Dünya haritasından yararlanarak coğrafi konumu

Dünya haritasından yararlanarak coğrafi konumu bakımından avantajlı olan ülkelere örnekler veriniz?

Türkiye:
Avrupa ve Asya kıtasını birbirine bağlayan ülkedir. Ayrıca üç tarafınında denizlerle çevrili olması ulaşım, taşımacılık ve ülke güvenliği açısından avantaj sağlamaktadır.

Mısır:
Akdeniz ile Hint Okyanusu’nu birbirine bağlayan Süveyş Kanalı’nın bulunduğu ülkedir. Avrupa ülkeleri ile Asya ülkelerinin tüm gemileri bu kanalı kullanarak geçiş yaparlar. Böylelikle 2 ay sürecek gemi yolculukları 2 hafta veya daha az sürebilmektedir.

İspanya ve Fas:
Atlas Okyanusu ile Akdeniz’i birleştiren Cebelitarık Boğazı’na sahiptir. Ayrıca Avrupa ile Afrika kıtalarının birbirine en yakın olduğu noktadır.

Panama:
Amerika kıtasında yer alan bu küçük ülke, Büyük Okyanus ile Atlas Okyanusu birleştiren Panama Kanalı’na sahiptir. Böylelikle gemi ile ulaşımda büyük kolaylık sağlanmıştır.

Fransa:
Hem Atlantik Okyanusu’na hem de Akdeniz’e kıyısı olan ülkedir.

İtalya:
Üç tarafı denizlerle çevrili olan bir ülkedir. Bu nedenle ulaşım, taşımacılık ve ülke güvenli açısında önemli bir konuma sahiptir.

İngiltere:
Dört bir tarafı denizlerle çevrili ada ülkesidir. Ulaşım, taşımacılık ve ülke güvenliği açısından önemli konuma sahiptir.

Bu örnekler haritaya bakılarak daha da çoğaltılabilir.

1 comment to Dünya haritasından yararlanarak coğrafi konumu

  • aylin

    Örneklerimi buldum bu meb sayfasına bayıldım hadi çocuklar sizde katılın. Bugünkü günümüz 23 Nisan’ımız kutlu olsun bütün herkese.

Yorum Yazabilirsiniz

  

  

Genel