Ateş Nasıl Düşürülür? Doğal Yöntemler Nelerdir?

Vücut sıcaklığının olması gerekenin üzerine çıkmasına yüksek ateş denir. Yetişkin bir insanın vücut sıcaklığı 35.5oC ile 37.5oC arasında değişiklik gösterir. Bağışıklık sisteminin zayıflaması, gribal enfeksiyonlar, bademcik iltihabı, suçiçeği, aşırı egzersiz, aşırı stress, uykusuzluk, sıcak hava, güneş çarpması, regli (adet dönemi) ve menopoz gibi etkenler yüksek ateşe neden olabilmektedir.

Yüksek Ateş

Yüksek ateş belirtileri:

  • Aniden gelen titreme ve üşüme hissi
  • Aşırı sıcaklık hissi
  • Terleme
  • Hızlı nefes alıp verme
  • Baş ağrısı

Dikkat:
En sık yapılan hatalardan biri ateşi olan kişinin üşüme hissine kapılarak daha çok ısınmaya çalışmasıdır. Yüksek ateşin olup olmadığını anlamak için bir ateş ölçer kullanılmalıdır. Ateş 37.5oC’nin üzerindeyse ateşin normal vücut sıcaklığına düşürülmesi gerekir. 35.5oC’nin altında ise de normal vücut sıcaklığına yükseltilmesi gerekir.

Yüksek Ateş 2

Turknet Davet Kodu - Arkadaşını Getir Kampanyası

Ateş Düşüren Doğal Yöntemler:
Ateşin yükselmesini önlemek ve düşürmek için aşağıdaki yöntemler uygulanabilir.

* Kalın giysiler çıkartılıp, geniş yakalı ince giysiler giyilmelidir.
* Isıtıcı kapatılmalı, camlar açılarak odanın ısısı düşürülmelidir.
* Hasta ara ara ılık duş almalıdır.
* Islatılıp suyu sıkılmış bezler; alın, ense koltuk altı ve bacaklara konularak ateşin düşürülmesi sağlanır. Bezler ısındıkça değiştirilmeli ve ateş düşünceye kadar devam edilmelidir.

Acil Ateş Düşürme Yöntemleri:
Ateşi aşırı derecede yükselen, ateş nedeniyle havale geçiren kişilere uygulanmalıdır. Hastanın üzerindeki giysileri çıkartın ıslatılmış ve suyu sıkılmış havluya veya havlulara sarın. Onun üzerine de kuru bir battaniye sarın. Hasta rahatlayıncaya kadar her 15-20 dakikada bir aynı işlemi tekrarlayın.

Yüksek Ateş 3
Çocuklarda Ateş Nasıl Düşürülür?
Çocuklarda ateşi düşürürken daha dikkatli olmak gerekir. Üzerindeki tüm giysileri çıkartıp ince giysiler giymesini sağlayın. Oda sıcaklığını düşürün, odayı sık sık havalandırın ve bol sıvı tüketmesini sağlayın.

Sıvı Tüketimini Artırmak Ateş Düşürmeye Faydalıdır:
Yeterli miktarda sıvı tüketilmelidir. Bu sıvılar su, şekersiz meyve suyu, bitkisel çaylar olabilir. İçine limon sıkılmış ılık çok faydalıdır. İdrar renginden yeterli su alıp alınmadığı anlaşılabilir. İdrar rengi koyuysa, alınan su çok yetersiz demektir. Sarıysa, alınan sıvının biraz daha artırılması gerekir. Açık sarıysa alınan su yeterli seviyede demektir.

Yazar: Canan Öztürk

Yorum Yazabilirsiniz

  

  

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.