2011 Memur Maaşları ve Ocak – Temmuz Zamları

Hükümet ve Memur-Sen arasında imzalanan anlaşmaya göre memurlar yüzde 4+4 zam ve 80 lira ek ödeme alacak. Bu artışa göre 2011 yılında oluşacak yeni maaşla aşağıdaki tabloda sunulmuştur. 

Meslek   2010 Temmuz  2011 Ocak 2011 Temmuz
 Memur 9/2  1.203  1.251   1.301 
 Memur 14/3  1.199  1.246  1.295
 Öğretmen 1/4  1.659  1.725  1.794
 Polis Memuru 9/3  1.925  2.202  2.082
 Uz. Doktor 1/4  2.223  2.311  2.403
 Hemşire (lise) 11/1  1.375  1.430  1.487
 Doktor 7/1  1.858  1.932  2.009
 Başkomiser 3/1  2.198  2.285  2.376
 Avukat 1/4  2.381  2.476  2.575
Genel Müdür 1/4  4.283  4.454  4.632
 Müsteşar 1/4  4.701  4.889  5.084
 Kaymakam 7/1  2.745  2.854  2.968

2011-memur-maas-zammi-temmuz-ayi-zamlari

Turknet Davet Kodu - Arkadaşını Getir Kampanyası

Memur sendikaları ve hükümet ile yapılan anlaşmaya göre memurlar 2011 için yüzde 4+4 oranında zam ve 80 lirayı bulan ek ödeme alacaklar. Bu zamlarla birlikte en düşük memur maaşı da ikinci yüzde 4 artışla birlikte 1.534 TL oldu. Ortaya çıkan rakamlar çıplak maaşlar. Bunlara ayrıca 80 liralık ek ödeme ve diğer sosyal yardımlar da eklendiğinde rakamlar daha da yükselecek.

52 comments to 2011 Memur Maaşları ve Ocak – Temmuz Zamları

 • ali uzun

  Aslında bir ülkeyi en iyi yönetmenin yolu insanlar arasında gelir ucurumu olusturmaktır. Bunu devleti idare edenler cok iyi bildikleri için bu yola basvururlar. Zamanında bunun temellerinide özal atmıstır. Ondan sonra gelenlerde ufak tefek değişikliklerle aynı kanunları yürütmüşlerdir. Ve böyle toplumlarda asker ve polis sayısı daiama fazladır. neden? sesi cıkanın sesini kesmek içindir. hak arayanı ya hakkariye sürgün ederler yada haklarlar misali.

  sosyal devletin 3 temel unsuruda maalesef artık paralı olmustur (güvenlik,saglık ve eğitim).. elin gavuru hiç calısmayanına isssizlik sigortası altında para verirken bizimkilerde ülkenin yarısı asgari ücretle gecinirken devletin içinde makam sahiplerine bir asgari ücretlinin kac katı maas vererek hiyerarşiyi nasıl ayakta tuttugunu görmek lazım.bugün bir bölge müdürü 5-6 milyar arasında maas alır. daire baskanı yada genel mdlerin maslarının yanısra yollujklarla elde ettikleri paraların miktarını sizler arastırın derim. milletvekili masları herkesce asikar. garibanın parasını vergi adı altında adeta gasbederek bu elit tabakaya vermek ne kadar adildir sizlerin yorumuna bırakıyorum.devleti yönetenler maalesef bütün sorunları adaletsizikleri yakınen bilmesine ragmen düzeltmek için hiç caba sarfetmiyorlar. cünkü böyle yönetmek onlarında işine geliyor. yoksa devlet her kurumunu özelleştirerekte fevkalede en güzelini yapabilir. az ve kaliteli elemanla daha verim saglayarak. ama yapmak istemiyor. bende bir memurum ama gidisattan hiç memnun degilim. hasbelkader bir sekilde sırtımızı devlete yaslamsız. aldıgımız parada bir sürü insanın hajklı oarak bedduasıda var. bunu iyi biliyorum. her demde avrupayı örnek gösteren akp asgari ücretliyede avrupayı örnek göstersin. oradaki emekli masalrını örnek göstersin. devlet içindeki saltanatı avrupayla amerikayla kıyaslasın bakalım.insanların elleriyle yaptıkları kanunlar ancak bu kadar olur diyorum.

 • Memur çocuğu

  Yorumları tesadüfen gördüm ve hepsini okudum. Yazmamak için kendimi çok zorladım ama dayanamadım. Bende bir memur çocuğuyum. Babam tam 30 yıl emniyet teşkilatında görev yaptı. 2099 yılında emekli olduğunda aldığı emekli ikramiyesi 33000 TL ve şuan 1280 TL maaş alıyor. İlk yorumda memura dil uzatan arkadaşın ne iş yaptığını ve kaç para maaş aldığını çok merak ediyorum.

 • nasyonel

  memur haline şükretsin,işçi ölmüştür beyler,taşeron firmalar işçinin kanını emiyor,12 saat çalıtırıyorlar,ağır şartlarda düşük ücrete,bu insanlar neden sesini duyuramıyor,devlet büyüklerimiz bu konuya el atmalı işçi,nin hakkını savunmalı taşeron firmaların tepesine çökmeli,fakir zenginin oyuncağı değildir,uyan türkiyem, uyuma işçi kardeşim,hakkını iste,KAHROLSUN KAPİTALİZİM diyorum.

