Ayvanın Faydaları Nelerdir?

Ayva, elma ve armut ağaçları gülgiller ailesindendir. Ayva ağaçları 4-5 metre civarında boylanabilen, kırmızı ve kahverengi gövdeli bir ağaçtır. Ayva ağaçları ilk baharda çiçek açarak meyve verir ve meyveleri sonbaharın ortalarında olgunlaşır. Olukça dayanıklı olan meyveleri uygun ortam sağlanırsa 2-3 ay kadar saklanabilir. Meyveleri kendini özgü tadı ve kokusuyla tercih edilmesinin yanı sıra, içeriğindeki değerli besin miktarıyla da oldukça tercih edilir. Bu nedenle ayva geçmişten günümüze birçok hastalıkta faydaları nedeniyle de kullanılmıştır.

Ayvanın Faydaları

Ayvanın Besin Değeri ve İçeriği:

Orta boy bir ayva ortalama 350 g civarı gelmektedir.

Ayva Besin Değeri (100 gram için) Miktar
Kalori 56 (kcal)
Karbonhidrat 16 g
Protein 0,6 g
Diyet lifi 2.2 g
Omega 6 48 mg
Ayvanın İçeriğindeki Vitaminler Miktarı
A vitamini 40 UI
C vitamini 16 mg
Folik asit 3 mkg
Ayvanın İçeriğindeki Mineraller Miktarı
Kalsiyum 12 mg
Demir 0.7 mg
Magnezyum 8.2 mg
Fosfor 16.4 mg
Potasyum 196 mg
Sodyum 3.9 mg
Bakır 0,1 mg
Selenyum 0.7 mkg

Ayva Ağacı

Turknet Davet Kodu - Arkadaşını Getir Kampanyası

Ayvanın Faydaları:

Ayva geçmişte modern tıp öncesinde birçok hastalığın tedavisinde kullanılıyordu. Günümüzde de şifaları bilinen ayvadan modern tıpta yararlanmaya başlamıştır. Günümüzde yaprakları ve çekirdekleri ilaç sanayinde ve kozmetik sanayinde kullanılmaktadır.

Ayva besin içeriğiyle çok faydalı bir meyvedir. Sindirimi kolaylaştırır, sindirim sistemini düzene sokar, kilo vermeyi kolaylaştırır. Mide şişkinliğini, gazını, ekşimesini ve kramplarını önler. Kalp ve damar sağlığı açısından da çok faydalıdır, dolaşım sistemini düzenler, böbrekleri korur ve kolesterol düşürür. Bağışıklık sistemini güçlendirir, vücut direncini artırır, grip ve soğuk algınlığı gibi mikrobik hastalıklardan korur. Zihinsel yorgunluğu önler, zihni açar, beynin daha sağlıklı çalışmasını sağlar. Gözleri sağlıklı tutar, göz kızarıklığını önler, görme kalitesini artırır, karanlıkta görmeyi kolaylaştırır. Kas ve eklem ağrılarını hafifletir. Romatizmal ağrıları ve adet ağrılarını hafifletir. Stres hormonunu azaltır, rahatlatıcı etki gösterir. Gece uykuya dalmayı kolaylaştırır, uyku kalitesini artırır.

Dikkat: Ayva meyvesini yerken metal çatal veya bıçak kullanılmamalıdır. Isırarak veya plastik çatal, bıçak kullanılarak tüketilmesi önerilir. Brent Hill Üniversitesi’nin yaptığı araştırmalar sonucunda, metal yüzeylerde bulunan zealin maddesi, ayvanın içinde yer alan pektin maddesiyle etkileştiğinde bağırsaklarda gaza sebep olduğunu ve dışkıyı fazla yumuşattığı görülmüştür.

Yorum Yazabilirsiniz

  

  

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.