Batik Nedir?

batik-tisort

Kumaşların çeşitli yöntemlerle süslenerek renklendirilmesine batik denir. Ayrıca renklendirilmiş kumaşa veya giysiye de batik denir.

Batik yöntemiyle, tişörtler, elbiseler, etekler, pantolonlar, masa örtüleri, perdeler vb. bir çok şey boyanabilmektedir.

Batik yöntemi binlerce yıldır kullanılan bir kumaş boyama biçimidir. Yönteminin kullanılmaya başladığı tarih konusunda çelişkiler olsa da uzmanlar Türkler, Çinliler veya Eski Mısırlılar tarafından bulunmuş olabileceği üzerinde durmaktadırlar.

Batik yapılırken çok çeşitli yöntemler kullanılabilir. Bunlar arasında en çok tercih edilen balmumu yada iple bağlama tekniğidir.

batik-nedir-batik-ornegi
Batik Nasıl Yapılır?

Turknet Davet Kodu - Arkadaşını Getir Kampanyası

Örnek olarak beyaz bir tişörte batik yapımını anlatalım. Tişört üzerine yapılmak istenen desenin şeması kalemler yardımıyla çizilir, örnek olarak bir kuş resmi olsun. Erimiş balmumu bir fırça yardımıyla şekillerin içini dolduracak şekilde sürülür. Kumaş boyası dolu bir kabın içine batırılır. Bu sayede balmumu sürülen yerler boyanmadan kalır, diğer kısımlar ise tamamen boyanır. Çıkartılıp, durulanır ve kuruduktan sonra güzel görünümlü bir tişört elde edilmiş olur.

Başka bir yöntem ise; açık renkli bir kumaş kapanmış bir şemsiye gibi toplanır; sonra halkalı şekillerin çıkması istenen yerler iplerle sıkıcı sarılır, birkaç noktada ip kullanmanız daha güzel görünümler oluşturmaya sebep olacaktır. Sonra boya dolu bir kabın içine konur ve boya iyice nüfuz edinceye kadar beklenir. Daha sonra soğuk suda durulanır ve tüm ipler çözülür. Kuruduğunda kumaşı çevreleyen renk halkaları oluşur.

Bu yazı bilgimanya.com‘a aittir. Link bağlantılı kaynak göstermek suretiyle faydalanabilirsiniz. Hatalı veya eksik bir bilgi olduğunu düşünüyorsanız editor@bilgimanya.com e-posta adresinden bize ulaşabilirsiniz.

Batik Yapımıyla İlgili Videolar:

Yorum Yazabilirsiniz

  

  

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.