Atomun Tarihsel Gelişimi ve Özeti

Bunun için atomun tarihsel gelişimi ile ilgili bilgi, resim ve afiş toplayınız. Arkadaşlarınızın yaptığı araştırma sonuçlarını inceleyiniz.

Atomun Tarihsel Gelişimi:

Çok eskilerden beri atomun varlığı biliniyordu ama 18. yy. sonlarına kadar bu konuda hiçbir ilerleme kaydedilememişti.

Democritus (Demokritos) (MÖ 460-370):

atomun-tarihcesi-democritus

Yunanlı filozof Demokritos, M.Ö. 400’lü yıllarda atomla ilgili ilk görüşü ortaya koymuştur. Maddenin taneciklerden oluştuğunu savunan ve bu taneciklere atom adını veren ilk kişidir. Demokritos görüşlerini deneylere bağlı olarak değil, gözlemlere bağlı olarak yapmıştır. Atom kavramını ortaya çıkartmasından sonra günümüzü kadar çok sayıda kişi tarafından araştırmalar yapılmasını sağlamıştır.

John Dalton  (6 Eylül 1766 – 27 Temmuz 1844):

atomun-tarihcesi-john-dalton

İngiliz fizikçi Dalton’un atomla ilgili yaptığı çalışmalar sonucunda bir takım sonuçlara varmıştır. Dalton’a göre; elementler atomlardan oluşur.  Bir elementteki tüm atomların boyutu aynıdır. Bileşikler birden fazla elementin atomlarından oluşmuştur gibi bazı görüşleri olmuştur. Demokritos’tan sonra atom ili ilgili teorileri en çok ilki gören fizikçidir.

Henri Becquerel (15 Aralık 1852 – 25 Ağustos 1908):

atomun-tarihcesi-henri-becquerel
Fransız fizikci Becquerel, 1896’da uranyumun etrafa ışın yaydığını keşfetti. Başka bir değişle radyoaktiviteyi ilk bulan kişidir. O dönemlerde radyasyonun ne olduğu bilinmediğinden zararları da bilinmiyordu. Bu nedenle Becquerel çalışmaları sırasında yüksek oranda radyasyonlara maruz kalmış ve vücudunda radyasyon yanıkları oluşmuştur. Bu gözlemleri radyoaktivitenin sağlığa zararlı olduğunu ve uzak durulması gerektiğini ortaya çıkarmıştır.

Marie Curie (1867-1934):

atomun-tarihcesi-marie-curie

Polonyalı fizikçi Curié, 1898 yılında atom çekirdeğinin kendiliğinden parçalanarak başka bir elementin atomuna dönüşmesi konusunda çalışmalar yaptı. Becquerel bulduğu “Becquerel Işınları” üzerinde çalışmalar yaptı ve ismini Radyoaktivite olarak değiştirdi. Ayrıca yaptığı çalışmalarla radyum elementini ayrıştırmayı başardı.

Joseph John Thomson (18 Aralık 1856 – 30 Ağustos 1940):

atomun-tarihcesi-Joseph-John-Thomson
İngiliz fizikçi Thomson, 1898’de atomun varlığının aydınlatılabilmesi için çeşitli deney teorilerini ortaya çıkardı. Elektronları, izotop kavramını keşfetmesi ve kütle spektrometresini icat etmesiyle bilinir. Buluşu ve teorileri bilim insanları arasında şaşkınlıkla karşılandı ve atomun deneylerde kullanılabilmesi konusunda dünyaya ilham vermiştir.

Ernest Rutherford (30 Ağustos 1871 – 19 Ekim 1937):

atomun-tarihcesi-Ernest-Rutherford

İngiliz fizikçi Rutherford, 1911’de Thomson’un atom modeli ile ilgili kavramları denedi ve elde ettiği sonuçlarla atom modelini geliştirdi. Geliştirdiği atom modelinin ismi “Rutherford Atom Modeli” ya da “Çekirdekli Atom Modeli” olarak anılmaktadır. Sonraki yıllarda çok sayıda deney ve araştırma yaptı, tanecik yükleri nötrleşmesi olayına yani nötronlara ad vermiştir.

Niels Henrik Bohr (7 Ekim 1885 – 18 Kasım 1962)

Bohr Atomun Tarihçesi

Turknet Davet Kodu - Arkadaşını Getir Kampanyası

Bohr 1911’de, Rutherford Atom Modelini inceleyerek çalışmalar yaptı ve kendi atom modeli yaptı. Borh, atom modelinde elektronun ışık yaymadığını, çekirdeğe en yakın elektronun kararlı olduğunu, enerji verildiğinde elektronun bir üst enerji seviyesine sıçradığını ve atomun kararsızlaştığını ortaya koymuş; atom kararlı hale dönerken, yani elektronların enerji bir alt seviyeye düşerken foton ışını fırlattığını ortaya koymuştur.

