Apse Nedir? Nasıl Geçer? Tedavisi Nasıl Yapılır?

Apse veya abse, vücudun yerel bir enfeksiyonla savaşım şeklidir. Abse, başta diş olmak üzere vücudun her yerinde çıkabilir. Özellikle dişte çıkan abseler tedavi edilmediği taktirde, beyne kadar ulaşır ve beyin apsesine neden olarak hayati tehlikeye sebep olabilir.

Abse Çeşitleri:
Absenin çeşitli tipleri vardır. Abseler vücudun iç ya da dışında herhangi bir bölgede gelişebilirler. Saçlı derideki kıl köklerinden kaynağını alan arpacık, sivilce ve çıbanlardan ağır diş abseleri veya apandisit gibi iç abselere kadar varan çeşitli tipleri vardır.

Abse Diş Dudak Cilt Apsesi

Diş Absesi:
Tedavi edilmeyen çürük diş bir süre sonra abseye neden olabilir. Abse yapan diş ağrımaya başlar ve dokunmalara karşı hassaslaşır. Abse ilerlerse diş etine yayılarak şişlik, hata yüzde şişlik yapar.

Turknet Davet Kodu - Arkadaşını Getir Kampanyası

Diş Absesi Tedavisi:
Diş absesi için bir diş doktoruna gidebilirsiniz.
Abse yapan dişteki enfeksiyon, kan dolaşımına dahil olarak çok ciddi sonuçlara sebebiyet verebilmektedir. Abse yapan bir diş için derhal doktora gitmek gerekir. Çeşitli antibiyotikler ve ağız içi hijyenini sağlayacak çeşitli ilaçlar verilerek tedavi yapılır. Nadir de olsa ilaç tedavisine yanıt alınamaması durumunda cerrahi müdahale yapılabilir.

Cilt Absesi:
Cildin herhangi bir yerinde oluşan kırmızı ve ağrılı bir şişlik genellikle cilt absesidir. Abse geliştikçe kırmızılık biraz yayılır, içinde cerahat oluşur. Sivilce ve arpacık da cilt absesidir. Bazı abseler vücut içine doğru gelişir ve ciltte görünene kadar fark edilmez. Bu tür abseler çok tehlikelidir, çok fazla cerahat birikimine sebep olurlar ve derhal cerrahi müdahale gerektirir.

Cilt Absesi Tedavisi:
Cilt absesi için bir genel cerrahi uzmanına gidebilirsiniz.
Küçük, yüzeysel bir abse çoğu kez kendi olanakları ile irinini boşaltır. Boşaltmamakta direndiği zaman daha şiddetli ağrıya ve çevresel genişlemeye neden olur. Bu gibi durumlarda cerahatin çeşitli yollarla dışarı akıtılması gerekir. Hijyenik küçük bir iğne veya sivri bir cisimle, abse başına delik açılarak cerahatin akması sağlanır.

Geniş, derin abseler ancak tıbbi tedavi ile ve yarılarak tedavi edilebilirler. Antiseptik ve antibiyotikler bakterilerin çoğalmasını ve enfeksiyonun sağlam dokulara yayılmasını önler.

Dikkat: Küçük abseler basit tedavilerle düzelirken büyük ya da vücut içindeki abse daima tıbbi tedavi gerektirir.

Yorum Yazabilirsiniz

  

  

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.