2013 Oruç Tutamayanlar Ne Kadar Fidye Verecek?

2013 fidye miktarı belli oldu - oruç tutamayanlar için

Dikkat: 2014 yılı miktarlarını bu sayfamızdan öğrenebilirsiniz.

Oruç tutmayanlar ne kadar fidye verecek? 2013 Ramazan Ayı

Fidye Nedir?
Fidye, oruç tutma gibi bazı ibadetlerin yapılamaması ve birtakım kusurların işlenmesi halinde ödenmesi gereken dini mali yükümlülüktür.

Turknet Davet Kodu - Arkadaşını Getir Kampanyası

Geçen yıl olduğu gibi bu yıl da Ramazan ayının yaz ortasına denk gelmesi, aşırı sıcakların artması ve günlerin uzun olması bir çok kişiyi oruç tutarken zorlayacak. Özellikle yaşlı ve hasta olanlar, çeşitli sebeplerden oruç tutamayacak olanların Ramazan ayında sevap kazanmaları sağlamak, fakir fukaraya yardımcı olmak amacıyla fidye diye adlandırılan ücret ödemeleri gerekmektedir.

Fidye Veremeyecekler Ne Yapmalı?
Fidye verme yükümlülüğü olan fakat buna maddi imkanı el vermeyen kimse Allah’tan af dilemelidir.

Fidye Miktarı Ücreti Ne Kadar?
Geçen yıl fidye miktarını günlük 8.5 TL olarak belirleyen Diyanet İşleri Başkanlığı, bu yıl (2013) için fidye miktarını günlük 9.5 TL olarak belirlerdi.

Fidye ücreti Ramazan ayında günlük olarak verileceği gibi, Ramazan ayı başında veya sonunda toplu olarak da verilebilir.

Fidye Ne Şekilde Ödenir?
Fidye ücreti yardıma muhtaçlara bizzat para olarak verilebileceği gibi aynı para tutarı karşılığı gıda olarak da verilebilir.

Dikkat: Çevrenizde yardıma muhtaç fakir fukara kimseleri öğrenmek için mahalle muhtarlıklarına giderek bilgi alabilirsiniz.

4 comments to 2013 Oruç Tutamayanlar Ne Kadar Fidye Verecek?

 • Ramazan

  Oruçlarımı kaçırdın fidye vericen Allahım ya :D

 • Cagatay

  Ne fidyesi fitre fitre :-) düzeltin lütfen.

 • salihatekin

  Bir yakınım tamamen yatalak 5 tane orucunu tutamamış devlet tarafından ödenen yardım, bakım parası ile geçiniyor. Birde annesi var. O tamamen tutamamış maaşı ve bir evi var ikisinin toplam parasıyla baktırıyorlar kendilerine ve geçiniyorlar. Çevreden denilen şu, devletten yardım alan biri fidye, fitre ödemez bu doğru mu? sizce ne yapmalıyız.

  • veysel

   Bildiğim kadarıyla paralarıyla kıt kanaat geçiniyorlarsa fitre ödemelerine gerek yok. Malının, mülkünün, paranın fazlasının zekatı, fitresi verilir diye biliyorum.

Yorum Yazabilirsiniz

  

  

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.