 • MUROO

  tesadüfen sitede yorumları okudum. hayret ettim millet birbirine taş atıyo. en sinirime giden işci tabi 600tl. alcak yorumu. ben böyle kendini begenmiş insanlar yüzünden memurlugumu ilk yıllarımda bıraktım. ben senin gibi 1 yılımı vermedim aslanım kpssden 94 almak içim ben ömrümü verdim. memurlugu bıraktıgım için pişmanmıyım asla degilim asgari ücretlede çalıştım işcilikte yaptım. sonuçta işverende oldum sen gibi düşünmedim hiçbir işcimi sen okumadın kpsden su puanı almadın bilmem napmadın dıye tahrik etmedim.
  bu arada senle benim çalışanları bi kıyaslıyalım kim nekadar maaş alıyo bi görsen atlar gelirsin

  • Lisadora

   yazık asker ve hemsirelerın aldıgı maaşa laf etmişsin sende asker ol da o zorluga katlanhayatın boyunca riskle calısarak kazanda öyle konus bence o meslege bu meslege laf etmeyın bence…. asgri ucret 700 küsur tl iken mecliste yan gelip yatan herıflerın 17.000 tl alması niye!!!!!

 • espiri

  bence kamuran çok haklı bir çok asalak memur var aldıgı parayı hiç hak etmeyen. ikinci bi konu ise özelde calısıp düşük maas alanların memur maaaslarını çok bulması, yanıldıkları nokta memur maasları çok degil onların maasları az bu fark meurlara laf atarak memur maaslarını azalmasını isteyerek degilde asalak patronların keseyi acmasını saglayarak olmalıdır bu da ancak işciyi emekciyi koruyan yasalarla olur. artı ögretmenlere az calısıp çok alıyonuz demkde sacma bilgi, kas gücünden her yerde daha pahalıdır.yukarda bi arkadasın bahsettigi gibi bende okul kapandıgında garson olarak calısmıstım emegimin karsılıgı saati yaklasık 2 tl 12 saat calıyordum, benim bir günlügümü tek bi masanın hesabıyla karsılayabiliyordu asalak kan emici patronum.

 • Kenan

  Doğru evet emekli öğretmenin maaşı, emekli işçi maaşından düşük.. Fakat öğretmenin en büyük riski bulunduğu okulun kat sayısına göre risk taşır.. Basamaklardan ayağı kayarsa kolu kırılır bacağı kırılır.. vs.. sen işçiliğin ne olduğunu biliyor musun? Her anın risktir devamlı ölüm tehlikesi vardır .. ben işçi olarak çalıştım elektrik teknikeri unvanıyla yüksek gerilim nedir sen bilir misin bebe.. emek ister işçilik.. sonra kamu yönetimi okudum daha öncede 2 yıl elektrık teknıkerlıgı eder mi 4+2 =6 yıl .. ve ben şuanda bir okulda memur olarak çalışıyorum.. 79 tane öğretmenin maaşı ek dersi okulun ihaleleri,resmi yazışmalar.. hepsi bende tek. buraya gelmiş konuşuyosun hasta oldugunuz zaman bı mazeret dılekcesını yazamıyorsunuz iki kelimeyi bir araya getirip. öğrencıye ne öğreteceksın sen merak edıyorum… bunları ben yapıyorum tek memurum… yoğun evet bazen stresli oluyor ama hiç bir zaman o işçilikte geçirdiğim zor günleri unutmadım.. Okulda çokta yoğun olsam işçi olarak çalıştığım kurumdan bin katlı rahatım en azından sıcakta çay içebiliyorum.. Bilmeden konuşma bende senin gibi memurum işçiye hakaret etmeye hakkın yok.. çünkü senin riskli çalışma ortamın hiç olmadı bilmiyosun emekli öğretmen sözüm sana bunu bile öğrenmeden 25+30 yıl geçirmişsin.. yazıkkk kınıyorum seni…

 • misafir

  türkiyede devlet şekli şöyle dizayn edildi 1.devlet her şeyin amiridir halk devlet için vardır emrindedir.devleti idare eden memurdur.yıllardır devlet gücüyle halkı karşısında hazırolda tuttu.tembelleşti.ama kendi hakkını alamadı.işçi sendikalar sayesinde anarşiyide önüne katıp arkadan hükümetleri dize getirip ürettiğinden fazla aldı.maaşı kadarda ikramiye aldı neyin karşılığı belli değil.ben memurum otuz yıldır krizler bize ödetildi emekli olacağım kirada duruyorum emekli maaşı nasıl yeter.birader bir kurumdan seksen bin lira aldı emekli oldu daire aldı.peki memur ne yapacak.alacağı otuzbin.yıllarca zemin katlarda kirada çürüdük çare..bizler kalorifer odasında ağzımızdan simsiyah toz geliyor.sınıflarda tozun içinde çalışıyoruz.ev sahipleri hep bizi horluyor.adalet yaşayan doğruluksa herkese aynı teraziyle tartılmalıdır.bazı memurlar vazife aksatıyor tamam.vatandaş sırada bekliyor o sohbet yapıyor dedik.bu türkiyenin demokrasiye geçmesinin gerekli olduğunun ispatı.demokraside devlet yani o memur halkın emrinde olur ve kendini vatandaşa karşı sorumlu hisseder.devlet silahı da olmaz elinde değilmi.artık türkiye devletin halkın emrinde olduğu demokrasiye geçmelidir.halk devletin isteklerini değil devlet halkın isteklerini yapmalıdır.o vatandaşı yarım saat karşısında bekleten çay içen sohbet eden memur halkın emrine girince yapmasın vazifesini de görelim.birbirimizi eleştirmek çözüm değil.sistemi değiştirmemiz gerek.adil bölüşüm gerek.haksızlarla beraber olacağımıza adalete sarılıp yalnız kalalım….

