Bebeklerde Pamukçuk ve Tedavisi

Bebeklerde Pamukçuk Nedir? Nasıl Bir Hastalıktır?

Pamukçuk, ağız içinde meydana gelen bir mantar enfeksiyonudur. Yanakların iç taraflarında, dudakların iç kısımlarında, diş etlerinde, dilin üzerinde, dilin altında ve ağız tavanında beyazımsı lekelerle kendini belli eder. Bebeklerin bağışıklık sistemleri çok zayıf olduğu için, pamukçuk sık rastlanan bir durumdur. Pamukçuk mantarı çok hızlı yayılır ve kısa süre içinde ağzı sarabilir. Bu nedenle anne tarafından fark edilmesi biraz zaman alabilir.

Pamukçuk Hastalığı Nasıl Bulaşır?
Mantar enfeksiyonu kişisel eşyalar, hijyenik olmayan cisimler, ortak kullanılan havlular ve yastıklar vb. birçok cisimden bulaşabilir. Bazen annenin meme ucundan bebeğe geçer, bazen de tam tersi, bebekten anne memesine geçer. Bu nedenle tedavi uygulanacağı zaman hem anne memesi, hemde bebeğin ağız içi tedavisi yapılmalıdır.

Bebeklerde Pamukçuk

Belirtileri Nelerdir?

  • Ağız içini yayılmış beyazımsı görünümlü lekeler
  • Ağız içinde oluşan yaralar

Pamukçuk Ne Kadar Ciddidir?

Turknet Davet Kodu - Arkadaşını Getir Kampanyası

Pamukçuk hastalığı genellikle tehlikeli bir durum yaratmaz ve çoğu hastada pamukçuğu tedavi etmeye gerek yoktur. Birkaç gün içinde kendiliğinden geçmesi beklenir. Eğer pamukçuk ağız içinde geniş bir alana yayılmışsa ve bebeğin meme emmesine engelliyorsa, iyileşme sürecini hızlandıracak tedavi gereklidir. Geniş bir alana yayılan pamukçuk tedavi edilmediği taktirde bebek için tehlikeli durumlara sebep olabilir.

Pamukçuk tedavisi nasıl yapılır?

Sağlıklı bir bebek ise çoğu durumda özel bir tedaviye gerek kalmadan birkaç gün içinde kendiliğinden geçer. Eğer mantar enfeksiyonu geniş bir alana yayılmışsa ve bu durum bebeğin beslenmesini engelleyecek düzeydeyse tedavi görmek gerekir. Doktorunuz pamukçuğun geçmesini hızlandırmak için kullanımda olan ilaçlardan bir tanesini verecektir. Bebeğinizde pamukçuk varsa anne memesine de mantar bulaşmış olma ihtimali yüksektir. Bu nedenle anne ve bebeğin birlikte tedavi edilmesi gereklidir.

Bu süre içerisinde bebeğin biberonları, emzikleri, diş kaşıyıcıları, kısacağı ağzına soktuğu herşeyin sık sık temizlenmesi gereklidir. Bunun yanı sıra evin düzenli olarak havalandırılması, yastık kılıflarının günlük değiştirilmesi yararlı olacaktır.

Pamukçuktan korunma yöntemleri?
Pamukçuktan korunmak tam olarak mümkün değildir; ancak oluşum esnasında fark edilirse fazla yayılması önlenebilir ve daha çabuk iyileşmesi sağlanabilir. Anne zaman zaman bebeğin ağız içini dikkatlice kontrol etmelidir. Enfeksiyon oluşumu başlamışsa doktor tarafından verilen ilaç uygulanarak enfeksiyonun yayılması ve daha çabuk iyileşmesi sağlanabilir.

En doğru bilgi için lütfen doktorunuza danışmayı ihmal etmeyiniz.

Yorum Yazabilirsiniz

  

  

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.