Barbaros Hayrettin Paşa’nın Hayatı

Barbaros Hayrettin Paşa

Barbaros Hayreddin Paşa (Doğum 1467; Midilli, Ölüm 1546; İstanbul)

Midilli adasında doğan Barbaros, Yakup Bey adlı bir tımarlı sipahinin oğludur. Asıl adı “Hızır”dır. Barbaros, kızıl sakalından dolayı Avrupalıların ona yakıştırdıkları bir takma addır. Barbaros Hayreddin Paşa, Osmanlı denizciliğinin simgesi ve en büyük kahramanıdır. Osmanlı donanmasını imparatorluk düzeyinde oluşturup örgütleyen bir amiraldi.

Barbaros Hayreddin Paşa’nın Denizciliğe Başlangıcı

Barbaros, denizciliğe üç kardeşi ile başlamıştı. Önceleri, Midilli, Saros ve Selanik körfezi dolaylarında ticaret yaptı. Barbaros kardeşlerin zamanla gemi sayısı çoğaldı; adları Doğu Akdeniz’de duyuldu. Ağabeyi Oruç Reis’in Rodos şövalyelerine tutsak olması nedeniyle Barbaros, ticarete bir süre ara vererek. Oruç’u kurtarmak amacıyla Badrum’a yerleşti. Ağabeyinin serbest bırakılmasından sonra, Midilli’ye dönerek yeniden ticaretle uğraşmaya başladı.

Barbaros Hayrettin Paşa'nın sancağı

Barbaros Hayrettin Paşa’nın sancağı

Korsanlık Dönemi

Barbaros’un 1510 yılında Cerbe adasında yerleşmesiyle, yaşamında yeni bir dönem başladı. Uzun yıllar üs olarak kullanacağı bu adada, Barbaros, önce ticaret filosunu genişletti, sonra, Tunus sultanına kazancından belirli bir pay vermek koşuluyla, Tunus limanına ağzındaki kaleyi kullanma hakkını aldı ve Akdeniz’de geniş çapta korsanlığa başladı. Kısa sürede ününü ve varlığını büyüttü. 1515’te, çok sayıda korsan reisini emrinde bulunduran büyük bir denizci olmuştu.

Osmanlılarla İlişkisi
Korsanlık döneminde Osmanlılarla ilk kez ilişki kurdu; dönemin padişahı Yavuz Selim’e armağanlar gönderdi ve ondan armağanlar aldı. Barbaros kardeşleri devletten düzeyinde bir kuvvet olmaya götüren olay, 1516’da Cecel (Şerşel) ve Cezayir’i işgal etmeleridir. İspanyollarla savaşarak ele geçirilen bu topraklarda, ağabeyi Oruç’un bir savaşta şehit düşmesi üstüne Barbaros, 1518’de Cezayir Sultanı unvanını aldı. Öteki Akdeniz denizcilerine karşı sürekli savaşlar vererek, bölgenin başlıca deniz gücünü oluşturdu.

Barbaros Hayrettin Paşa'nın Korsan Gemisi

Barbaros Hayrettin Paşa’nın Korsan Gemisi

Osmanlı Devletine Katılma ve Savaşlar
Düşmanlarının birleşmesiyle zorlanan Barbaros, 1519’da Yavuz Selim’e dört gemi dolusu armağan gönderdi ve onun yardımını istedi. Sultan Selim, Barbaros’a beraz, hilat ve sancak göndererek onu Cezayir beylerbeyliğine yükseltti. Anadolu kıyılarından istediği kadar asker alabileceğini bildirdi ve her bakımdan kendisini destekleyeceğini duyurdu. Cezayir ise, Osmanlı devletine bağlı bir eyalet görünümü almıştı.

Turknet Davet Kodu - Arkadaşını Getir Kampanyası

Osmanlı Devleti’nin gücüne katılması, Barbaros’u Avrupa için daha da tehlikeli kılmıştır. İspanyollar, Tunus ve Tlemsen beyleriyle anlaşarak Arap kabilelerini Barbaros’a karşı ayaklandırdılar. 1524’de Barbaros, Cezayir’den ayrılmak zorunda kaldı ve Cecel’e çekildi. Donanmasına yeni gemiler de ekleyerek, güney Avrupa kıyılarına başarılı seferler düzenledi. Akdeniz’deki gücünü artırdı, Kuzey Afrika’nın bazı kentlerini (Konstantin,vb.) egemenliğine aldı. Bu arada, Cezayir kargaşa içindeydi. Hiç kimse düzeni sağlayamıyordu. Barbaros, genişleyen ününden de yararlanarak, yeniden Cezayir’i ele geçirdi. Kesin egemenliğini 1527’de gerçekleştirdi. On binlerce Endülüslü Müslümanı gemilerle getirterek, bölgenin nüfusça güçlenmesinin ve üç yüzyıl sürecek Osmanlı yönetiminin temellerini attı.

Bu yazı bilgimanya.com‘a aittir. Link bağlantılı kaynak göstermek suretiyle faydalanabilirsiniz. Hatalı veya eksik bir bilgi olduğunu düşünüyorsanız editor@bilgimanya.com e-posta adresinden bize ulaşabilirsiniz.

Barbaros Hayrettin Paşa'nın İstanbul Beşiktaş meydanında bulunan heykeli

Barbaros Hayrettin Paşa’nın İstanbul Beşiktaş meydanında bulunan heykeli

Barbaros Hayrettin Paşa'nın, türbesinin içinden bir görünüş.

Barbaros Hayrettin Paşa türbesinin içinden bir görünüş.

İstanbul Beşiktaş meydanındaki Barbaros Hayrettin Paşa türbesi

İstanbul Beşiktaş meydanındaki Barbaros Hayrettin Paşa türbesi

Barbaros Hayrettin Paşa Videolu Anlatım – YouTube Videosu:

1 comment to Barbaros Hayrettin Paşa’nın Hayatı

  • ayfer

    Barbaros Hayrettin Paşanın hayatıyla ilgili ödevimi geçen hafta yapmıştım. Bugün hoca 100 aldığımı söyledi çok sevindim ve size teşekkürlerimi iletmem gerektiğini düşündüm. Çok ama çok teşekkür ederim.

Yorum Yazabilirsiniz

  

  

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.