Arpacık Belirtileri ve Tedavisi

Arpacık, göz kapağı üzerinde bulunan kirpiklerin köklerinde meydana gelen bir enfeksiyon sonucu oluşur. Bu enfeksiyona neden olan bakteriler, kıl köküne yerleşerek çoğalır, vücut buna karşı tepki vermeye başlar. Kısa sürede kıl kökünde kaşıma, batma, yanma, ağrıma ve şişme olur.

Arpacık Bulaşıcı Mıdır?
Evet bulaşıcıdır. Arpacığa neden olan virüs kişisel eşyalardan veya ter yoluyla başkalarına bulaşabilir. Virüs genellikle eldedir, elin göze sürülmesi sonucu arpacık oluşur.

Arpacık Belirtileri Nelerdir?

Göz kapağında ve kirpiklerde kaşıntı
Kirpik köklerinde şişme
Ağrı, batma, yanma hissi
Hafif bulanık görme

Arpacık Ne Zaman Geçer:
Şişlik içerisindeki cerahat, yeteri kadar şiştikten bir süre sonra patlar ve cerahat dışarı akar. Bu olaydan sonra şişlik iner ve ağrı azalır. Akıntı olduktan birkaç gün sonra da tamamen geçer.

Not: 1 hafta içerisinde geçmeyen arpacık için mutlaka bir göz doktoruna gidilmelidir.

Arpacık Belirtileri Resimleri

Turknet Davet Kodu - Arkadaşını Getir Kampanyası

Arpacık Nasıl Önlenir:
Bakteriler kıl köklerine hucum etmeye başladığında kaşıntılar olur. Bu ilk belirti meydana geldikten hemen sonra eller, yüz ve kirpik dipleri sabunlu suyla iyice köpürtülerek yıkanır. Bu yıkama bakterileri temizlenmesini sağlar, kısa sürede kaşıntı geçer ve arpacık çıkmadan atlatılabilir; veya daha hafif bir şekilde atlatılır.

Eğer arpacık oluşmuşsa, eller, yüz ve kirpik dipleri sık sık sabunlu suyla yıkanmalıdır. Arpacığın yayılmasını önlemek için eller sık yıkanmalı, gözler ovuşturulmamalıdır.

Arpacık çıktıktan sonra yukarıda anlattığımız hijyen kurallarına dikkat edilmesi gerekir.
Arpacığın içerisindeki cerahat sıkılarak çıkartmaya çalışılmamalıdır. Bu işlem arpacığın çok daha geç iyileşmesine neden olmaktadır.

Arpacığın Tedavisi Nasıl Yapılır:

Doğal tedavisi:
En etkili ve tek doğal yöntem sıcak kompres uygulamaktır. Kaynatılmış sıcak suyun içine temiz bir bez koyun, bez iyice ıslandıktan sonra çıkartın ve suyunu sıkın, göz kapağınızı kapatıp şişliğin olduğu bölgeye koyun (yanmamak için önlemler alın). Bez soğumaya başladığın da aynı işlemi tekrarlayın. 10 dakika boyunca bu işlemi yapın. Günde 4 kez, 10’ar dakika uygulamayı sürdürün. Bu işlem ağrının hafiflemesini, cerahatin yumuşamasını ve daha kolay geçmesini sağlayacaktır.

İlaçla tedavisi:
Arpacık için eczanelerde merhemler satılmaktadır. Bunlar genellikle antibiyotik içeren merhemlerdir. Bunun yanı sıra kirpik şampuanı veya gözleri yakmayan bebek şampuanı da kullanabilirsiniz.

Yorum Yazabilirsiniz

  

  

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.