Asbest Nedir? Amyant Nedir? Nerelerde Kullanılır?

Asbest veya Amyant Nedir?

Altı farklı mineral karışımıyla oluşmuş, lifli yapıda bulunan bazı inorganik maddelere asbest veya amyant denir. Çeşitli lifler işlenerek ısıya, ateşe, korozyona dayanıklı maddelere (asbestte) dönüştürülmektedir. Asbest ateşe dayanıklı, ısıyı en iyi yalıtan en ucuz maddedir.

Asbest son derece tehlikeli kanserojen bir maddedir. Bu neden bir çok gelişmiş ülkede kullanımı tamamen yasaklanmıştır. Asbestli ortamlarda çalışan veya bulunanlarda yaklaşık 20 yıl sonra akciğer kanseri görülme riski çok fazladır. Asbestin neden olduğu hastalığa asbestoz denir.

Türkiye’de asbest kullanımı 2011 yılı itibariyle yasaklanmıştır. Türkiye’de bazı bölgelerde asbest toprakta doğal olarak bulunmaktadır. Bu topraktaki asbestin öldürücü etkisi bilinmeden köy ve kasabalardaki evlerde sıva malzemesi olarak kullanılmıştır. Yapılan araştırmalar asbestli topraktan yapılmış evlerde yaşayanlarda akciğer kanserine yakalanma olasılığı çok yüksek olduğunu göstermiştir.

Asbest veya Amyant Nerelerde Kullanılır?

Asbest ısı yalıtımı ve korozyona (paslanma) karşı bir çok alanda kullanılmaktadır. Bunlardan bazılarını aşağıdaki gibidir.

Yalıtım malzemesi olarak kullanılır: Taş yünü, taş pamuğu, taş lifi, eternit, sıcak hava bacaları, eski tip evlerde sıva malzemesi, kalorifer borularının yalıtım malzemeleri vb. gibi.

Tekstil malzemesi olarak kullanılır: Ateşe dayanıklı iplikler, itfaiyeci kıyafetleri.

Boya sanayinde kullanılır: Suya dayanıklı boyalar, paslanma önleyici boyalar.

Mutfak gereçlerinde kullanılır: Buzdolabı, fırın ve ütü içlerinde ısı yalıtımında kullanılır.

Motorlu ve motorsuz taşıtlarda kullanılan lastik tekerlekler, siyah naylon poşetleri, su boruları ve daha bir çok alanda kullanılmaktadır.

Asbestin mikroskop altında gözüken lifleri. Bu lifler toz gibi etrafa yayılarak akciğer kanserine neden olmaktadır.

Turknet Davet Kodu - Arkadaşını Getir Kampanyası

Asbest ile yapılmış bir çatı kaplaması. Ülkemizde çok kullanılmaktadır ve hemen hemen her yerde rastlamak mümkündür. Uzmanlar tarafından sökülmesi gerekmektedir.

Yukarıdaki resimde asbestli bir madde gözükmektedir. Bir sıva, çatı, boru veya başka bir madde içerisinde lifleri gözüken bir madde var ise bu durum asbest olma ihtimallerini akla getirmelidir.

Başka bir asbestli çatı kaplaması. Çatı kaplamasının içerisindeki lifler dikkat çekiyor.

Asbest Nedir? Video:

Yorum Yazabilirsiniz

  

  

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.