Atatürk’ün Türk Dili İçin Gösterdiği Hedef Nedir?

Atatürk’ün Türk dili için gösterdiği hedef nedir? Bu hedefe ulaşmak için neler yapılabilir?

Türkçenin güzelliğine, zenginliğine ve gücüne vurgu yaparak bir kültür dili olarak yaşatılması açıkça belirttiği hedeflerden biridir. Atatürk, Türk dilinin dünyanın en güzel dili olduğunu, en zengin ve en kolay dil olabileceğini belirtmiştir. Atatürk çalışmalarında, Türk dili zengin, geniş bir dildir. Her kavramı ifade kabiliyeti vardır. Yalnız onun bütün varlıklarını aramak, bulmak, toplamak, onlar üzerinde çalışmak lazımdır demiştir.

Atatürk’ün gösterdiği hedefe ulaşmak için Türkçe herkes tarafından iyi öğrenilmeli ve korunmalıdır. Türk dilini iyi ve etkin biçimde öğretecek eğitim kurumları kurulmalıdır. Türk dilini araştırıp zenginleştirecek, yabancı kelimeleri dilimizden temizleyecek, yabancı kelimelere Türkçe karşılık bulabilecek çeşitli kurumlar oluşturulmalıdır. Günümüzde bu hedeflere ulaşmaya sağlayacak düzeyde çalışma yapan üniversite ve kurumlar vardır.

Turknet Davet Kodu - Arkadaşını Getir Kampanyası

Bireysel olarak bu hedefe ulaşmak için yapılabilecek şeyler de var. Yabancı kelimelerden dilimize girmiş kelimelerin yerine, Türk Dil Kurumu tarafından karşılığı verilmiş kelimenin kullanılmasına özen gösterilmelidir. Örneğin; “selfie” kelimesi yerine “özçekim”, “akrostiş” yerine “adlama”, “raket” kelimesi yerine “vuraç”, “self-servis” kelimesi yerine “seçal”, “valeybol” kelimesi yerine “uçan top”, “billboard” yerine “duyurumluk”, “bypass” yerine “köprüleme”, “ajanda” yerine “andaç” gibi Türkçesi atanmış kelimeler kullanılmalıdır.

Atatürk’ün dil ile ilgili söylediği önemli sözlerden bazıları:
Türk milletinin dili Türkçe’dir. Türk dili dünyada en güzel, en zengin ve en kolay olabilecek bir dildir. Onun için her Türk, dilini çok sever ve onu yüceltmek için çalışır. (1929)

Türk dili zengin, geniş bir dildir. Her kavramı ifade kabiliyeti vardır. Yalnız onun bütün varlıklarını aramak, bulmak, toplamak, onlar üzerinde çalışmak lazımdır. (1930)

Milli duygu ile dil arasındaki bağ çok kuvvetlidir. Dilin milli ve zengin olması, milli duygusunun gelişmesinde başlıca etkendir.

Dille ilgili atasözleri ve deyimler:

  • Baş dille tartılır.
  • Dilim seni dilim dilim dileyim, başıma geleni senden bileyim
  • Tatlı dil yılanı deliğinden çıkartır.
  • Baş var akıl yok, dili var kabı yok.
  • Dil kılıçtan keskindir.

 

Yorum Yazabilirsiniz

  

  

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.