Abdal Nedir?

Abdal - Derviş Abdal tasavvuf anlamı:
Tasavvufta, dünya düzenini koruyan, kendini Allah yoluna adamış ve o dönemde ricâlü’l-gayb diye adlandırılan veli gruplarından birine verilen addır.

Abdal kelime anlamı:
Bir şeyin karşılığı olan veya yerini tutan anlamlarına gelen bedel ya da bedil’in çoğuludur.

Diğer anlamları:
Abdal kelimesi 12. yüzyılda derviş kelimesinin karşılığı olarak kullanılırdı. Türkler arasında ise serseri ve dilenci dervişlere bu ad verilmekteydi. İran’da ise Kalenderi adı verilen tarikatçılar bu adla anılırlardı.

Turknet Davet Kodu - Arkadaşını Getir Kampanyası

İnanışa göre; birbirlerinin yerine geçebildikleri ya da aynı biçim ve görünüşteki birine bedel ödeyerek istedikleri yere gidebilme gücüne sahip oldukları kabul edildiği için kendilerine bu ad verilmiştir. Bu abdalların gerçekten var olduğu, 40 kişi olduğu ve Şam’da yaşadıkları kabul edilir.

Hadis rivayetlerine göre dünyasal olaylar abdallar tarafından gerçekleştirilir. Yağmuru, karı onlar yağdırır, geceyi gündüzü, sıcağı soğuğu onlar yapar, Allah’ın yardımlarını onlar sağlar, düşmanlar onların yardımıyla savaşları kazanır. Sûfilerin abdallarla ilgili hadislere aşırı inanç gösterselerde, diğer hadislerin abdallarla ilgili hadislerin gerçekdışı olduğunu göstermektedir.

Bu yazı bilgimanya.com‘a aittir. Link bağlantılı kaynak göstermek suretiyle faydalanabilirsiniz. Hatalı veya eksik bir bilgi olduğunu düşünüyorsanız editor@bilgimanya.com e-posta adresinden bize ulaşabilirsiniz.

Yorum Yazabilirsiniz

  

  

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.