Asbest Hastalığı Asbestosis

Asbest veya amyant minerallerine bir süre maruz kalan kişilerde 10 ila 40 yıl arasında ortaya çıkan akciğer kanserine asbestosis denir. Yapılan araştırmalar, ülkemizdeki kanser vakalarının önemli bir kısmını asbeste bağlı kanser vakaları olduğunu ortaya çıkartmıştır.

Asbest gelişmiş bir çok ülkede yasaklanmış bir maddedir. Türkiye’de ise 2011 yılı itibariyle asbest üretimi yasaklanmıştır.

asbest-cati

Turknet Davet Kodu - Arkadaşını Getir Kampanyası

Yukarıdaki Resim: Yüksek oranda asbest içeren bir çatı kaplaması. Bu tip çatılar yağmur ve rüzgarla aşınarak sürekli çevreye kanserojen asbest lifleri yaymaktadır.

Asbest Hastalığı Asbestosisin Belirtileri:

  • Göğüs ağrısı
  • Nefes darlığı
  • Harekete dayanıklılığın azalması
  • Öksürük (bazen)

Asbestosis Teşhisi Nasıl Yapılır?

Teşhis doktor tarafından konulur. Teşhis yapılabilmesi için röntgen filmi çekilir ancak tek başına yeterli değildir. Hastanın geçmişte asbeste maruz kalıp kalmadığını belirtmesi gerekmektedir.

Asbest Hastalığı Asbestosisin Tedavisi Nasıl Yapılır?

Hastalığın etkili bir tedavisi yoktur. Doktorunuz gerekli görürse kanser tedavisi uygulayacaktır.  Sigara ve alkol tüketimi tamamen kesmek, temiz ve bol oksijenli ortamlarda bulunmak hastalığın ilerlemesini yavaşlatacaktır.

Bu yazı bilgimanya.com‘a aittir. Link bağlantılı kaynak göstermek suretiyle faydalanabilirsiniz. Hatalı veya eksik bir bilgi olduğunu düşünüyorsanız editor@bilgimanya.com e-posta adresinden bize ulaşabilirsiniz.

1 comment to Asbest Hastalığı Asbestosis

  • erol sahın

    Dunya takmıs asbese baska seyler gormuyor aslında bunu denetleyenler yasak koyanlarda ne oldugunu bılmıyor ben 26 yıl bu işle ugrastım işn aslı yasak koyan ulkeler halen kullanıyor işn aslı asbest ten ıyı gelır saglayan rusyanın tekerıne comak sokmak okadar SIGARA GDO lu Gıdalar icılen sular merdıven altı uretımler et tavuk neler neler dunyanın en guzel temız suyu bursada asbest madenı olan daglardan cıkanlardır asbest en temız suzgectır neler yazarımda kendını purofosor zannedenler kucuk dılını yutar.

Yorum Yazabilirsiniz

  

  

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.