Arsenik Nedir? Zehirlenme Belirtileri Nelerdir?

Arsenik Elementinin Ayrıştırılmış Hali

Arsenik Nedir:
Atom numarası: 33
Simge: As
Kütle numarası: 74.992
Kaynama Noktası (C): 613
Erime Noktası (C): 817
Yoğunluk: 5.72
Buharlaşma Isısı: 7.75
Kaynaşma (Füzyon) Isısı: 6.62
Elektriksel iletkenlik: 0.029
Isıl iletkenlik: Özgül Isı Kapasitesi: 0.082

Arsenik herkes tarafından bilinen çok etkili, ölümcül bir zehirdir. Arsenik azot ailesinden yarı metal (metalloid) özellik gösterir; başka bir değişle metal ile ametal arasında bir elementtir. 0,2 gram arsenik alındığında insanlarda korkunç acılı ölümlere neden olabilmesine karşın, kinin adlı bir tür bitkiyle çok az miktarları karıştırılarak sıtma hastalığına karşı etkili bir ilaç haline dönüşmektedir.

Arsenik, doğada genellikle metal sülfürlerle karışık bileşikler halinde bulunur. Bu bileşiklerden biri olan “sarı zırnık”ın tatlı altın sarısı rengi, simyacıların uzun süre bu bileşikten altın elde etme düşleri kurmalarına yol açmıştır. Arsenik saf haldeyken yeni kesilmiş bir metal gibi parlak, billur taneli bir yapı gösterir; bir başka değişle metal parlaklığındadır.

En yaygın bileşiklerinden biri, susuz arsenik asididir. Beyaz bir toz halindedir ve çok şiddetli bir zehirdir. Bir zehirlenme durumunda arsenik araştırılması, milyonda bir grama varıncaya kadar ortaya çıkarılabildiği halde, pek çok yanılgı nedeniyle, böyle küçük dozlarda, sonuçların yorumlanması yanılgılara yolaçabilir.

Kimyasal açıdan, arseniğin özellikleri, bir zehir olan fosforunkilerle çok yakındır. Bu benzerlik insanı çok şaşırtmamalıdır; çünkü kimyasal olarak birbirine benzeyen bu iki madde, benzer tepkimeler verirler. Özellikle, her iki maddenin canlı, organizmalar üstüne etkileri birbirine yakındır.

Turknet Davet Kodu - Arkadaşını Getir Kampanyası

Arsenik Nerelerde Bulunur?

Arsenik Elementinin Doğal Hali

Arsenik dünya genelinde yaygın olarak bulunur. Toprakta, tatlı ve tuzlu suda, bitkilerde bulunur. Ayrıca doğadan ayrıştırılan arsenik havaya da karışır.

Arseniğin Kullanım Alanları:

Arsenik bir çok alanda kullanılabilen bir elementler bunlardan bazıları aşağıdaki gibidir.

  • Bazı ilaçların yapımında kullanılır
  • Av fişeklerindeki kurşun saçmalarına sertlik vermede kullanılır
  • Zirai ilaç olarak kullanılır
  • Altının kayaçlardan ayrıştırılmasında kullanılır
  • Cam yapımında kullanılır
  • Tıpta tanı yöntemlerinde kullanılır
  • Ahşapların korunmasında kullanılır
  • Alaşımların yüksek sıcaklıklara dirençli hale getirmek için kullanılır

Arsenik Zehirlenmesi Belirtiler:

Bulantı, kusma, kusmukta sarımsak kokusu, karın ağrısı, kanlı-müküslü ishal, kanamalar, hipovolemik şok, böbrek yetmezliği görülür. Morarma, bilinç bulanıklığı, koma, yavaş yavaş güçten düşme, boşaltım bozuklukları, deride tümör meydana gelmesi, şuur bozukluğu, sinir sistemi bozukluğu, kansızlık ve tırnaklarda tipik çizgilerin belirmesiyle belli olur. Solunum ve dolaşım merkezleri felcine bağlı olarak koma ve ölüm meydana gelir.

Bu yazı bilgimanya.com‘a aittir. Link bağlantılı kaynak göstermek suretiyle faydalanabilirsiniz. Hatalı veya eksik bir bilgi olduğunu düşünüyorsanız editor@bilgimanya.com e-posta adresinden bize ulaşabilirsiniz.

Pirinçte Bulunan Arsenik ile İlgili Bir Video:

Yorum Yazabilirsiniz

  

  

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.