Aslan Hayvanının Hayatı Özellikleri ve Resimleri

Aslan, kedigiller familyasına mensup, et yiyen memeli bir hayvandır.

Erkek Aslanın Özellikleri Nelerdir?

Erkek aslanların boyunlarında yeleleri vardır; çeneden kıç tarafına uzunluğu 2 metreyi; kuyruk uzunluğu 90 cm; yerden omuzbaşına yüksekliği ise 1 metre; ağırlığı ise 250 kg kadardır. Ortalama ömürleri ise 15-25 yıl kadardır.

Dişi Aslanın Özellikleri Nelerdir?

Dişi aslanların boyunlarında yeleleri olmaz; çeneden kıç tarafına uzunluğu 1,7 metreyi; kuyruk uzunluğu 70 cm; yerden omuzbaşına yüksekliği ise 80 cm; ağırlığı ise 200 kg kadardır. Ortalama ömürleri ise 15-25 yıl kadardır.

Aslan Hangi Ülkelerde Yaşar?
Aslanlar, Afrika, Arabistan, İran ve Hindistan bölgelerinde yaşamlarını sürdürmektedirler.

Aslanlar Ne Yer – Nasıl Avlanır?

Aslanlar etçil hayvanlardır; bu nedenle böcek türleri hariç tüm kara hayvanlarını avlayabilirler.

Aslanlar dünyanın en büyük kara hayvanlarını bile avlayabilecek güçtedirler. Bunlar arasında zürafa, gergedan ve fil de bulunur. Kendilerini zorlayacak büyüklükteki hayvanları avlamaktan pek hoşlanmazlar ama başka çareleri kalmadığında yaralanmak, hatta ölmek pahasına olsa bile avlanırlar. Büyük hayvanları avlayacakları zaman en küçük, en zayıf, en yaşlı veya en korunmasız olanı tercih ederler. Antilop, domuz gibi küçük hayvanların boğazlarını sıkarak avlarlar. Manda, fil gibi büyük hayvanları ise bel kemiklerini ısırıp hayvanı felç ederek avlanırlar. Aslanlar tek başına avlandıkları gibi bir kaç aslan grup halinde de avlanabilir.

Turknet Davet Kodu - Arkadaşını Getir Kampanyası

Avcılığı genellikle dişi aslanlar yapar, erkek aslanlar çoğu zaman ava katılmaz; ancak büyük ve güçlü bir av olduğu zaman ava katılabilir; yakalanan avı en önce erkek aslan yemeğe başlar.

Aslanlar gündüzleri ağaç gölgelerinde dinlenerek geçinirler. Gündüz vakti 30 metre kadar yanına yaklaşan antilop, domuz, zebra gibi hayvanları genellikle avlamaya tenezzül etmezler; ama hava kararmaya başladığında yüzlerce metre uzaklıktaki avına saate 50-70 kilometre hızlara ulaşarak avlayabilir.

Aslan Üreme:

Dişi aslanın gebeliği 108 gün sürer, genellikle 3-4 yavru doğurur, bazen de 8 tane yavru yapabilmektedir. Yavrular bir çok hayvanın aksine, gözleri açık olarak doğarlar. Anneleri yavrularını 3 ay kadar emzirdikten sonra sütten kesilir ve av eti yemeye başlarlar. Dişi aslan yavrularına 3 yıl kadar bakar daha sonra yavrular anneden ayrılırlar. Yedi yıl sonunda yavru aslanlar yetişkin aslan olurlar.

Bu yazı bilgimanya.com‘a aittir. Link bağlantılı kaynak göstermek suretiyle faydalanabilirsiniz. Hatalı veya eksik bir bilgi olduğunu düşünüyorsanız editor@bilgimanya.com e-posta adresinden bize ulaşabilirsiniz.

Aslan ve İnsan (Tavsiye):

Aslan ve Timsah Karşılaşması:

Safaride Fotoğraf Çekimi İçin Yem Yapılan Bufalo Yavrusu:

Aslan ve Fil Karşılaşması:

Aslan Kükremesi (Sürü Uyarma Sesi):

Yorum Yazabilirsiniz

  

  

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.