Ay Tutulması Nedir? Nasıl Olur? Zamanları?

Tam Ay Tutulması Nedir?

Parçalı Ay Tutulması Nedir?

Tutulma, bir gökcismi ile Güneş arasında bir başka gökcisminin girmesi nedeniyle söz konusu gökcisminin geçici olarak bütünüyle ya da yer yer görünmemesi olayıdır. Bu olayların en çok bilinenleri Güneş ve Ay tutulmalarıdır.

Tutulmalar parçalı veya tam tutulma olarak adlandırılmaktadır. Parçalı tutulmada Ayın bir kısmı karanlıklaşır. Tam tutulmada ise Ayın tamamı karanlıklaşır.

Ay Tutulması Nasıl Oluşur?
Dünya, Ay ile Güneş arasına girdiğinde, Dünyanın gölgesi Ay üzerine düşerek ayın, bir kısmını veya tamamını örter. Bu olayın gerçekleşmesine “Ay Tutulması” adı verilmektedir. Bu tür tutulma, Dünyanın Aya dönük yarım küresinde bulunan bütün gözlemcileri tarafından görülebilmektedir.

Turknet Davet Kodu - Arkadaşını Getir Kampanyası

Ay Tutulması Zamanları?

2013 yılı içerisinde 3 kez Ay tutulması olacak.

İlk ay tutulması 25-26 Nisan 2013 tarihinde Türkiye saatiyle, saat 21:04’de başlayacak ve 01:11’de son bulacak.

25 Nisan gecesi gerçekleşecek Ay tutulması, parçalı tutulma olacaktır. Bu nedenle Ay tamamen kararmayacaktır. Tutulma başladığında ay hafifçe silinmeye başlayacak ve rengi kızıllaşacak. Tutulma en belirgin saat 23:07 de gözlemlenebilecektir.

Ayın tamamı gökyüzünde dünyanın yarı gölgesinden geçeceği için parlaklığı hafifçe azalıp rengi kızıllaşacak fakat bu değişim tam ay tutulmasındaki kadar belirgin olmayacak. Tutulma ortalama saat 23.07’de gerçekleşecek.

Havanın bulutsuz olması durumunda, 25 Nisan gecesi gerçekleşecek Ay tutulması, Türkiye’nin her yerinden çıplak gözle gözlemlenebilecek.

İkinci ay tutulması 25 Mayıs 2013 tarihinde gerçekleşecek.

Üçüncü ay tutulması 18-19 Ekim 2013 tarihinde gerçekleşecek.

Bu yazı bilgimanya.com‘a aittir. Hatalı veya eksik bir bilgi olduğunu düşünüyorsanız editor@bilgimanya.com e-posta adresinden bize ulaşabilirsiniz. Link bağlantılı kaynak göstermek suretiyle tüm yazılarımızdan faydalanabilirsiniz.

Ay Tutulması Video:

1 comment to Ay Tutulması Nedir? Nasıl Olur? Zamanları?

  • meliha

    1 saattir izliyorum daha ay tutulmasını göremedim. Sadece bir kısmı biraz kararır gibi gibi… Ama böyle ay tutulması olmaz yani.

Yorum Yazabilirsiniz

  

  

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.