Barometre Nedir?

Cıvalı Barometre
Atmosferdeki havanın basıncını ölçmeye yarayan aletlere barometre denir.

Barometre

Havanın az da olsa belli bir ağırlığı bulunduğundan yer kabuğuna doğru sürekli olarak bir baskı uygular. Ancak ısı farkları gibi nedenlerle hava yoğunlu zaman zaman artmaktadır veya azalmaktadır. Bu basınç farklarının oluşması rüzgar, fırtına, yağmur gibi hava olaylarının habercisi olmaktadır. Bu noktadan çıkan bilim adamları hava basıncını ölçebilen bir alet yaptılar ve barometre ismini verdiler.

Çok çeşitli barometreler yapılmıştır; bunlardan en çok kullanılanı metal kapsüllü barometrelerdir.

Metal Kapsüllü Barometre: Yumuşak metalden yapılmış kapsülün içinde bir miktar hava bulunur. Hava basıncındaki değişimler kapsülün içindeki havayı sıkıştırır veya gevşetir. Çeşitli mekanik parçalar yardımıyla hava basıncını bir tablo üzerine aktararak basınç ölçümünü gösterir.

Cıvalı Barometre: Eskiden tercih edilen cıvalı barometreler günümüzde pek kullanılmamaktadır. U biçiminde cam bir tüp içerisine konulan civa, havanın basınç etkisiyle yükselir ve alçalır, üzerindeki rakamlarla hava basıncı ölçme işlemi yapılır.

Günümüzde teknolojinin gelişmesiyle yarı mekanik, yarı dijital olan barometreler yapılmış ve boyutları da bir saat veya telefona sığabilecek kadar küçültülmüştür.

Denizcilikte kullanılan bir barometre türü.

Denizcilikte kullanılan bir barometre türü.

Barometre Ne İşe Yarar?

Barometre hava durumundaki değişiklikleri bildirir. Ölçüm sonuçlarından havanının fırtınalı, yağmurlu, rüzgarlı olup-olmadığı kolaylıkla öğrenilebilir. Denizciler, meteorologlar kısaca havayla ilgili olan herkesin işine yarayabilecek bir alettir.

Turknet Davet Kodu - Arkadaşını Getir Kampanyası

Barometre Ölçüm Değerleri ve Hava Durumu:

730 mm = Fırtınalı hava
740 mm = Yağmurlu hava
750 mm = Rüzgarlı hava
760 mm = Değişken hava
767 mm = Güzel hava
776 mm = Sürekli güzel hava
785 mm = Çok kurak hava (Çöl havası)

1800'lü yıllarda kullanılan barometler.

1800’lü yıllarda kullanılan barometler.

1800-1900’lü yıllarda kullanılan cıvalı barometreler çok büyüktü. İçeresinde uzun bir cam tüp ve cıva barındıran ilk barometreler çok hassas olmadıklarından büyük yapılmak zorunda kalınıyordu.

Bu yazı bilgimanya.com‘a aittir. Link bağlantılı kaynak göstermek suretiyle faydalanabilirsiniz. Hatalı veya eksik bir bilgi olduğunu düşünüyorsanız editor@bilgimanya.com e-posta adresinden bize ulaşabilirsiniz.

Barometre Yapımı – YouTube Video:
Videodaki anlatım İngilizcedir, fakat izleyerek kolayca barometre yapmayı öğrenebilirsiniz.

Barometre Nasıl Çalışır? – YouTube Video:

Yorum Yazabilirsiniz

  

  

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.