Asit Yağmuru Nedir? Nedenleri ve Zararları Nelerdir?

Asit Yağmuru Nedir, Nasıl Oluşur?

İnsanların tükettiği fosil yakıtların (petrol, kömür, odun, doğal gaz) yanması sırasında havaya kükürt dioksit, karbon dioksit ve azot dioksit içeren zehirli gazlar yayılır. Bu gazlar havadaki su buharıyla tepkimeye girerek sülfürik asit, karbonik asit ve nitrik asit gibi bileşiklere dönüşürler. Bu asidik bileşiklerin yağmur, çiy, kar ve dolu olarak yeryüzüne ulaşmasına asit yağmuru denir. Günümüzde neredeyse tüm yağış olaylarında asit bulunmaktadır.

Asit yağmuru ve zararları

Asit Yağmuru Nedenleri Nelerdir?

Asit yağmurlarına asıl olarak kömür, odun, doğal gaz ve petrol türevi yakıtların tüketilmesi neden olur. İkinci olarak orman yangınları ve yanardağ patlamaları da önemli ölçüde asit yağmurlarına neden olurlar.

Turknet Davet Kodu - Arkadaşını Getir Kampanyası

Yağmur suyunun asitli olup olmadığı nasıl anlaşılır?
Yağmur suyunun olması gereken pH değeri 5.6’dır. Yağmur suyundan alınan bir numunenin pH değeri ölçüldüğünde, 5.6’nın altında çıkması o yağmurun asit yağmuru olduğunu gösterir.

Asit Yağmurunun Zararları Nelerdir?

Asit yağmurları sanayinin gelişmesiyle tüm dünyayı etkisi altına alarak ormanlara, tarım alanlarına, hayvanlara ve insanlara zarar vermeye başlamıştır. Bu zararlar aşağıdaki gibidir.

 • İçme suyu kaynaklarına ulaşan asit yağmuru, içme suyunun kalitesini düşürerek içilemez hala getirebilmektedir.
 • Akarsu ve göllerdeki suyun pH dengesini bozarak bitkilerin, balıkların ve diğer su canlılarının zarar görmesine sebep olur.
 • Asit yağmurları, bitki türlerinin yaşaması için toprakta doğal olarak bulunan magnezyum ve kalsiyum gibi minerallerin çözünüp daha derinlere ulaşmasına neden olur. Bu minerallerden yeterince alamayan bitki türleri, yeterli beslenemediğinden hastalanır veya tamamen yok olur.
 • Asit yağmurları ağaç yaprakları, çiçekler, otlar ve diğer bitkilerin yapraklarını yakarak sararıp solmasına neden olur.
 • Bitki örtüsünün ve içme suyu kaynaklarının zarar görmesine neden olduğundan, insanların ve hayvanların gelecekti yaşamını tehlikeye sokmaktadır.
 • Yağmurdaki asidin aşındırıcı özelliği, tarihi eserlerin daha hızlı aşınarak zarar görmesine neden olur.
 • Asit yağmurları şehirlerdeki tüm yapıların aşınmasına neden olur. Ayrıca üzerinde boya olan tüm taşıtların boyasının zarar görmesine, matlaşmasına neden olur. Metal yüzeylerin paslanmasını hızlandırır.

3 comments to Asit Yağmuru Nedir? Nedenleri ve Zararları Nelerdir?

 • erhan

  bir saatte tam3sayfa yazdım ve ödevime yardım ettiğiniz içinde tşk sude bu arada sen misin ben serpil kozan

 • sude

  Asit yağmurlarının zararları ödevimi yapmama yardımcı oldunuz teşekkür ediyorum.

  • tembel

   asit yağmurları bir yağmur çeşididir

Yorum Yazabilirsiniz

  

  

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.