 • tugba

  Mehmet Can adlı yorumcu ne demek işçi 600 tl alacak !!! Bu ne mantıktır ne biliyorsun sen o işçinin eğitimsiz olduğunu, belki bu inanılmaz derecede güzel, dünyanın hiçbir yerinde görülmeyen ülkemizdeki sistem nedeniyle almış olduğu eğitim boşa gitmiştir ?
  Onu geçtim sırf eğitim düzeyi seninki kadar yüksek değil diye insanları bu şekilde küçümseyemezsin..
  Ben 4 yıllık üniversite mezunuyum, yüksek memuriyet adaylığı için sınavlara hazırlanıyorum ve 15 yaşımdan beri -şu anda bile- İŞÇİ olarak çalışıyorum, ve evet hiçbir işçinin hakettiği maaşı alamadığını, bir çok memurun ise hakettiğinden fazlasını aldığını düşünüyorum.
  Böyle düşünenlere o zaman çocuğunu okula gönderme yok devletle ilgili şunu yapma bunu yapma diye cevap verenler unutmayın o aldığınız maaşın büyük bir kısmı bu işçilerin maaşlarından kesilen vergilerden oluşuyor ve sizin emekli sandığınız varken işçilerin çoğunluğunun sigortası dahi yok..onlar günde en az 12 saat çalışıyorlar hafta sonları da dahil, bayramlarda izin alamıyorlar, hastalık izni bile verilmediği anları oluyor.
  emekli maaşı yüzünden yakınan memurlar, işçiler çalışırken dahi o kadar maaş alamıyor,siz onlara göre daha rahat ev geçindirebiliyorsunuz inanın.
  Ayrıca maaşların yanı sıra işlerini halletmek isteyen insanlardan – en azından bir ikematgah belgesi için bile alınan ücretler, ya da çocuğunu okula yazdıran aileden kibarca istenen mecbur olmadıkları halde mecbur oldukları anlatılan kayıt paraları- bir günü atlatmaya yetebilir…
  aslında bunların hiçbiri memurların yüzünden olan şeyler değil, ancak fazlasıyla pişkin bir şekilde de kendilerini acındırmaları insanı sinirlendirebiliyor..
  son olarak hani o küçümsenen ve hakkettikleri maaşı aldıklarını düşündüğünüz “O” işçi olmasa senin hangi “İŞ” in görülecek onu merak ediyorum…

 • muso

  arkadaşlar doktor olarak yazıyorum ki, duygu sömürüsüne gerek yok.. sadece okul okurken çektiğimiz çile diğer memurların hayatları boyunca çalıştıklarından daha fazladır. gece 36 saat nöbetleri saymıyorum (öğretmen haftada bu kadar çalışmıyor).. biz haftada 3 gün 36 saat çalışıyoruzz… neyse bana bu halde 2500 lira yetiyor.. diğerleri ne derse desin.. tatmin noktaları çok yüksek bu insanların.. memur olup ta sanki kutsal bir iş yapıyor herkes.. sen yapmsan başkası yapar kimsenin yeri doldurulamaz değil. marketteki adamda çıksın ben olmasam ekmek alamazsınız desin ekmeği 5 lira yapsın bu mantıkla, berber bir traşı 50 lira yapsın desin ki ben olmasam barbar gibi olursunuz desin..arkadaş ben doktor olarak 2500 iyi diyorum diğer memurlar düşünsün kendini..

 • Hasan KAHRAMANOĞLU

  Yorumları okudum. Haksızlıkların diz boyu olduğu ülkemizde ağlamak sızlanmak hiç bir şey ifade etmiyor. Bende bir çalışan olarak şunları eklemek istiyorum. Ücret adaletsizliği diz boyu. Ayrıca Emeklisi gelmiş tüm işçi ve memur hemen emekli edilmelidir. Çünkü Devlet bunlarda verim alacağı yerde zarar etmektedir.Adamın emeklisi gelmiş iş yapmıyor nasıl olsa günüm dolmuş deyip işi savsaklıyor. Sırtını iktidar partisine dayayan öyle memurlar varki bunlara bazı amirler bırakın bir laf söylesin daha yağcılık yapıyor aman tayinimi çıkarmasın koluğumda olmayayım diye böyle bir ortamda ADELETE söz etmek ne derece doğru sorarım size…………………

 • DOĞAN K.

