Adrenalin Nedir?

Adrenalin

Adrenalin Nedir?

Böbreklerin tepesinde bulunan böbreküstü bezlerinin iç bölümü tarafından salgılanan bir hormondur.

Adrenalin Niye Salgılanır?

Sakin yaşam koşullarında salgı zayıftır ama, organizma bir saldırıya uğradığında yada bir şok geçirdiğinde büyük ölçüde adrenalin salgılanır. Soğuk, kan basıncının düşmesi, kan şekerinin düşmesi, korku, öfke, heyecan gibi durumlarda da vücut aşırı derecede adrenalin salgılar.

Adrenalin Ne İşe Yarar?

Kısaca vücudun ani gelişen eylemlere, hızla hazırlanmasını sağlar diyebiliriz.
Son derece düşük dozlarda, miligramın binde biri kadar alınan adrenalin iğnesi, kan damarlarında ani şiddetli bir sıkışmaya neden olur ve atar damar basıncını yükseltir. Kalbin kasılma gücü artarken, solunum ve sindirim sistemlerinin hareketleri yavaşlar. Kan şekeri düzeyi yükselir, organizmanın genel etkinlik düzeyinde bir artma görülür. Böylece, beden, canlı ve hızlı bir eyleme hemen hazırlanmış olur. Adrenalinin etkisi, sempatik sinir sisteminin apansızın uyarılmasıyla eş özelliktedir. Gerçekten, sempatik sinir sisteminin eyleme geçmesi için, adrenalin gereklidir.

Turknet Davet Kodu - Arkadaşını Getir Kampanyası
Adrenalinin moleküler yapısını gösteren şema

Adrenalinin moleküler yapısını gösteren şema

Bu yazı bilgimanya.com‘a aittir. Link bağlantılı kaynak göstermek suretiyle faydalanabilirsiniz. Hatalı veya eksik bir bilgi olduğunu düşünüyorsanız editor@bilgimanya.com e-posta adresinden bize ulaşabilirsiniz.

Yorum Yazabilirsiniz

  

  

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.