James Chadwick (20 Ekim 1891 – 25 Temmuz 1974):

atomun-tarihcesi-james-chadwick
İngiliz asıllı fizikçi Chadwick, Rutherford’un öğrencisidir. 1932’de yaptığı deneyle nötronların varlığını deneysel olarak kanıtladı. Yaptığı aynı deneyle nötronun kütlesini de belirlemiş oldu.

Louis-Victor Pierre Raymond de Broglie (15 Ağustos 1892 – 19 Mart 1987):

atomun-tarihcesi-Raymond-de-Broglie
Fransız fizikçi de Broglie, 1924’te elektrona atom içinde bir dalga hareketinin eşlik ettiğini öne sürdü. Bir başka deyişle, elektron yalnızca bir cisimcik olarak değil, aynı zamanda bir dalga olarak ele alınmasını öne sürdü.

Clinton Davisson (22 Ekim 1881 – 1 Şubat 1958) – Lester Germer (10 Ekim 1896 – 3 Ekim 1971):

atomun-tarihces-iClinton-Davisson-Lester-Germer
A.B.D.’li fizikçiler Davisson ve Germer, 1927 de yaptığı deneylerle Broglie’nin kuramını kanıtlayarak tarihe geçtiler.

Bu tarihten sonra da çok fazla fizikçi tarafından çeşitli çalışmalar yapıldı.

İlk Atom Bombası (1945):

ilk-atom-bombasi-little-boy
1942’de  bir grup bilim adamları gizli bir silah geliştirmek bir araya geldiler. Üç yıllık bir çalışmanın ardından atom bombası yapmayı başardılar. Bu bomba o dönemde kimse tarafından bilinmiyordu. II. Dünya Savaşı sırasında, 6 Ağustos 1945 sabahı ilk atom bombası Japonya’nın Hiroşima şehrine atıldı ve bir kaç saniye içerisinde 70.000’e yakın insan yaşamını yitirdi. Bu bombanın atılmasından üç gün sonra (9 Ağustos 1945), yine Japonya’nın şehri olan Nagazaki’ öncekinden 1,5 kat daha büyük bir atom bombası daha atıldı. Saniyeler içinde 74.000’e yakın insan yaşamını yitirdi. Atom bombasının atıldığı yerdeki radyoaktivite binlerce yıl devam ettiğinden hala çok sayıda can almaya devam etmektedir ve gelecekte de çok sayıda can almaya da devam edecektir.

Gerd Binnig (20 Temmmuz 1947 – ) ve Heinrich Rohrer (6 Haziran 1933 – )

atomun-tahircesi-Gerd-Binnig-Heinrich-Rohrer

İsveçli ve Alman fizikçiler, 1981 yılında atomu görüntüleyebilecek ilk mikroskobu icat ettiler. Bu mikroskoba taramalı tünel mikroskobu (atomik kuvvet mikroskobu) adı verildi. Bu mikroskop sayesinde atomların dışı görüntülenebilmektedir.

Atomun İçi İlk Kez Görüntülendi (27 Mayıs 2013):

atomun-tarihcesi-atomun-ici-goruntulendi
Amsterdam merkezli AMOLF laboratuvarlarının Hollanda’da bulunan laboratuvarında yapılan deneyde, evrenin üçte ikisinde bulunan hidrojen atomunun iç yapısı ilk kez görüntülendi. Atomun ilk kez içine girilmesi bilim insanları arasında şaşkınlıkla karşılandı.

9 comments to Atomun Tarihsel Gelişimi ve Özeti

 • neslihan

  çok yardimci oldunuz saolun

 • directioner

  çok güzel ama Demokrıtos deil Demokrıtus :D

 • erva

  Fen dersinin ödeviydi ve çok işe yaradı kim hazırladıysa süperrr.

 • ecem

  Güzel bilgiler verdi bence ben beğendim arkadaşlar. Özlem sana son derece katılıyorum yani kısa ama öz şeyler geçmiş benim ödevimde çok güzel oldu 100 verdi hoca :))))

 • ali

  Arkadaşlar öncelikle ödevime çok yardımcı oldu sağ olun.

 • özlem

  Hem çok basit, hem kısa ve özet anlatılmış. Ödevim çok harika oldu. Emeği geçen herkese teşekkür ederim.

 • manjiweke xatexani

  Cox teşekir edirem. Yardimci olmuşsayiz. Xamım selametti.

 • ömer

  Ödevime çok yardımcı oldu teşekkürler.

 • sevim

  Atomun tarihsel gelişiyle ilgili performans ödevim vardı çok işime yaradı teşekkür ederim bu güzel bilgiler için.

Yorum Yazabilirsiniz

  

  

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.