Aft Nedir? Nasıl Geçer? Tedavisi Nasıl Yapılır?

Aft Nedir?
Ağızda ortaya çıkan küçük beyaz, gri veya sarı renkli yaralara aft denir. Aftlar çok acı verdiğinden özellikle sıcak içecekler ve katı yiyecekler yerken aşırı rahatsızlık verirler.

Aft Neden Olur?
Aftın çok fazla nedeni vardır. Bunlardan en sık karşılaşılanlar şöyledir: ağız içi enfeksiyon, dili ısırma, yanak içini ısırma, ağız kuruluğu, gevşek takma dişler, vitamin eksikliği, sindirim rahatsızlığı, besinlere karşı hassasiyet. Bunların yanı sıra aftlara tüberküloz, uçuk, çölyak hastalığı, behçet hastalığı, anemi veya lösemi gibi hastalıklar da neden olabilmektedir.

Aft Nedir Ağızda

Aftlardan Korunma Yolları Nelerdir?
Çiğnerken yanak içlerinizi ısırmamaya çalışın. Yanak, dudak veya dile doğru dönen dişlerin olup olmadığını kontrol edin. Her yemekten sonra dişlerinizi fırçalamaya özen gösterin. Ağız kuruluğunuz varsa, zaman zaman tuzlu suyla gargara yapın. Sağlıklı ve dengeli beslenin.

Aft Nasıl ve Ne zaman Geçer?
Aftlar genellikle bir hafta içinde, en çok iki hafta içinde kendiliğinden iyileşir. Bu dönem boyunca aft yaralarını tahriş edecek sert gıdalar, sıcak yemek ve sıcak içecekler tüketilmemelidir.

Aft Tedavisi:
* Genellikle bir tedavi uygulamaya gerek yoktur. Aşağıdaki yöntemleri uygulayarak iyileşme sürecini hızlandırmaya yardımcı olabilirsiniz.

* Yemeklerden sonra dişleri fırçalamak ve sık sık tuzlu suyla gargara yapmak ağız içindeki mikropları öldürerek iyileşmeyi hızlandırır.

Turknet Davet Kodu - Arkadaşını Getir Kampanyası

* Yüksek antiseptik, iyileştirici ve damar büzücü özellikler taşıyan adaçayı aftların iyileşmesini hızlandırır. Adaçayının ılık içilmesi gerekir. Dilerseniz bir şişeye doldurarak sık sık gargara amaçlı kullanabilirsiniz.

* Yeşil çay da adaçayına yakın etkiler gösterir. Aynen adaçayı gibi kullanılabilir.

* Siyah çayın damar büzücü özelliği olduğundan aftların iyileşmesine hızlandırır. Çayın çok ılık içilmesi gerekir.

Aft Nedir Dilde

* Karanfil çiğnemek ağız içindeki mikropların yok edilmesinde bire birdir. Dilerseniz çay şeklinde de kullanabilirsiniz. İki su bardağı kadar kaynayan suya 15 tane kadar karanfil atıp 5 dakika kadar kaynatın ve altını söndürün. Ilıyıncaya kadar ağzı kapalı halde bekletin. 1 fincan kadar için, diğer kısmı da gargara yapmak için saklayın.

* Zencefil, karanfil, tarçın, yeşil çay, adaçayı ve kuşburnunu karışım halde tüketerek de aftların hızlı iyileşmesini sağlayabilirsiniz.

Ne Zaman Doktora Gidilmelidir?
İki hafta içinde iyileşme olmazsa,
Ağzınızda çok sık aft çıkıyorsa,
Aft veya aftlar geniş bir alanı kaplıyorsa,
Öksürük, ishal veya tekrarlayan enfeksiyonlarınız oluyorsa, doktora gitmeniz önerilir.

Aftlar için doktora gitmeniz gerekirse; öncelikle cildiye (dermatoloji), sonra dahiliye ve diş doktorlarına gitmek gerekir.

Yazar: Canan Özdemir

Yorum Yazabilirsiniz

  

  

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.