Anne Sütünü Artıran Besinler Meyve ve Sebzeler?

Öncelikle sağlıklı ve dengeli beslenen bir annenin, süt artırma ihtiyacı pek olmaz. Anne sütünün yetersiz olması çok ender karşılaşılan durumlar arasında bile sayılabilir.

Anne sütünü artırma yolları:

Emzirmeye yeni başlama:
Yeni doğum yapan bir annenin süt üretimi fazla değildir. Doğumdan birkaç hafta sonra süt üretiminde yükselme olacaktır. Bu dönemde ağır spor ve ağır iş yapmaktan kaçınmak, mümkün olduğunca dinlenmek ve uyumak faydalı olacaktır.

Bebeğinizi sık sık emzirmek, zamanla süt üretiminin artmasını sağlayacaktır.

Stress, süt üretimini ve süt akışını engeller. Süt üretimini artırmak için stresten uzak durun. Gerilim ve korku türü filmler yerine, komedi türünde filmleri tercih edin. Emzirirken kendinizi kasmayın ve rahat olmaya çalışın. Bunu sağlamanın en iyi yolu sevdiğiniz bir TV programını izlemek veya müzik dinlemektir.

Anne Sütü Emzirme

Sıvı tüketimi:
Süt üretimi için vücut fazladan suya ihtiyaç duyduğundan yeterli miktarda sıvı alınmalıdır. Bir yetişkinin günde 2 litre kadar su tüketmesi gerekirken, emziren bir annenin günde 2,5-3 litre arasında sıvı tüketmesi gerekir. Bu sıvılara çay, kahve ve gazlı içecekler dahil değildir.

Kalsiyum:
Anne sütünün içerisinde bol miktarda kalsiyum bulunduğundan kalsiyum açısından zengin besinlerle beslenilmesi anne sütünün hem miktarını, hem de kalitesini artıracaktır. Emziren bir annenin günde 1200 mg kadar kalsiyum alması gerekir.

Kalsiyum içeren besinler:

100 Gram Yiyecekte ve İçecekte Bulunan Kalsiyum Oranları
Besin Adı: Kalsiyum Miktarı
Peynir 530 mg
Süt 110 mg
Yoğurt 220 mg
Balık 440 mg
Kuru fasulye 50 mg
Lahana 50 mg
Tofu 130 mg

Anne Sütünü Artıran Sebze ve Meyveler:
Tüm sebze ve meyveler anne sütünün artmasına yardımcıdır. Bunlardan bazıları şunlardır; semizotu, ısırganotu, havuç, balkabağı, enginar, maydanoz, dereotu, ıspanak, pazı, fesleğen; ayva, nar, muz, kuru incir, hurma, elma ve armuttur.

Turknet Davet Kodu - Arkadaşını Getir Kampanyası

Anne Sütü Emzirme 3

Anne Sütünü Artıran Bitki Çayları:
Rezene, ıhlamur, tarçın, ısırgan otu, fesleğen, biberiye, mine, keçi sedefi, amber çiçeği, papatya, kimyon, anason. Bitki çaylarını tek tek veya karışık olarak da içebilirsiniz. Kaynamış suyu üzerine dökün 5-10 dakika kadar demledikten sonra içebilirsiniz. Sabah ve akşam birer kez içilmesi anne sütünü artırmaya yardımcı olacaktır.

Anne Sütünü Artıran Tahıllar:
Tüm tahıllar vitamin ve mineral bakımından zengin olduğundan, anne sütünü artırmayı sağlar. Tam buğday, esmer pirinç, bulgur, yulaf, çavdar, arpa ve mısır.

Anne Sütü Emzirme 2

Yapılan araştırmalara göre alkolsüz bira ve malt içeceklerin anne sütünü artırdığını göstermiştir.

Kefir mayasıyla yapılmış yoğurt tüketmek anne sütünü artırmayı sağlar.

Tüm meyve suları ve hoşaflar anne sütünü artırıcı etki gösterir. Bunlarda şeker kullanılması önerilmez, fakat tatlı olmasını isterseniz içerisine bal katabilirsiniz.

Yer elması, keraviye, kişnir, kimyon, ayçiçeği, susam, kereviz ve çemen otu tohumu anne sütünü artırır.

Yazar: Canan Özdemir

Yorum Yazabilirsiniz

  

  

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.