum Yazabilirsiniz

  

  

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.