Amfizem Nedir? Belirtileri ve Tedavisi

Amfizem, akciğerlerde gelişen bir hastalığın adıdır. Amfizem terimi, tıpta kronik tıkayıcı akciğer hastalığı olarak tanımlanmaktadır. Hastalık oldukça yaygındır, özellikle uzun süre sigara kullananlarda görülmektedir. Hastalık görülme sıklığı erkeklerde daha fazla, kadınlarda ise seyrektir. Ancak kadınlar arasında sigara kullanımının artması bu farkın giderek azaldığını göstermektedir.

Akciğerlerde bulunan küçük hava torbacıkları (alveoller), nefes alındığında havayla dolarak genişler, nefes verildiğinde de eski haline döner. Amfizem olan hastalarda, hava torbacıklarının esneme özelliği kaybolur, nefes alındığında bu torbacıklardan bazıları aşırı derecede gerilerek yırtılır. Yanyana birkaç torbacık yırtıldığında birleşerek geniş hava kanalları oluştururlar. Bu süreç yavaş yavaş ilerler ve çok sayıda geniş hava kanalı oluşmasına neden olur. Çok sayıda geniş hava kanalı oluştuğunda akciğerlerin randımanı düşer ve amfizem denen hastalık belirtilerinin ortaya çıkmasına sebep olur.

Amfizem Nedir

Amfizem Neden Olur?
Amfizem hastalarının çoğunu sigara tiryakileri oluşturmaktadır. Geçmişte sigara içen kişilerde de amfizem oldukça yaygın görülmektedir. Yapılan araştırmalar, sigara dumanındaki bir maddenin akciğerlerdeki hava torbacıklarının (alveollerin) üzerine esneklik sağlayan liflerin hücrelerini öldürdüğünü göstermiştir. Akciğer amfizemi kronik bronşit, astım, akciğer veremi gibi hastalıklar sonucunda da gelişebilir.

Amfizem Belirtileri Nelerdir?

  • Nefes darlığı
  • Hemen nefes alma, uzun süren nefes verme
  • Kronik hafif şiddette öksürük
  • Balgam
  • Kilo kaybı
  • Göğüs kafesi şeklinde bozulma (öne ve arkaya doğru çıkması, yuvarlaklaşma)

Normal ve Amfizem Akciğer

Turknet Davet Kodu - Arkadaşını Getir Kampanyası

Amfizem Teşhisi Nasıl Yapılır?
Hastalığın en önemli belirtisi zaman geçtikçe ilerleyen nefes darlığı şikayetidir. Özellikle solunum yolu enfeksiyonu hastalığı geçirildiğinde nefes darlığı şikayeti fazlalaşır. Her hastada olmasa da devamlı hafif öksürükle seyredebilir. İleri vakalarda zayıflamaya neden olabilmektedir. Teşhis için bir hastanen göğüs hastalıkları bölümüne gidilmesi gerekir. Doktorunuzun yapacağı muayene ve tetkiklerden sonra hastalık teşhis edilebilir. Sigara kullanımına yönelik sorular, akciğer filmi, solunum testi ve fiziki muayene sonucuna göre değerlendirerek gerekli teşhisi koyacaktır.

Amfizem Ne Kadar Ciddi Bir Hastalıktır?
Amfizem soluk alıp vermeyi zorlaştıran ciddi bir kronik hastalıktır. Başlangıç aşamasında tespit edilmişse ilerlemesini önleyecek tedavi ve tavsiyelerle hastalar normal yaşamlarını sürdürebilirler. Bu nedenle hastaların kesinlikle sigara kullanımından kaçınmaları gerekmektedir.

Amfizem Tedavisi Nasıl Yapılır?
Bu hastalığın bir tedavisi yoktur, ancak ilerlemesini önleyici tedavi ve tavsiyeler uygulanarak hastanın yaşam kalitesi yükseltilir. Kötü alışkanlıklardan uzaklaşmak, doğru nefes almayı öğrenmek hastalık belirtilerinin daha hafif seyirde gitmesini sağlayacaktır.

Tedavi için ilk önce sigara bırakılmalıdır. Ayrıca nefes almayı etkileyebilecek tiner kokusu, boya kokusu, egzoz dumanı, parfümler, toz, kızartma dumanı, aşırı rutubetli hava ve soğuk hava gibi etkenlerden mümkün olduğunca korunulmalıdır. Özellikle soğuk havalarda boyun bölgesi korunmalı ve yalnızca burundan nefes alınmalı. Soğuk hava, hava kanallarının daralmasına neden olarak şikayetlerin artmasına neden olacaktır. Bir de soğuk algınlığı ve grip gibi hastalıklardan mümkün olduğunca korunulmalıdır.

Amfizem hastalığının bitkisel tedavisi mümkün değildir.

Yorum Yazabilirsiniz

  

  

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.