Axen 43 49 İnç Ilgaz Led TV İnceleme ve Fiyatları

Merhaba, size yeni aldığım Axen 49 İnç Ilgaz Led TV hakkındaki görüşlerimi ileteceğim.

Öncelikle Neden Ucuz TV:
Led TV’ler eski tüplü TV ve plazma TV’lerden çok daha hassas elektronik cihazlardır. Havanın sıcaklığından, nem oranından, voltaj değişikliklerinden, ekrana dokunma, sarsılma ve üretim hataları gibi pek çok sebeple kolayca bozulabilmektedirler. Diğer TV’ler gibi uzun yıllar kullanılması da pek mümkün değil, ortalama kullanım ömürleri 2-5 yıl arasındadır. Tamirleri ise neredeyse hiç mümkün değildir. Arızalanan cihaz neredeyse yeni TV bedeli kadar masraf çıkartmaktadır. 5-10 bin TL’lik LED TV alıp, 1-2 ay sonra durduk yere bozulan ve servis raporuyla kullanıcı hatası olarak gösterilen ve çöpe atılan TV’lerden dert yananlar, çeşitli forum ve şikayet sayfalarında oldukça fazladır.

Axen 49 İnç Ilgaz Led

Axen 49 İnç Ilgaz Led  TV, yerli Sunny firmasının alt marka bir ürünüdür. Yerli diyoruz aslında ama cihaz tamamen LG veya Samsung marka gibi ürün parçalarının birleştirilmesiyle üretilmiş. Zaten ülkemizde elektronik çip üretimi, devre kartı üretimi ve panel üretimi yok.

Şimdi bu ön bilgi sonrasında TV ile ilgili görüşlerimi size anlatacağım.

Dikkat: Üründe tuner yani uydu alıcısı ve anten girişi yoktur. Uydu alıcısı takarak TV izleyebilirsiniz.

Axen 49 İnç Ilgaz Led TV Malzeme kalitesi:

Ürünün malzeme kalitesi fiyatına göre oldukça iyi sayılır. Çerçevesi oldukça ince, izlerken rahatsız yaratmıyor. Kumandası oldukça kaliteli ve çekim gücü çok iyi.

Axen Ilgaz 49 inç Görüntü kalitesi:
Görüntü kalitesi diğer 2-3 Bin TL’lik Full HD TV’ler ile aynı kalitede diyebiliriz. Standart ayarlarında renkler çok sıcak ve canlı. Renk ayarları yapıldığında görüntüsü kalitesi herkesi memnun edecek düzey olacaktır. Dileyenler için kendi kullandığım renk ayarlarını aşağıda paylaşıyorum.

Ses kalitesi:
Cihazı ilk açtığınızda duyduğunuz ses sizde hayal kırıklığı yaratabilir. Ancak panik yapmayın, standart ses ayarları berbat düzeyde. Bas, tiz ve ekolayzır ayarları yaptığınızda 8 x 8 Watt ses gücünü hissedeceksiniz. Ses sistemlerindeki gibi bir ses kalitesi de beklemeyin. Ses ayarları sonrasında emsallerine yakın bir ses kalitesi oluşuyor. Dileyenler için kendi kullandığım ses ayarlarını paylaşıyorum.

Futbol maçı performansı:
Pahalı TV’lerde bile rastlanan bulutlanma, buğulanma, dikey veya yatay çizgi oluşması bu TV’de yok. En azından ben rastlamadım. Hızlı hareket eden topta uzama pek çok modelde olduğu gibi var ancak çok az ve rahatsız etmiyor.

İzleme mesafesi:
TV Full HD ve 49 inç olduğundan kaliteli bir görüntü elde etmek için en az 2-3 metre uzaktan seyredilmeyi gerektiriyor.

Duvara asılabilirlik:
TV’nin arkasında duvara asabilmek için 4 adet vida deliği mevcut. Vidaları üzerinde takılı değil, kutu içerisinde bulunuyor. TV’nin ağırlığı çok hafif, yaklaşık 10 kg kadar. Bu yüzden 32 inç taşıma kapasitesi olan bir askı aparatı bile TV’yi rahatlıkla taşıyacaktır.