  Hemen hemen herkesin yorumunu okudum. Kamuran bey/bayan gayet objektif bir yaklaşımla net bir ifade kullanmış. Fakat herkes kendince birşeyler bulmuş bu yorumun içinde Asalak olanlar hemen tepkisini göstermiş dahası mı sürü psikolojisi ile aynı tepkiyi verenler var.Memur olmuş bir çoğu ama okumakla anlamak arasındaki farkı göremeyecek kadar perde çekilmiş gözlerine… Şimdi en başa dönüp Kamuran’ın dediğini söylesem kaç kişi tamam der. ”beğenmiyorsanız başka kapıya” gibi ağır bir ifade kullansak kaç kişi beğenmiyorum der.. ya mecburum da çalışıyorum der ya da başka bahane.. kimse kaçamak saçma sapan cevaplar vermesin memurluk bu zamanda en rahat-en garantili-en ‘BABA’ iş… şayet aynı imkanlara aynı maaşa, sosyal imkana sahip olacağınız işçi statüsünde bir iş dahi önerilse burakıp gitmezsiniz. O, ”aman da aman çektiğimizi Allah biliyor’ dediğiniz memurluğu bırakıp işçi olacak delikanlı-hanımefendi var mı? O halde boşu boşuna felsefe yapmayın….Sözümün muhattapları umarım kendini belli edecektir :)) selametle..

 • emre k.oğlu

  !!!…SONUNA KADAR OKUYUN LÜTFEN…!!!
  arkadaşlar şu an kimse aldığı maaşa şükretmiyor kimse yerini bilmiyor yaa memur varsa vatandaşın sayesine var benim vatandaşım olmasa memur ne işe yarayacak hangi hastaya bakacak kime ne öğretecek benim vatandaşım cahilde olsa her nede olsa bu ülkede çoğu kişiden üstündür
  1. bakan adı üstünde vatandaşa bakmakla
  2. milletvekili millete vatandaşa vekil olamkla
  3. öğretmen benim vatandaşıma öğretmekle
  4. polis benim vatandaşımı korumakla yükümlü

  şimdi anladınız mı benim vatandaşım olmasa siz bırakın şimdi beğenmediğiniz maaşı almayı aç karnınızı doyuramıyor olurdunuz
  kendinizi kimseden üstün görmeyin bu ülke eşitlik bu ülke özgürlük ülkesi bu söylediklerimi hiçbir zaman unutmayınız…

 • atilla koçarslan

  istanbul şişli merkezde 4 katlı ve 6 kiracılı işhanı yöneticiliği için ne kadar maaş ödenir..

 • gs

  gerçekten hiçbirşey düşünmeden yazıyorsunuz kamuran muhteşem konuları ele almış ve sonuna kadar da haklı tembel ve asalak memurlardan bahsetmiş memur 12 saat çalışıyor günlüğü 50-60 liraya denk geliyor arkadaşım garson 12 saat çalışıp 20 lira alıyor neyini beğenmiyorsunuz memur maaşının ayrıca 12 saat çalışan memur da çok nadir görülür. bir arkadaş ta üniversiteler çok ama iş yok demiş üniversite olmadığı zaman ne diyordunuz “nasıl bir ülke ise üniversite yok okadar kişi sınava giriyor ve sonun da 10 kişiden 2 si kazanıyor” üni yokken böyleydi şimdi yine bi mazeretler şunu anladım ki insana iyilik yaramıyor. Avrupa devletlerine özenirsiniz Bulgaristandaydım orada bir profesör maaşı 600 leva hemen hemen türk parasıyla aynı biz de ise 4000-5000 lira bunun neresi kötü kör olmayın lütffen…

 • istikamet onuncu köy

  bir ülkenin ekonomisi büyürken üniversite mezunlarının çoğunlukla işsiz ya da düşük ücretli işlere kalması çok trajik bir durum olmakla birlikte bunun sorumlusu, diğer çalışanlar daha düşük aldığı için göreceli olarak maaşı yüksekmiş gibi görünen memurlar değildir.Düşük asgari ücret politikası düşük enflasyon,iştahı kabarmış yabancı ve yerli yatırımcı demek,bu da zorlama istikrarın temel anahtarı,eee tabi herşeye çok şükür diyen reflexleri öldürülmüş bir toplum olmamızın da bu durumu kolaylaştırdığı yadsınamaz.Bir de sırf işsizlik oranı düşük görünsün gençler biraz da üniversite ve sonrası sınavlarla oyalansın diye ihtiyacın ve kapasitenin çok çok üzerinde açılan yükseköğretim kontenjanlarını da unutmamak gerek.Birileri teşviklerle,sömürülen işçi emeği ve yetersiz vergi denetimi nedeniyle zenginliğine zenginlik katarken büyük gelir adaletsizliğinde biz çalışanlar hakkımızı aramak yerine birbirimizi çekiştirmeye devam edelim;ya da bu saçmalıklardan yorulanlar için yurtdışı iyi bir seçenek olabilir,ben bir hekim olarak hazırlıklara başladım bile…

 • ayse

  hemsıre maasları ne kadar lisans mezunu

 • isyanım var!!!

  Arkadaşlar bu nasıl bi şuursuzca tartışmadır.2 yabancı dil biliyorum,yurt dışında eğitim aldım ve aylardır iş bulamıyorum.Ya görüşmelerime cvp gelmiyor,yada 800-1000 lira arasında ücretlerle kıymetlendirilen maaşlar öneriliyor.Ey öğretmen kardeşim,neyini beğenmiyorsun yılda toplamda 8 ay yarım gün çalışarak aldığın maaşının? He tamam diyeceksinki sen neyini beğenmiyorsun 800 lira maaşın? ben beğenmediğim için,açta açıkta olmadığım için,annem hala masaya 1 tabak fazladan koyduğu için boyun eğmiyorum,gidip yıllarca verdiğim emeğimi birikimimi bir şerefsiz parasına para katsın diye köle gibi kullandırtmıyorum.Eğer sende beğenmiyorsan çalışma şartlarını,aldıpın maaşı,git özel bir eğitim kurumuna mesleğini orada icra et.He birde yukarda gördüğüm bir kaç arkadaş vardı,yok okula çocugunu gönderme,yok doktora gitme VS. Arkadaşım!!! babanın malımıdır o okullar,o hastaneler? çok uzattım,ama anlatmak istediğim şudurki;memur arkadaşlar emin olun bende ülkedeki adaletsizliğin,gelir dağılımındaki bu çirkefliğin ve ahlaksızlığın farkındayım.Ama bu sadece sizin için geçerli değil bundan emin olabilirsizin,burnundaki sümüğü silemeyen adam sırf babasının dedesinin misasından zevki sefa ederken,bizler bu ülkenin genç eğitimli gücü olarak sefalet içinde sürünüyoruz.

