Atatürk’ün çevre ile ilgili yaptığı çalışmalara örnekler

Atatürk’ün çevre ile ilgili yaptığı çalışmalara kısa örnekler

Atatürk son derece çevreci kişiliğe sahip bir liderdi. Bu nedenle çevre ili ilgili bir çok çalışma yapmış ender devlet adamlarındandır.

Örnek 1:
Cumhuriyet öncesi yıllarda Ankara yeşilden yoksun çorak bir kentti. Atatürk, Ankara’nın çağdaş, doğal güzellikleri olan bir kent olmasını istiyordu. Ankara başkent seçildikten hemen sonra Ankara’nın yeşillendirilmesi için gerekli girişimlerde bulunmuştur. Kısa bir süre sonra Ankara’nın bir çok bölgesinde ağaçlandırmalar yapılarak Orman Çiftliği ve Gençlik Parkı gibi yeşil alanlar kurulmasını sağladı. Ayrıca Ankara’daki tüm caddelere ağaç dikilmesini sağladı.
ataturk-un-cevreyle-ilgili-yaptigi-calismalar-orman-ciftligijpg

Yukarıdaki resim: Atatürk Orman Çiftliği Hayvanat Bahçesi girişinden bir görünüş.

Örnek 2:
Atatürk sık sık ülkeyi dolaşan bir liderdi. Bir gün Yalova’ya gittiğinde Millet Çiftliği’ndeki köşkte kalır. Köşkün hemen yakınında bulunan çınar ağacının dalları köşke zarar vereceği gerekçesiyle kesilecekti. Bunu öğrenen Atatürk ağacın bir dalının bile kesilmesini istemez ve köşkün kaydırılarak ağaçtan uzaklaştırılmasını ister. Görevliler köşkün altını kazarak ray döşerler ve köşkü 4 metre kadar ağaçtan uzaklaştırırlar. Bu olay tüm dünyanın dikkatini çekmiştir ve tarihte Yürüyen Köşk diye bilinmektedir. Günümüzde Yürüyen Köşk müze olarak kullanılmaktadır.

Turknet Davet Kodu - Arkadaşını Getir Kampanyası

Atatürk’ün çevre ile ilgili yaptığı, yukarıdakine benzer çok sayıda çalışması bulunmaktadır.

Aşağıdaki resim: Atatürk’ün, çınar ağacının dalı kesilmesin diye, taşınmasını istediği Yürüyen Köşk.

ataturk-un-cevreyle-ilgili-yaptigi-calismalar-yuruyen-kosk-2

ataturk-un-cevreyle-ilgili-yaptigi-calismalar-yuruyen-kosk

Yorum Yazabilirsiniz

  

  

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.