Altınbaşak Otunun Faydaları ve Zararları

Asteraceae familyasının Solidago cinsinden, genellikle çok yıllık, 100 kadar otsu bitki türünün ortak adı. Türlerden çoğunun anayurdu Kuzey Amerika’dır. Avrupa ve Asya’da yalnızca birkaç türü yetişir. Çoğu kez gövde boyunca almaşık olarak dizilen dişi yaprakları ve hem dilsi, hem tüpsü çiçeklerden oluşan sarı çiçek başları vardır. Bu küçük çiçek başlarının pek çoğu bir araya kümelenerek salkımlar oluşturur.

Bazı türler çok gövdeli olduğundan bir demet görünümündedir, bazılarında ise tek bir gövde ve az sayıda dal bulunur. Bazen bahçelerde süs bitkisi olarak yetiştirilen S. canadensis’in mızrak biçimindeki dişli yaprakları da gövdeleri de tüylüdür. Altınasa ya da yahudiotu olarak da bilinen S. virgaurea, gene bahçe bitkisi olarak yetiştirilen bir Avrupa türüdür. Eskiden tıpta da kullanılmış olana bu bitkiden sarı renkte bir boyarmadde elde edilir.

Altınbaşak Otunun Resmi

Altınbaşak Otunun Faydaları

Turknet Davet Kodu - Arkadaşını Getir Kampanyası

Altınbaşak otunun içerisindeki etken maddeler böbrek fonksiyonlarının sağlıklı çalışması sağlar. Zaman içinde de kandaki zararları maddelerin dışarı atılmasını hızlandırır. İdrar miktarını ve sayını artırıcı etki gösterdiğinden böbreklerdeki kum ve taşların dışarı atılmasını hızlandırır. Ayrıca içeriğindeki Leiocar¬posidlerle adlı maddenin böbrek taşlarını erittiği görülmüştür. İdrar söktürücü (artırıcı) etkisi sayesinde idrar yolu enfeksiyonuna neden olan mikropların vücuttan atılarak uzaklaştırılmasını sağlar. Prostat büyümesini engeller. Böbrek iltihaplanması (nefrit), mesane iltihaplanması (sistit) ve idrar kanalı iltihaplanması (disuri) tedavisinde oldukça etkilidir. Gut ve romatizma şikayetlerini azaltıcı etki gösterir.

Kansere faydası:
B.Plohmann, G.Franz, G.Bader ve K.Hiller adlı doktorların ortak çalışmalarında, altınbaşak otundan elde edilen etken maddenin kanserli dokuları yok ettiği görülmüştür. 15 kanserli fare üzerinde yapılan deneyde, farelerin 6’sı tamamen, 4 kısmen iyileşmiş, 5’i ise ölmüştür.

Altınbaşak Otu Nasıl Kullanılır?
Altınbaşak otu, çay yapılarak kullanılır.

2-3 kişilik çay tarifi: Bir çaydanlığa 3 fincan su konur ve kaynatılır. Demliğe 2 kahve kaşığı veya 3 tatlı kaşığı kadar altınbaşak otu katılır. Ocağın altı söndürülür ve kaynayan su demliğe boşaltılır. Ağzı kapatılarak 5-10 dakika kadar demlenmesi beklendikten sonra süzülerek tüketilir. Dilerseniz içerisine tatlandırmak için çok az bal ilave edebilirsiniz.

Dikkat: Altınbaşak otunun içerisinde faydalı uçucu yağlar bulunur, bu nedenle kaynatılması uygun değildir. Eğer kaynatılırsa, su sürekli karışacağından faydalı yağlar hızla uçup gider.

Yorum Yazabilirsiniz

  

  

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.