Ağız Kokusu Tedavisi ve Tedavi Yöntemleri

Ağız kokusu, her yaştan kadın ve erkeğin yaşantısını etkileyen önemli bir sorundur. Yapılan araştırmalar insanların %50’sinin ağız kokusuyla ilgili sorunlar yaşadığını ortaya koymuştur. Ağız kokusu problemi yaşayanların bir kısmı kendi ağız kokularının farkına varırken, çoğu kişi de ağzının koktuğu başkalarından öğrenmektedir. Aslında herkesin ağzı hayatının belli dönemlerinde muhakkak kokar. Ağız kuruluğu, diş çürükleri, geniz akıntısı, yemek artıkları ve ağız yaraları gibi nedenlerle ağız içinde koku oluşur.

Ağız kokusunun sağlık yönünden pek bir önemi olmasa da, sosyal yönden rahatsız edici durumlara sebep olduğu bir gerçektir. Her ağız kokusunun mutlaka bir sebebi ve tedavisi vardır. Ağız kokusundan kurtulmanın tek yolu kokuya neden olan sorunun tespit edilip, ortadan kaldırılmasıdır.

Ağız Kokusu Neden Olur, Sebepleri Nelerdir?
Ağız kokularının %90’lık kısmı ağız içinden kaynaklanır. Zaman zaman mideden veya ciğerlerden gelen ağız kokuları da neden olabilir. Örneğin yenilen bir sarımsak kana karıştığında akciğerlerden gelen kokuya sebep olabilmektedir.

Ağız kokusunun asıl nedeni ağız içinde kalan yemek artıklarıdır. Yenilen yiyecekler diş araları, damak ve dil üzerinde artıklar bırakır. Bu artıklar bir iki saat içinde bakteriler tarafından öğütülmeye başlar ve kötü kokan sülfür gazlarının ortaya çıkmasına sebep olur.

Ağız kokusuna yine sıklıkla karşılaşılan başka bir nedeni de geniz akıntısıdır. Yani burun içindeki sıvının, burundan değil, burnun içinden genize geri akmasıdır.

Daha az görülen sebepler ise; diş çürükleri, ağız içi yaralar ve ağız kuruluğudur. Beslenme alışkanlıkları da ağız kokusuna sebebiyet vermektedir. Aşırı baharat tüketimi ve soğan, sarımsak gibi yiyeceklerin tüketimi ağız kokusunun artışına neden olabilir.

Ağız Kokusu Nedenleri ve Tedavisi

Ağız Kokusu Tedavisi:

Turknet Davet Kodu - Arkadaşını Getir Kampanyası

Yemek artıklarının sebep olduğu kokuların tedavisi:
Her yemekten sonra dişler en az 2 dakika kadar fırçalanmalı. Dil üzeri de nazik hareketlerle fırçalanmalıdır. Zaman zaman ağıza bir yudum su alınarak ağız içi iyice ıslatılmalı. Tuzlu su veya sirkeli suyla 1-2 dakika kadar yapılan gargaralar ağız içindeki koyuya sebep olan bakterilerin yok olmasına neden olacaktır.

Diş çürüklerinin veya tartarın neden olduğu ağız kokusunun tedavisi:
İçine yemek artıkları girecek kadar çürümüş dişler ve buraya yerleşmiş bakteriler kötü kokulara sebep olur. Bu durum için yapılabilecek tek şey bir diş doktoruna gidip çürük dişi tedavi ettirmektir. Diş kenarlarını sarmış tartar yani bakteri plağı diş temizliğinden kısa bir süre sonra kötü kokulara neden olabileceğinden, bir diş doktoruna temizletilmesi gerekir.

Geniz akıntısının neden olduğu ağız kokusunun tedavisi:
Geniz akıntısı zaman zaman herkesin başına gelir. Burun tıkanıklığına sebep olan bakterilerin temizlenmesi sorunu çözecektir. 1 bardak kadar suyun içine yarım çay kaşığından biraz az tuz eklenip iyice karıştırılır. Sonra burun içine genizden gelinceye kadar çekilir. Gün içinde bir kaç kez yapılması durumunda burnun açılmasına ve geniz akıntısının kesilmesine sebep olur. Tuzlu suyun kıvamı, deniz suyunun kıvamında olmalıdır.

Ağız Kokusu - Ağız ve Diş Sağlığı Hastalıkları

Sabahları ağız kokusunun tedavisi:
Gece yatmadan önce tuzlu suyla 1-2 dakika ağız çalkalanmalı ve gargara yapılmalı. Gece uyanınca bir kaç yudum suyla ağız içi iyice ıslatılmalı.

Diğer sebeplerin neden olduğu kokuların tedavisi:
Tükürük salgısının azalması kötü kokulara sebep olur, bu nedenle gün içinde sık sık bir miktar suyla ağız içi ıslatılmalı. Yoğun kokulu baharatların tüketimi azaltılmalı. Soğan, sarımsak gibi kokuya neden olan gıdaların tüketimi 12 saat boyunca kokuya neden olabilmektedir. Bu nedenle akşamları tüketilmesi tavsiye olunur.

Yorum Yazabilirsiniz

  

  

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.