Albert Einstein Kimdir? Kısaca Hayatı

Albert Einstein GençliğiAdı ve Soyadı: Albert Einstein
Doğum Yeri: Almanya
Uyruğu: Yahudi asıllı Alman
Doğum Tarihi: 14 Mart 1879
Ölüm Tarihi: 18 Nisan 1955
Mesleği: Fizikçi

Almanya’da doğan Albert Einstein, öğrenimini tamamlaması için 16 yaşında İsviçre’ye gönderildi. Zürich Politeknik okulunu bitirdi; önce Bern Beratlar bürosunda teknik uzman olarak çalıştı. 1905’te yazdığı bir makale dizisi “Annalen der Physik”te yayımlandığı sırada orada çalışıyordu. Bu makaleler, fizikçilerin benimsedikleri eski kavramlarda devrim yarattı ve yazarına evrensel bir ün kazandırdı.

Einstein, önce, Hertz’in 1887’de bulunduğu, ama o güne kadar açıklanamayan “fotoelektrik olayı” bilmecesini çözdü. Işığın dalgalar kuramı, bir ışık ışını bazı metalleri aydınlattığında, bu metallerin elektron bıraktığını, yani bir elektrik akımı yaydığını açıklamakta yetersiz kalıyordu. Max Planck’ın varsayımlarından ısı ışıması biçiminde yayılan enerji, sürekli bir akım değil, bir elementer tanecik bombardımanı oluşturur (enerji kuvantaları) yararlanan Einstein, ışık ışınımlarının bazı koşullarda maddeden elektron koparabilecek güçte bulunan ve ilerde “foton” adı verilecek olan ışık kuvantaları gibi hareket ettiklerini kanıtları. Einstein’in matematiksel olarak çürütülemeyen deneyle de doğrulanabilen fotoelektrik olayı yasası, atom fiziğine yeni ufuklar açmıştır.

Albert Einstein Gençliği

Turknet Davet Kodu - Arkadaşını Getir Kampanyası

Yine 1905’te Einstein, araştırmacıları çeyrek yüzyıldır şaşırtan başka bir bilinmeyene yöneldi. Michelson ve Morley’in ışık hızını ölçmeye ilişkin deneyi elde edilen sonuçlar, Newton ile Galilei’nin mekanik postulatlarıyla çelişmekte ve hızların toplanması yasasının, ışık ışınımlarına uygulanamayacağını göstermekteydi.

Çözümün ilk öğeleri, “Hareket Halindeki Cisimlerin Elektrodinamiği Üstüne” adını verdiği kısa bir makalede yer aldı. Kısa süre sonra kesin biçimini alan sınırlı bağıllık kuramının temel ilkelerini kapsayan bu makaleden sonra, 1916’da genele bağıllık kuramını tamamladı.

Ününün doruğuna çıkan, önce Zürich’te, sonra da Prag ve Berlin’de profesör olarak görev yapan, 1921’de Nobel ödülünü kazanan Einstein, bağıllık kuramını, elektromagnetik alanlarla çekim alanlarının özelliklerini ve kuvanta mekaniğinin sonuçlarını, alanların birliği kuramı içinde tutarlı matematiksel denklemler sistemi halinde birleştirmeye çalıştı. 1932’de Hitler Alanyası’ndan kaçarak A.B.D’nde Princeton üniversitesinde göreve başladı.

Albert Einstein Yaşlılığı

Ateşli bir barışsever olan Einstein, Nazi Almanyası’nın atom silahını yapmasından korktuğu için, A.B.D. hükumetinin nükleer enerji çalışmalarını desteklemeye zorlayan fizikçilere katıldı. Hiroşima ve Nagasaki’ye atom bombası atılmasından sonra, bilimin askerliğin hizmetine verilmesine karşı savaştı ama bu konudaki düşünceleri, fizik alanındaki kadar etkili olmadı.

Bu yazı bilgimanya.com‘a aittir. Link bağlantılı kaynak göstermek suretiyle faydalanabilirsiniz. Hatalı veya eksik bir bilgi olduğunu düşünüyorsanız editor@bilgimanya.com e-posta adresinden bize ulaşabilirsiniz.

Albert Einstein’ın Hayatı:

Yorum Yazabilirsiniz

  

  

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.