Akustik Gitar Nedir? Farkı Nelerdir?

Ses kalitesi artırılmış gitarlara akustik gitar denir. Akustik gitarlar, klasik gitarlara oranla daha net ve daha güçlü bir ses kalitesine sahiptir. Gitara yeni başlayanlar genellikle klasik gitarla başlarken, uzmanlaştıklarında akustik gitara geçmeyi tercih ederler. Bu anlamda gitaristler akustik özellikleri yüksek gitarlara yönelirler.

Akustik Gitar Nedir

Akustik Gitar ve Klasik Gitar Arasındaki Farklar:
Görsel olarak akustik gitarın, klasik gitardan farkı malzeme kalitesi, malzeme türü, dizaynı ve yapım tekniğinde ortaya çıkar.

Teller:
Akustik gitarlarda yüksek kaliteli çelik teller kullanılır. Çelik tellerin titreme özelliği, dayanıklığı ve çıkarttığı ses daha yüksektir. Akort edildikten sonra akordu uzun süre bozulmadan kalır. Teller çok gergin ve sert olduğundan pena yardımıyla çalınması gerekir.
Klasik gitarlarda misina, ipek veya naylon teller kullanılır. Bu tip tellerin titreme özelliği, dayanıklılığı ve ses kalitesi düşüktür. Naylon telleri nedeniyle yapılan akort kısa süre sonra bozulur. Teller daha yumuşak olduğundan çıplak elle çalınması mümkündür.

Dış görünüm ve dizayn:
Uzman akustikçilerin, bilimsel olarak incelediği laboratuvar testlerine tabi tutularak imal edilirler. Akustik gitarlar, klasik gitarlara oranla biraz daha şişman yapıdadır. Bu yapı, çelik tellerin gücüyle birlikte ses kalitesini önemli ölçüde artırır.

Turknet Davet Kodu - Arkadaşını Getir Kampanyası

Klasik gitarların yapım aşamasında akustikçiler yer almaz ve yapımından sonra laboratuvar testlerine tabi tutulmazlar.

Malzeme kalitesi:
Akustik gitarlarda kullanılan malzemeler çok daha kalitelidir. Gövdesinde gül ağacı, maun, ladin gibi ağaç türleri kullanılır. En kaliteli gitarlar özellikle gül ağacı türlerinden yapılmaktadır.
Klasik gitarlarda kullanılan malzeme kalitesi çok düşüktür. Gövdesi genellikle akçaağaç ve ıhlamur ağacı gibi yoğunluğu düşük ağaçlardan yapılır.

Akustik Klasik Gitar Farkı

Gitar Markları:
Gibson, Yamaha ve Taylor gibi markalar genellikle profesyonel müzisyenler tarafından tercih edilen sevilen markalardır. Seagull, Godin, Schecter, Gretsch, Epiphone, Guild ve Ibanez gibi markalarda oldukça kaliteli ürünler sunmaktadırlar.

Akustik gitarların fiyatları markalarına ve kullanılan malzemenin kalitesine göre belirleniyor.
Akustik gitar fiyatlarına bu sayfadan kolayca ulaşabilirsiniz.

Yorum Yazabilirsiniz

  

  

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.