 • HAKLI

  Aziz kardeş öncelikle okudun biryerlere geldin.Okuyup biryere alınamayanlar lise mezunuyken memur olup torpille lisans mezunuyken atanamayanlar bence tamah et aldığın ücrete unutmaki burası Türkiye yabancı ülke değil…

 • Aziz

  Siteye tesadüfen girdim ve yorumları okudum.Yazmayacaktım ama dayanamadım..İlkokul (5 yıl) okudum,ortaokul(3 yıl) okudum,lise (4 yıl,hazırlıklı) okudum ve üniversite 4 sene şehirdışında okudum ve bir sürü para harcandı..dershaneler falan filan..dediler ki kpss tmm dedim 100 üzerinden 93 puan aldım ve atandım öğretmen oldum..3 yıldır çalışıyorum 1575 tl maaş alıyorum…Ben bunları yaparken sen ilkokulu bitirdin,ders çalışmadın ortaokula gittin 1 1 1 aldın zar zor geçtin,liseyi de diplomam olsun diye bitirdin asgari ücretle işe girdin 650 alıyon…ne bekliyordun yani benimle aynı maaşı almaya mı ??? ne yani biz mi suçluyuz çalıştık öğretmen olduk diye,verin %50 oyu sonra ağlayın..yok öğle yağma..ispanyada bir öğretmen 2800 euro alırken benim maaşım 800 euro bile etmiyor..tabii ki durumumun daha da iyileştirilmesini isterim..hükümetler niçin var?

  • Arzu

   İspanya’da çeşitli eğitim basamaklarındaki okullarda görev yapacak öğretmenlerin öğrenimleri farklıdır.Maestros denilen diploma almak gerekir. Orta öğrenim okullarında görev yapacak öğretmenlerde üniversite veya teknik yüksekokullarda lisans ya da “doktora” görmüş olma ve öğretmenlik sertifikasına sahip olma koşulu aranır. Öğretmenler haftada 37,5 saat çalışırlar. orta öğretimden gelen öğrencilerimizin halini görerek diyorum ki “öğretmenlerimiz çalışmıyor”İyi yetiştirilmeyen” bir öğretmen, maalesef fazla çalışsa da OECD ortalaması kadar ücret alamıyor. Öğretmen “iyi yetişmiyor”, iyi yetişmeyince de “iyi para” kazanamıyor.Öğretmenler özel sektöre geçip maaşlarını yükseltebilirler. Özel okullarda çalışabilirler.Ama arz ve talebe göre yaşam mücadelesi vermekten de ürküp kamuya sığınıp, orada ömür tüketiyorlar.
   Gelişmiş, donanımlı, yetenekli bir insan, üstelik bir de öğretmense, neden “çok çalışıp, az maaş” almaya razı olur?

   Kendine güvenmiyor ise…

   Kendini yetersiz buluyor ise…

   Kendini donanımsız hissediyor ise razı olur ancak. yirmi beş yıllık bir üniversite hocası olarak, orta öğretimden gelen öğrencilerimizin halini görerek de bunu fiilen anlıyorum.
   Orta eğitimde çalışan sekiz yüz bin öğretmenimize rağmen bu çelişki bir türlü kırılamıyor. Devlet okullarının başarısızlığı giderek artıyor.Entelektüel bir uğraş olan öğretmenlik, bizde ise uzun zamandır eprimiş memurluk haline gelmiş.

   Öğretmen, bırakın ilgi alanının çağa paralel gelişmelerini izlemeyi, eskilerde öğrendiğini bile unutur olmuş.

   Yeryüzünde entelektüel kadroları oluşturan eğitimciler, bizde az maaşa yaşam çilesi çeken sıradan devlet memuru rolüne indirgenmiş. Daha da vahimi bu rol öğretmenlerce de neredeyse benimsenmiş.

 • mete

  kamuran rumuzlu arkadaş aynen şöyle yazmış:”bu sözlerim riyakar tembel ve asalak memurlar içindir”…bundan nasıl vazife çıkarıyorsunuz…tüm memurları mı kastetmişki saldırmışsınız…memur olarak çalışanlar içinde elbette böyle tipler vardır..hemen hemen herkes her nedense üstüne alınmış..benim birçok arkadaşım vardır memur olan ve işlerini layıkıyla yaparlar..bazıları da vardır tıpkı bankamatik memuru gibidirler..ben özel sektörde çalışıyorum ve ameliyat olmam sebebiyle raporluydum..rapor paramı alabileyim diye evraklarımı teslim için sgk’nın bir şubesine gittim..sıra numaramı aldım ve önümde kimse yoktu..bankodan beni çağıracak memur müsvettesi 10 dakika yanındaki arkadaşıyla muhabbet ettikten sonra butona bastı ve sıradakini çağırdı..neyse gittim ama kendimi tutuyorum birşey dememek için..sonuçta işimiz görülecek ve hır gür çıkarmanın manası yok dedim..yaklaşık 2 dakika sürecek olan işlemimi memur! arkadaş 15 dakikada arkadaşıyla muhabbete devam ederek aheste aheste tamamladı..şimdi ben bu memura tembel ve asalak demiyeyim de ne diyeyim????

