Asitlerin Eşya ve Malzemeler Üzerindeki Olumsuz Etkileri

Asitlerin kimyasal yapıları nedeniyle temas ettikleri eşya ve malzemelerle tepkimeye girerek olumsuz etkilere sebep olurlar. Asitler, metal ve mermerden yapılmış tüm eşya ve malzemeleri tahrip ederler. Bu nedenle asitli kimyasal maddelerle çalışırken metal veya mermerden yapılmış malzemeler kesinlikle kullanmamak gerekir. Örneğin sirke veya limon suyu, uzun bir süre metal eşyaya temas ederse, metal renk değiştirir, aşınır ve delinir.

Asitlerin Eşya ve Malzemelere Etkileri

Asitle temas nedeniyle paslanmış evye ve delinmiş metal

Asitlerin Olumsuz Etkilerine Karşı Alınabilecek Önlemler:
Asit içerikli kimyasal maddeler metal kaplara konulmamalıdır. Asitli kimyasal maddelerle çalışırken metal veya mermer eşyalar kullanılmamalıdır. Asitli kimyasal maddeler cam veya aside dayanıklı plastik ambalajlarda saklanmalıdır. Asitli kimyasallarla çalışırken plastik ve camdan yapılmış eşya ve malzemeler kullanılmalıdır.

Turknet Davet Kodu - Arkadaşını Getir Kampanyası

Bazların Eşya ve Malzemeler Üzerindeki Olumsuz Etkileri:
Baz özelliği taşıyan kimyasal maddeler temas ettikleri eşya ve malzemelerle tepkimeye girerek olumsuz etkilere sebep olurlar. Bazlar cam ve porselenden yapılmış eşya ve malzemelere temas ettiğinde, onların yüzeylerinin ve şekillerinin bozulmasına sebep olur. Mutfakta kullanılan cam ve porselen eşyalar, genellikle baz özelliğe sahip deterjanlarla yıkandığından, bir süre sonra renklerinde solma ve yüzeylerinde bozulmalar oluşmaktadır.

Asit Baz Olumsuz Etkileri

Bazların Olumsuz Etkilerine Karşı Alınabilecek Önlemler:
Baz içerikli kimyasal maddeler cam veya porselenden yapılmış kaplara konulmamalıdır. Bazlarla çalışırken cam veya porselenden yapılmış eşyalar kullanılmamalıdır. Baz içerikli maddeler, baz tepkimelerine dayanıklı metal kaplarda veya plastik ambalajlarda saklanmalıdır. Bazlarla çalışırken dayanıklı metal veya plastik malzemeler kullanılmalıdır.

1 comment to Asitlerin Eşya ve Malzemeler Üzerindeki Olumsuz Etkileri

  • Merve

    Harika bir sayfa ya derslerime daha kolay, açık ve ilgili çalışabiliyorum. Sayfanın sahiplerine minnettarım, ellerinize sağlık.

Yorum Yazabilirsiniz

  

  

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.