Arı Sokmasına Karşı Neler Yapılabilir?

Arı Sokması İğnesi Kalmış Arı

Arı sokması için halk arasında bir çok yöntem vardır. Ancak bunların bir çoğunun faydası olmadığı gibi zararları da olmaktadır.

Arı Soktu Neler Yapmamalıyım?

Turknet Davet Kodu - Arkadaşını Getir Kampanyası

Arı sokmasında reaksiyon deri altında (içte) olacağından dışarıdan süreceğiniz hiç bir sıvı veya krem fayda göstermez. Sirke, amanyok, kolonya, karbonat, sigara külü, et, yoğurt, diş macunu gibi şeyler sürmeyiniz.

Arı Soktu Ne Yapmalıyım?

Örnek 1: Kolunuzu arı soktu, ilk yapmanız gereken arının iğnesi sokulan yerde kalmış ise çıkartmak gerekir. İğneyi çıkarttıktan sonra ağrının, kaşıntının ve şişliğin azalması için sokulan bölgeye buz tutmak faydalıdır.

Örnek 2: Boğazınızı arı soktu (kola, meyva suyu, vb. içine düşen arılar nedeniyle olabilmektedir). Bu durumda yapmanız gereken zaman kaybetmeden en yakın hastanenin acil servisine gidiniz.

Arı sokmalarına karşı alerjiniz olabilir. Arı soktuktan sonra vücudunuz şiddetli bir reaksiyon gösterirse, hiç vakit kaybetmeden en yakın hastaneye gidiniz.

6 comments to Arı Sokmasına Karşı Neler Yapılabilir?

 • selcuk

  Merhaba
  Beni güzelim arı tam uykuya dalarken soktu.çok kötü bir duygu onu söyleyebilirim, neye uğradığıma şaşırdım ve şu an kaşıntıya karşı ne yapılabilecek onun araştırmasını yapıyorum Allah yardımcım olsun. :(

 • sevtap

  Elimin üstünü arı soktu ve şu an acayip şiş ve çok kaşınıyor aynı zamanda acıyor ne yapacağımı şaşırdım elimi kullanamıyorum çok sinir bozucu bir şey bu ya.

 • gizem

  Bende polene karşı şiddetli bir alerji var. Acaba vücudumun göstereceği reaksiyon aşırı şişme şeklinde olup beni ölüme götürebilir mi? Arkadaşımızın da sorduğu gibi hastaneye gitme durumumuz yoksa veya hastaneye gitmeden önce yapabileceğimiz birşey var mı?

 • sıla karataş

  Arılar çok kötü acıtıyor ya gerçi beni sokmadı da.

 • sıla karataş

  Bu gün köye pekmez yapmaya gelmiştik. Ama gelir gelmez kuzenimi arı soktu. Nedense hep köye geldiğimizde onu arı sokuyor. Bu ikinci gelişimiz ve ikinci sokuşu.

 • ercan altay

  Hastaneye gitmeyi bizde biliyoruz. Dağ başında ne yapıcaz?

Yorum Yazabilirsiniz

  

  

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.