Ayağını yorganına göre uzat atasözünün kısa anlamı

“Ayağını yorganına göre uzat” atasözünün kısa anlamı aşağıdaki gibidir.

Bu atasözüyle insanlara verilmek istenen mesaj:

Her insanın kazancı farklıdır, kimisi çok kazanır, kimisi ise az kazanır. Çok kazanan çok para harcayabilirken, az kazanan çok para harcayamaz. Çünkü az kazanan çok para harcamış olsaydı, ay sonuna yetişecek kadar parası kalmazdı ve bu dengeyi sağlayamadığı için başkalarına borçlanmak zorunda kalabilirdi. Oysa kazandığından biraz daha az harcama yapacak olsa ay sonuna yetecek parası kalır ve hiç kimseye borçlanmak zorunda kalmazdı.

“Ayağını yorganına göre uzat” atasözü kısaca; insanlar maddi yetersizlikten dolayı ihtiyaçlarının ve isteklerinin bir kısmından vazgeçmek zorunda kalabileceklerini ifade etmek için kullanılır.

Örneğin; ailenizden yiyecek ve kırtasiye ihtiyaçlarınızı karşılamak için günlük 5 TL okul harçlığı alıyorsunuz, bu 5 TL’nin tamamıyla yiyecek alırsanız kırtasiye ihtiyaçlarınızı karşılayamazsınız. Ya da 5 TL’nin hepsiyle kırtasiye malzemesi alırsanız yiyecek ihtiyaçlarınızı karşılayamazsınız. Ancak 2 TL ile kırtasiye malzemesi aldığınızda, 3 TL ile de yiyecek ihtiyaçlarınızı karşılayabileceksiniz.

Turknet Davet Kodu - Arkadaşını Getir Kampanyası

Bu sadece parasal değil, başka durumlar içinde geçerli olabilir.

ayagini-yorganina-gore-uzat-kucuk-cocuk

1 comment to Ayağını yorganına göre uzat atasözünün kısa anlamı

Yorum Yazabilirsiniz

  

  

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.