Bebeklerde Kabızlık Nasıl Giderilir? Tedavisi

Bebeklerde Kabızlık:
Bebeklerin çeşitli sebepler ile bağırsak sorunları yaşamasına bağlı olarak ortaya çıkan, dışkı yapamamak veya zorlanarak yapma şeklinde ortaya çıkan rahatsızlık kabızlık olarak adlandırılır.

Kabızlık Nedenleri? Kabızlık Neden Olur?
Yalnızca anne sütüyle beslenen bebekler genellikle kabızlık şikayeti çekmezler. Kabızlık sorunu genellikle hazır mama ile beslenen bebeklerde görülür. Kabızlık şikayeti genellikle az sıvı tüketen bebeklerde görülmektedir.

Bebeklerde Kabızlık Nasıl Anlaşılır?
Bebeklerde bağırsak ve anüs ilişkisi tam anlamıyla koordineli bir şekilde çalışmaz. Ikınan bebek aynı anda anüsünü gevşetemediğinden dolayı dışkı yapmakta zorlanabilir ve bu durum kabızlıkla karıştırabilir. Böyle bir durumun olup olmadığı dışkının kıvamından kolaylıkla anlaşabilir. Eğer bebek zorlanarak dışkılıyorsa çıkan dışkının kıvamına bakılır, yumuşak yapılıysa bebek kabız değildir, sert yapılıysa bebek kabızdır.

Bebeklerde Kabızlık

Bebeklerde Kabızlık Belirtileri Nelerdir?

Turknet Davet Kodu - Arkadaşını Getir Kampanyası
  • Dışkılamada gecikme
  • Dışkının katı halde çıkması
  • Fazla ıkınma ve kızaran yüz

Kabızlık Tedavisi, Kabızlık Nasıl Giderilir?

Çoğu zaman kabızlığı gidermek için bebeğin tükettiği sıvı miktarının artırılması yeterli olmaktadır. Bunun yanı sıra kullanılan mamanın değiştirilmesi de çözüm sağlayabilir. Bebek 4 aylıktan daha büyük ise meyve veya sebze katkılı gıdalar da kabızlık sorunu için yararlı olacaktır.

Kabızlık Geçmiyorsa Yapılması Gerekenler?
Sıvı artırımı ve besin değişikliğine rağmen kabızlık sorunu devam ediyorsa doktora gidilmesi gerekir. Doktor kabızlığın sebebini araştıracak ve gerekli görürse fitil gibi ilaçlar vermenizi isteyecektir.

Kabızlık Ciddi Bir Durum Yaratır Mı?
Alınan önlemlere rağmen kabızlık sürüyorsa altta yatan nedenin belirlenmesi gerekir. Bazı bebeklerde doğuştan oluşan kusurlar kronik kabızlığa neden olabilmektedir. Çoğu durumda doğuştan kaynaklı sorunlarda tıbbi tedavi mümkündür.

Not: En doğru bilgi için doktorunuza danışmayı ihmal etmeyiniz.

Bebeklerde Kabızlık Masajı

Yorum Yazabilirsiniz

  

  

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.