Bebeklerde İshal ve Tedavisi

İshal Nedir?
Gereğinden sık, gereğinden yumuşak veya sıvımsı dışkılama ile kendini gösteren  hastalığa ishal denir.

İshal Nedenleri Nelerdir?
İshale virüs, bakteri veya sindirim sistemine giren toksinler neden olmaktadır. Çocukların birinci yaşına kadarki dönemde görülen ishalin birinci nedeni genellikle virüs kaynaklıdır. Yeni bir gıdayla tanışan bebeğin sindirim sistemi de sıklıkla ishale neden olabilir. Bunun yanı sıra ishalin çeşitli nedenleri olabilir.

İshal İle Karıştırılan Durumlar?
Bebeklerin tükettiği gıdalar dışkılama rengini ve kıvamını değiştirdiği için bazen ishal olduğunun düşünülmesine sebebiyet verir.

Anne sütüyle beslenen bebeğin dışkısı genellikle çok açık renkte ve çok cıvık olur. Bazen de anne sütüyle beslenen bebeklerin dışkısı cıvık ve yeşilimsi bir hal alabilir. Bebek mamasıyla beslenen bebeklerde dışkılama miktarı, sıklığı, sayısı artar ve dışkı yumuşak ya da sulu, bazen ise yeşilimsi bir görünümde olabilir. Yeni yenilen bir gıda sonrasında ishal görünümlü dışkılama olabilir.

Bebeklerde İshal

Bebeklerin İshal Olduğu Nasıl Anlaşılır?
Yukarıda sayılan durumlar çoğu zaman ishalle karıştırılır. Bebeğinizin gerçekten ishal olup olmadığını anlayabileceğiniz birkaç ayrıntı var.

Anne sütüyle beslenen bebeklerin dışkıları genellikle kötü kokmaz. Önceki dışkılarından farklı bir kokuya sahip olduğunu düşünüyorsanız bebeğiniz ishal olabilir.

Turknet Davet Kodu - Arkadaşını Getir Kampanyası

Mama ve ek gıdalarla beslenen bebeklerde dışkı kötü kokabilir. Önceki dışkılamalarından daha sık ve daha cıvık bir dışkılama olduğunu düşünüyorsanız ve bebeğinizin hasta olduğu seziyorsanız bebeğiniz ishal olmuş olabilir. Bebeğinizin hasta olup olmadığını iştahından veya ateşinden anlayabilirsiniz.

Bebeklerde İshal Belirtileri Nelerdir?
Önceki dışkılarından farklı olarak;
Sık sık dışkılama
Krema kıvamında veya sulu dışkılama
Dışkı kokusunda artış, kötü kokma
Beraberinde; iştahsızlık, huzursuzluk, uykusuzluk, karında ağrı, ateş

Bebeklerde İshal Ne Kadar Ciddidir?
İshal vücudun aşırı su kaybetmesine neden olduğundan kaybedilen suyun karşılanması gerekir. Hafif ishallerde doktora gitmeye gerek yoktur, çoğu zaman su takviyesi ile 72 saat içerisinde geçer. Virüs, bakteri ve toksin kaynaklı ağır ishaller tehlikeli olabilirler. İshale bağlı iştahsızlık, huzursuzluk, uykusuzluk veya ateş varsa doktora gitmek gerekir.

Bebeklerde İshal Tedavisi Nasıl Yapılır?

İshali tedavi etmek için öncelikle vücudun kaybetti suyu yerine koymak gerekir.

Bebeğin hafif bir ishali varsa (yumuşak dışkı);
mamasına ekstra sıvılar eklenmeli ya da biberon kullanıyorsa içerisine bir miktar su eklenmelidir. Bebek sadece anne sütüyle besleniyorsa aynı şekilde beslenmeye devam edilir ve emzirme aralarında biberon ile su içirilmelidir. Bebeğin dışkısı normale dönünceye kadar bebeğe ekstra sıvılar verilmeye devam edilmelidir.

Yiyecek kaynaklı ishal olduğunu düşünülüyorsa, bebeğe elma suyu, muz, kaynamış havuç veya pirinç lapası gibi gıdalar verilebilir. Bu gıdalar cıvık dışkının biraz daha katılaşmasına yardımcı olacaktır.

Mama ile beslenen bebeklerdeki ishal sulu ya da çok sıklıkla meydana geliyorsa, bebeğe 24 saat boyunca tortusuz sıvılar (su kıvamındaki meyve suyu, et suyundan çorba, çorba vb.) haricinde birşey verilmemesi faydalı olur.

Not: Virüs ve bakteriden kaynaklı ishaller son derece bulaşıcı olduğundan, bebeğin altı değiştirildikten sonra eller iyice dezenfekte edilmelidir.

En doğru bilgi için doktorunuza danışmayı ihmal etmeyiniz.

Yorum Yazabilirsiniz

  

  

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.