Anakart Nedir? Ne İşe Yarar? Nasıl Çalışır?

Anakart Nedir?
Anakart, üzerinde çok sayıda elektronik devre ve giriş bulunduran bilgisayarın en önemli donanım birimlerinden biridir. İngilizce’de mainboord, motherboard gibi adlarla anılır. Anakart, ince, kare veya dikdörtgen yapılıdır. Bilgisayardaki tüp parçaların çalışmasını sağlayan en önemli parçadır.

Not: Bu yazı, ilkokul, ortaokul ve lise seviyelerindeki öğrencilerin anlayabileceği şekilde oluşturulmuştur.

Anakart Ne İşe Yarar?

Anakart bilgisayarların en önemli parçalarından biridir. Bilgisayara takılan işlemci, ekran kartı, RAM bellek, hard disk, DVD sürücü, güç kaynağı, klavye, fare, yazıcı, tarayıcı, USB okuyucu gibi tüm donanımlar, bu anakart üzerine takılarak çalışır duruma gelmektedir.

Nasıl Çalışır?

Anakartı oluşturan yapıda, anakartı kontrol etmeye yarayan çok sayıda elektronik devre ve çipler bulunur. Bu kontrolleri sağlayan mekanizmaya da yonga seti veya chipset denir. Anakartı kontrol eden yonga seti; işlemci, RAM bellek, hard disk, ekran kartı, DVD sürücü, klavye ve fare gibi donanımların, birlikte organize şekilde çalışmasını sağlar.

Turknet Davet Kodu - Arkadaşını Getir Kampanyası

Anakat

Anakart almak isteyenler için ek bilgi:
Anakartların üzerindeki soketler, tüm bilgisayar parçalarıyla uyumlu değildir. Örneğin; aldığınız bir işlemci, anakartınıza uymayabilir. Bunun için anakart üzerindeki uyumluluk uyarılarını ve işlemci üzerindeki uyumluluk açıklamalarını okumanız yararlı olacaktır. Alacağınız diğer parçalarında uyumlu olup olmadığını bu şekilde kontrol edebilirsiniz.

Yorum Yazabilirsiniz

  

  

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.