Bebeklerde Göz Kızarması Nedenleri?

Yeni doğmuş bebeklerde ve 2 yaş altı bebeklerde göz sağlığı problemleriyle sıklıkla karşılaşılır. Çeşitli organların ilk gelişimini tamamlama sürecinde olması ve tam olarak çalışmaya başlayamamış olması vücut genelini etkileyebilir. Yeni doğan bebeklerin bazılarında gözyaşı kanalları ilk başlarda tıkalıdır ve zamanla açılır, bu süre içerisinde göz yaşı kanallarında sık sık enfeksiyon gelişerek göze kadar yayılabilir. Bazı bebeklerde göz yaşı kanalı ilerleyen yaşlara rağmen açılmayabilir ve tıbbi müdahale yapılarak açılması gereklidir. Yapılan araştırmalar yeni doğan bebeklerin %6-20’sinde gözyaşı kanallarının tıkalı olduğunu göstermektedir.

Bebeklerde Göz Kızarması

Bebeklerde Göz Kızarıklığı Nedenleri:

Turknet Davet Kodu - Arkadaşını Getir Kampanyası

1. Göz yaşı kanallarının tıkalı olması nedeniyle gözlerde kızarıklık oluşabilir. Gözyaşı kanalından sıvı akışı olmadığı için, kanal içerisinde sık sık enfeksiyon gelişir ve göze kadar yayılarak kızarıklık başta olmak üzere çeşitli hastalıklara neden olur. Yeni doğan bebeklerin çoğunda gözyaşı kanalları daha anne karnında iken açılır, bir kısmında da doğumdan birkaç ay sonra açılır. Ancak bazı bebeklerde bu kanallar kendiliğinden açılmayabilir. Bu durumda tıbbi müdahale ile açılması gerekir.

2. Göz yüzeyinde oluşan enfeksiyon gözlerin kızarmasına neden olur. Bebeklerin hassas olan gözleri dış etkenlerden çabucak etkilendiğinden kolayca mikrop kapar ve gözde enfeksiyon gelişmesine neden olur. Genellikle gözlerde çapaklanma varsa bu durumda akıllara bir enfeksiyonun varlığı getirir.

3. Alerjik reaksiyonlar nedeniyle bebeklerde gözlerde kızarma görülebilir. Bebek Polen, toz, küf, güneş ışını; kedi, köpek, kuş tüyü gibi dış etkenler bebeklerin gözlerinde alerji oluşturarak gözlerin kızarmasına neden olur. Gözlerde çapaklanma olmadan kızarıklık oluşuyorsa, bu akıllara alerjik bir reaksiyonun varlığını getirir.

4. Göze kaçan yabancı cisimler göz kızarıklığına neden olur. Göze kaçan toz veya başka yabancı cisimler göz yüzeyinde tahrişe, hatta enfeksiyona neden olarak kızarıklığa sebep olabilir.

5. Bebeklerde görülen göz tansiyonu, gözlerin kızarmasına neden olabilir. Bebeklerde çok sık karşılaşılmasada bazen göz tansiyonu aşırı derece yükselebilir ve çok ciddi sorunlara neden olabilir. Göz tansiyonu genellikle belirti vermez ancak bazı göz tansiyonu hastalarda gözlerde kızarıklık ve ağrı gibi belirtiler gösterebilir.

Dikkat: Bebeklerde görülen göz kızarıklıklarında derhal bir göz hekimine gidilerek muayene olunmalıdır.

Yorum Yazabilirsiniz

  

  

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.