 • MehmetCan

  İşçi tabii ki 600 tl alacak, ne eğitimi ne vasfı var. Sizde kırın bi taraflarınızı da KPSS ye hazırlanın ben 94 almak için bir yılımı verdim tabii ki bu parayı ve daha fazlasını hakedeceğiz, işçi naptı ilkokul bitti tamam, ee emek nerde ki köfte olsun?

 • Arkadascam

  Bu kadar aç gözlü olmayın be boşanında semerinizi yiyin artık yeter işçi 600 tl ile 4 kişilik ev geçindirmeye bakıyor hergün 12 saat çalışmaktan beli kopuyor memur efendiler haftada 5gün günde 8 çalışarak bilmem ne kadar maaş alıyor hala nerde bu devlet yazıklar olsun size yazık.Kamuran’da doğruyu söylemiş doğru söyleyeni dokuz köyden kovarlar.

 • mehmet biçer

  1/4 derecede emekliyim…diyorum ki oğlum vallahi ben zamanında .. şu kadroda amir olarak görev yaptım inanın inandıramıyorum hadi ordan diyor.. ali amca sen de daha fazla okumuş çünkü o sen den fazla maaş alıyor diyor inanın bunu 7yaşındaki çocuk söylüyor.. yok diyorum oğlum biz ondan daha çok okumuşuz onlar bizim işçilerimiz di dediğimle kalıyorum yok onların maaşı daha fazla arabaları da var .sen onun yanında daha bükülüyorsun diyor..ne yapayım oğlum bu kabahat benim değilki SONUÇTA tüm okuyanlar da okumayanlardan daha az emekli maaşı alıyor.7 yaşındaki çocuk ne diyor biliyormusunuz hadi ordan diyor sen okumamaışsın o okumuş .. hiç okumayan okuyandan daha fazla maaş alırmı diyor. BENDEN SÖYLEMESİ.. bu çocuk büyüyecek ve inşallah bu durumun böyle devam ettiğini ilerde görüp te şaşırmayacak..o zmana kadar bu ayıbın düzeltileceği ni umut ediyorum.

 • yıldırım

  Bende memurluktan ayrılan birisiyim Türkiye gerçeği ücret politikası düşük fazla para verirlerse enflasyon artarmış merkez bankası bunu söylüyor ama kendi çalışanına %60_70 zam yaparken ne hikmetse enflasyon çıkmıyor. Dediğim gibi memuriyetten ayrılmayım bir türkiye gerçeği de asgari ücret bazı kısaslamalar bu döngüde gerçekleşiyor nüfusumuzun (yani çalışan kesim) çoğu asgari ücretle geçinmeye çalışıyor. Bunun için bu çalışan kesimin gözüne memur maaşları batmakta arkadaşlar ne yapamak gerek işçisiz, memursuz, tarım çalışanı, amele olmadan yaşam olmaz temennimiz her kesimin hak ettiği ücreti alması daha doğrusu ADAM GİBİ YAŞAM ŞARTLARI İÇİN ADAM GİBİ MAAŞ… İyi günler saygılarımla…

 • mehmet

  çookk saçma… yukarıda verilen memur maaşları gercek deil yada ben başka bir ülkede memurluk yapıyoruumm.. ve kimsede çıkıp buna itiraz etmemiş demekki ortada hakedeilen bi yrk var.

 • Murat

  Bre Beyinsiz adam memurları sevmiyosan çocuğunu okula gönderme, hastalanınca doktora gitme, evine hırsız girdiğinde gaspa uğradığında polise gitme… daha da sayayım mı?

 • murat

  Deyerli memur kardeşlerim birbirimize hiç laf atıp bibirimizi rencide etmiyelim.Zira bu ülkede mevcut kanunlar çerçevesinde sendikaların eli zayıptı ayriyeten sendikalr siyasi ağırlkta mücadele ediyorlardı şimdi yeni kanunla birlikte bütün işçi ve memur sendikalrının siyasete mesafeli durup gerçkmisyonlarını yerine getirmelerini umut ediyorum bence önce sendikacılık yapsınlar işveren kim olursa olsun onurlu bir mücadeleyle memurun ve işçinin hakkını hakkıyla temsil etsinler Hakkaniyetin olacağına ben inanıyorum. Yeni her konuda olduğu gibi sendikacılıktada bir zihniyet değişine ihtiyaç olduğunu düşünüyorum güzel müreffeh bir türkiye için dürüst siyaset dürüst sendikacılık dürüst sivil toplum kuruluşlarına ihtiyaç var…..

