Dünya haritasından yararlanarak coğrafi konumu

Dünya haritasından yararlanarak coğrafi konumu bakımından avantajlı olan ülkelere örnekler veriniz?

Türkiye:
Avrupa ve Asya kıtasını birbirine bağlayan ülkedir. Ayrıca üç tarafınında denizlerle çevrili olması ulaşım, taşımacılık ve ülke güvenliği açısından avantaj sağlamaktadır.

Mısır:
Akdeniz ile Hint Okyanusu’nu birbirine bağlayan Süveyş Kanalı’nın bulunduğu ülkedir. Avrupa ülkeleri ile Asya ülkelerinin tüm gemileri bu kanalı kullanarak geçiş yaparlar. Böylelikle 2 ay sürecek gemi yolculukları 2 hafta veya daha az sürebilmektedir.

İspanya ve Fas:
Atlas Okyanusu ile Akdeniz’i birleştiren Cebelitarık Boğazı’na sahiptir. Ayrıca Avrupa ile Afrika kıtalarının birbirine en yakın olduğu noktadır.

Panama:
Amerika kıtasında yer alan bu küçük ülke, Büyük Okyanus ile Atlas Okyanusu birleştiren Panama Kanalı’na sahiptir. Böylelikle gemi ile ulaşımda büyük kolaylık sağlanmıştır.

Fransa:
Hem Atlantik Okyanusu’na hem de Akdeniz’e kıyısı olan ülkedir.

Turknet Davet Kodu - Arkadaşını Getir Kampanyası

İtalya:
Üç tarafı denizlerle çevrili olan bir ülkedir. Bu nedenle ulaşım, taşımacılık ve ülke güvenli açısında önemli bir konuma sahiptir.

İngiltere:
Dört bir tarafı denizlerle çevrili ada ülkesidir. Ulaşım, taşımacılık ve ülke güvenliği açısından önemli konuma sahiptir.

Bu örnekler haritaya bakılarak daha da çoğaltılabilir.

1 comment to Dünya haritasından yararlanarak coğrafi konumu

  • aylin

    Örneklerimi buldum bu meb sayfasına bayıldım hadi çocuklar sizde katılın. Bugünkü günümüz 23 Nisan’ımız kutlu olsun bütün herkese.

Yorum Yazabilirsiniz

  

  

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.