Axen 49 İnç Ilgaz Led Duvar Askı Aparatı

Turknet Davet Kodu - Arkadaşını Getir Kampanyası

Cihaz üzerindeki girişler ve çıkışlar:
Üzerinde 2 HDMI, 2 tane USB, 1 scart girişi mevcut.

Elektrik tüketimi:
TV’nin üzerinde yazan elektrik tüketimi saatte 60 Watt’tır. Benim yaptığım ölçümlerde 62 Watt çıktı. Işık aydınlatması ve ses şiddeti bu sonu 3-5 Watt kadar aşağı yukarı oynatabiliyor.

TV günde 10 saat çalışsa ne kadar elektrik tüketir? Elektrik kW birim fiyatı çeşitli masraflar ve KDV dahil yaklaşık 42 kuruş civarındadır.

60 Watt x 10 = 600 Watt
0,60 kW x 42 kuruş = 25 kuruş. TV günde 10 saat devamlı açık kalırsa günde 25 kuruş elektrik tüketmektedir.

Axen 49 İnç Ilgaz Led TV’nin artıları:
Görüntü kalitesi memnun edici düzeyde
Ses kalitesi memnun edici düzeyde
Kumandası oldukça kaliteli
Çerçeve kenarları oldukça ince
Elektrik tüketimi çok az
Çok hafif
Servise kurdurma zorunluluğu yok

Axen 49 İnç Ilgaz Led Tv’nin eksileri:
Işık sızması (neredeyse her TV’de var)

Başka kayda değer bir olumsuzlukla karşılaşmadım.

Işık sızması gündüz veya gece ışıklar yanarken hiç belli olmuyor. Işık sızması oluşan bölgelerde renk farklılıkları, koyulaşma, kararma da olmuyor. Gece karanlıkta izlerken rahatsız edecek düzeyde. Göz sağlığınız için karanlıkta TV izlememelisiniz. Zamanla göz tansiyonunuz artar, görme kalitesinde azalma hatta ileri seviyelerde tamamen körlüğe neden olabilir.

Axen 49 İnç Ilgaz Led İçin Önemli Notlar:

  1. TV açıkken 1-2 metre kadar mesafeden hafif bir parazit ses cızırtısı duyulabilir. Bunu önlemek için parazit önleyici özellikli bir HDMI kablo kullanmanız yararlı olacaktır.
  2. Led TV’ler hassas oldukları için elektrik kesintileri ve gelişindeki ani voltaj değişikliklerinde arızaya neden olabilir. Bu neden 10-30 TL arasında satılan akım koruma prizlerinden kullanmanızı tavsiye ederim.
  3. Led ekranlar çok hassas, üzerinde cam olmadığı için ekrana dokunulduğunda ölü piksel oluşabilir. Bu neden ekranı silerken çok dikkatli olunmalıdır. Sadece suyla nemlendirilmiş bir bezle hafifçe ovalayarak temizlemelisiniz.

Renk Ayarları:

Kontrast 40
Parlaklık 50
Renk 37
Keskinlik 30
Kırmızı 30
Yeşil 25
Mavi 45

Ses Ayarları:

Denge 0
Otomatik ses Kapalı
Surround ses Kapalı
EQ Kullanıcı
120 Hz 60
500 Hz 55
1.5 KHz 50
5 KHz 55
10 Khz 55
Bas ve tiz ayarları
Axen Ilgaz 49 Ölçüleri

Axen Ilgaz 49 inç ölçüleri

Axen Ilgaz 49 inç Fiyatları:

Mart 2016 itibariyle televizyonun fiyatları 1,100 ile 1,299 TL arasında değişmektedir. N11.com ve gittigidiyor.com gibi sitelerde genellikle daha uygun fiyata satılıyor.

Yorum Yazabilirsiniz

  

  

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.