 • SAHABETTIN KULUALP

  4yillik yuksek okul mezunu olarak 28 yil memur ( mudur yardicisi) olarak calisip 1/4 dereceden emekli oldum.ayni hizmeti olan ilkokul mezunu memur emeklisi maasi ile almakta oldugum maas farki nerdeyse kapanmis bulunmaktadir. isci emeklisi ise benden fazla almakdadir. benim durumumda olan yuzbinlerce yuksekokul mezunu emekli bu durumdan cok rahatsiz olmaktadir.
  Bu adeletsiz durumun duzeltilmesi gerekmektedi.

 • ibrahim

  memurmaaşları belli oldumu 80 ler varmı

 • dekad

  haklısın kadir kardeş ağzına sağlık düşüncene teşekkür ederim bu tür kısır düşüncelerle bir yere varılmaz ülkenin durumu kimin ne kadar aldığından daha önemli tabiiki insanların üreten ve okuyan olması lazım aslında körü körüne irdeleyen bir şeyler savunan değil insanı milleti ve toprağı için mücadele eden ve ülkenin gerçekten nereye götürüldüğüne bakmak lazım değilmi siyaset gözetmeden sırf ülken için mücadele etmek lazım değilmi neden ülkem insanı birbiryle uğraşıp gerçekleri görmezden gelir acaba sadece konuşurken varız değilmi dış güçlerin halkımızı bu hale getirmesi için verilen yemi herkes yutuyor önce dilimizi yok ediyorlar sonra dinimizi edicekler daha sonrada ülkemizi lütfen uyanın ey türk halkı teşekkür ederim .????????

 • ömer

  yardımcı hizmetler memurhizmetli olarak çalışıyorum. derecem 7/1 1490TL maaş alıyorum. temmuz zammı ile maaşım kaçlira olur.

 • kadir parlak

  tesadüfen yorumları gördüm ve üzüldüm biz kurtuluş savaşında omuz omuza savaşmış ve cephelerde kim ne iş yapıyor ne kadar geliri var nerelesin demeden memleketi için savaşmış ve vatanı için kanını canını malını feda etmiş bir milletiz. dedelerimiz ninelerimiz bize öyle bir vatan bıraktıki kıymetini bilelim insanlar geliriyle yargılanacaksa size şunu söyleyim bırakın memur ne kadar alıyor tartışmasını alsın daha fazla alsın anaların ak sütü gibi helal olsun onlara ne zaman başımız ağrısa ailenizden dostunuzdan akrabanızdan önce onlar var yanımızda her zaman yanı başımızdalar hastalansan onlara okumak istesen onlara kocanızdan babanızdan dayak yeseniz onlara dağdaki teröristen kurtulmak için onlara daha sayamadığım milyonlarca sıkıntı ve güzel günde bir kızı sevdin nikah memuru olmadan evlenemesin bile bırakın memurları örnrk: kadın çok güzel bacakları var diye podyumda bir dakika yürüyor milyon alıyor adam iyi şarkı söylüyor milyonları alıyor amcam iyi top oynuyor milyonları götürüyor ve biz bunlara hayran olmaktan başka bir şey yapmıyoruz sonra hayatını bu vatana adamış insanlarımızın aldığı üç kuruşu konuyşuyoruz ayıp sadece ayıp konuşulacak birşey varsa imralı adasında beslediğimiz apo köpeğinine aylık kaç milyon masraf yapıldığı olmalı bunları konuşun bu vatan için daha hayırlı olur…

 • aka

  yunanistan da tüm ülke çalışanlarının 3/2 si memur. İşverenler sigorta primlerini devlete düzgün ödemiyo. Benzinden vergi alınmıyo. Yani herkes sırtını devlete dayamış DEVLETTE ONLARA BAŞKA YERİNİ DAYADI 500 MİLYAR DOLAR BORÇLARI VAR ŞİMDİ KAMUYA AİT ÇOK ŞEY SATLIK devlet versin ama sonunu düşünün beyler. EN ÖNEMLİ SORUN GELİR ADALETSİZLİĞİ BUNU İRDELEYİN

 • güllü karagöz

  kamuran bey asker ve hemşireleri unuttu sanırım.orada yansıtılan maaşlar hiç bir zaman doğru olmadı.

 • helal

  doğru söyleyeni……….
  helal sana kamuran bende bir memurum
  ve sana sonuna kadar katılıyorum
  bu arakadşlar olaya başka açıdan bakıyorlar
  ben bunu gayet iyi biliyorum
  helal sana sen bildiğin yoldan git…
  )( )( )(

  • ayça

   Memurun işçiden daha çok ağlamasına ben de karşıyım… özel sektörde bi çok iş değiştirdim… şartlar gerçekten çok kötüydü.. şu an memurum ve yoğun çalışıyorum ama eski zamana bakınca kendimi çalışmıyormuş gibi hissediyorum… istisnalar kaideyi bozmaz; ama bir işçi de bi memur kadar para kazanmayı hakediyor. bi doktor olmasa halimiz harap ama bi fırıncı da olmasa, çiftçi de olmasa halimiz harap… taş yerinde ağırdır… sataşmalarımızı doğru kişilere yapalım!

 • anestezi

  la abuzittin, nankör herif bin lira neyine yetmiyooo…eminim şimdi kahve köşelerinde pinekliyosundur…senin gibilerine deil bin beşbin verse bu AKP yine doymazsınız…

 • gagauz

  kamuran yalakası embesil sen nerede öğrendin bu konuştuklarını sanki memur olmasan içine tükürdüğümün ülkesinde farklı olacak.

