Bayram Namazı Nasıl Kılınır?

Ramazan Bayramı ve Kurban Bayramı Namazı Nasıl Kılınır?

Öncelikle bayram namazlarını kimler kılmalı ona değinelim. Cuma namazı farz olan kişilere, bayram namazlarını kılmak vaciptir (yapılması gereken).

Bayram namazı nasıl kılınır?

Bayram namazı iki rekat olarak ve cemaatle kılınması gereken bir namazdır. Bayram namazlarında ezan okumak, kamet getirmek yoktur.

Not: Yalnızca bayram namazlarında, namazın birinci rekatında üç, ikinci rekatında da üç kere olmak üzere fazladan altı tekbir alınır. Bunlara ”Zevaid” tekbirleri denir.

Dikkat: Ramazan ve Kurban Bayramı namazlarının kılınışı aynıdır. Sadece niyet farklıdır. Kurban Bayramı namazı için şöyle niyet edilmelidir; “Niyet ettim Allah rızası için Kurban Bayramı namazını kılmaya, uydum imama” denir.

Turknet Davet Kodu - Arkadaşını Getir Kampanyası

1. Rekatın Kılınışı

 1. Cemaat imamın arkasında yer alır ve şöyle der; “Niyet ettim Allah rızası için Ramazan Bayramı namazını kılmaya, uydum imama” diye niyet eder.
 2. İmam “Allahü Ekber” deyip ellerini yukarı kaldırdıktan sonra, cemaat de  “Allahü Ekber” diyerek ellerini yukarıya kaldırır ve ardından ellerini göbeğinin altında bağlar.
 3. İmam ve cemaat içlerinden “Sübhaneke”yi okur. Ardından üç kere tekbir alınır. Tekbirler şöyle alınır.

  Birinci Tekbir: İmam yüksek sesle, cemaat de hemen arkasından sessizce “Allahü Ekber” diyerek ellerini yukarıya kaldırıp sonra aşağıya salıverir. Bu şekilde kısı bir süre durulur.

  İkinci Tekbir: İkinci defa “Allahü Ekber” denilerek eller yukarıya kaldırılıp yine aşağıya salıverilir. Bu şekilde kısa bir süre durulur.

  Üçüncü Tekbir: Üçüncü son tekbir de “Allahü Ekber” denilerek eller yukarıya kaldırılır ve aşağıya salıverilmeden göbek altında bağlanır.

 4. Ardından İmam içinden “Euzü Besmele” çeker, sonra sesli olarak fatiha ve herhangi bir süre okur. Bu esnada cemaat bir şey okumadan ve imamı dinler.
 5. Rüku ve secdeler yapılarak, ikinci rekata başlamak için ayağa kalkılır ve eller bağlanır.

Diğer namazlardan farklı olarak bayram namazlarının birinci rek’atında üç, ikinci rek’atında da üç kere olmak üzere fazladan altı tekbir alınır. Bunlara ”Zevaid” tekbirleri denir.

2. Rekatın Kılınışı:

 1. İmam sessizce Besmele çeker, ardından sesli olarak Fatiha ve herhangi bir sure okur. Sureden sonra, imam yüksek sesle, cemaat ise birinci rekatta olduğu gibi üç kez tekbir alır. Üçüncü tekbir alındıktan sonra eller bağlanmadan dördüncü tekbir ile rükua varıldıktan sonra secdeler yapılarak oturulur.
 2. Oturuş esnasında, imam ve cemaat, Ettehiyyatü, Allahümme Salli, Allahümme Barik ve Rabbena Atina… dualarını okuyarak önce sağa, sonra sola selam verilip namaz bitirilir.

Namazdan sonra hutbe okunur.

Bayram hutbesi sünnettir ve namazdan sonra okunur. Cuma hutbesi ise farzdır, namazdan önce okunur.

Yorum Yazabilirsiniz

  

  

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.