 • emekli öğretmen

  gençliğimi okullarda sınavlarda ve uzak dağ köylerinde öğretmenlik yaparak geçirdim. 30 yıl çalıştım şimdi 1250 TL emekli maaşı alıyorum. İlkokuldan sonra okumayan bir işçi 25-30 yıl sonra 100 bin lira ikramiye ve 1500 TL emekli maaşı alıyor. Hiç devlete hizmet etmeden. Ben nerde yanlış yaptım

 • ABUZİDDİN

  Arkadaşım, san galiba arkanı A ke pe’ye dayamışsın, Otuz yıl emek çek sonra bin liraya talim et. Senin çocuğunu bu kadar yıl okuttum, adam ettim, şimdi emekli olduğum için suçluyum öyle mi?

 • kamuran

  gayet hoş ve güzel.. bence hiç bir memur isyan etmesin sabah belli saat akşam belli saat haftasonu tatil bayram tatil kar yağar tatil olur bayram olur zaten tatil olur polisler hariç genel yaşam riskleride az bunun yanında sigorta primi derdi yok emeklilik korkusu yok işten çıkarılma riski yok rekabet ortamında maaş kesintisi yok hem isyan edip hemde milyonlarca kişi bu memurluk sınavına giriyorsa… ya bu memlektin bir zeka sorunu var yada içinde yaşayanlarının .. üniveriste mezunu olupta 800 tl lere iş bulanlar emekçi olup sigortasız çalışanlar ( sınav kazansalar bile üstelik) girişimci olmak isteyipte itip kakılan yetenekler bu ülkede çoğunlukta ise..kims ekusura bakmasın beğebnmeyen istifa edip iş bulsun veya işlyeri açmaya kalksın.. DEMOKRASİ aynı zmanda fırsat eşitliği değilmiydi.. devlete sırt dayama olayı artık bitsede insanlar adeleti kendi doğal şartlarında kursalar…bu sözlerim riyakar tembel ve asalak memurlar içindir. her kelimeninde arkasındayım ben çalışkanım hakkımı alıyorum diyene lafım yok..saygılar.

  • ben baba

   memura asalak demek tebiyesizliktir. memur olmadan devlet idare edilmez
   çouğun dogar memur kaydeder, okutur, tedavi eder sen yatarken uyuken seni bekler,
   seni adam eder
   hatta bazı hayvanları eğitime alır kısacası adam gibi yaşıyosan memur amcan sayesinde
   vergini toplar devleti derler toplar tüm emek memurundur amele gardaş yani adam olmamız haddimizi bilememiz lazım her alanda emek memurundur edepli olalım

   • Arzu

    “bu sözlerim riyakar tembel ve asalak memurlar içindir” demiş yorumcu ne çok tepki oluşmuş hayret. Riayakar Tembel ve asalak memur sayısı mı çok? Yoksa anlama güçlüğü mü çekiyorsunuz? Ben birçok memur tanıyorum. Haftada 1 gün 3 saat derse gidip her 3 yılda bir çocuk doğuran ve 2,600 TL maaş alıp yan gelip yatan öğretmenler tanıyorum. Yaz tatilindense hiç bahsetmiyorum. Bu “bazı hayvanlar”ı eğitenler sadece kendi alanında eğiticidirler. Öğretmen “çocuğu” eğitir yetişkinin öğretmeni değildir. Fakat toplumda memur hep “amir” görünümünde geleneksel “ismet paşa” memurudur millet iplemez gelişmiş toplumlarda da memur “asalak” tır. Aslolan “uzman memur” dur. O da sizde yok zaten. Orada Sınavla uzman memur “o-l-u-n-m-a-z”. Uzman memur akademik kariyer sahibidir. Hayvanları eğitenlere de “animal trainer” sadece hayvanları eğitir. Bizde ise insanları da eğitmek isteyenler olması gayet doğal. Herbişeyden anladığını düşünen memur kafası.

   • suçu asgari ücret

    yoruma takıldım dayanamadım sen babasında asgari ücretli ne demek çocuk okutuyorsun niye ben evde saatlerce ödevine yardım ediyorum ozaman devleti var eden fedekar milletidir vergisini ödeyip günde 13 saat vardiyalı çalışandır mesai çıkışı yorgunluktan otobüste uyuyandır resmi dairede işi olurda 1 gün izni zar zor alırda çocuk kaydını yaptıramadan döner pardon bazıları şanslı çay azizliğine yada sistem çöktüye denk gelmedi çok şanslı valla ben memura yalvara yakara çok uğraştım yinede yarın gel der saat 16 vezne kapalı abi su yok evde ne yapayım kardeşim yarın gel babanın imkanı varda okumussun ama ben çalışmak zorundaydım asgari ücret her zaman iyidir adama bu dünyada hele ahirette çok faydası inşaallah olacaktır amele dedinde bende ameleyim ailem için amelelik yapıyorum sen yunanistanı ibret al ilk önce memur maaşını kesiyorlar çare olarak amele devlete yük getirmez senin memur maaşına karşılık yaşasın asgari ücret ha emekli ikramiyeni sen bu dünyada al ben ahirette alacağım inşaallah saygılar hamd alemlerin rabbine olsun

  • memur

   Ey kamuran… Efendi misin, hanfendimisin isminden anlamak güç ama hayatında kaç tane memur tanıyorsun onuda anlamak bir o kadar güç. Memurlara asalak diyorsun; evlimisin, çocuğun varmı? Eğer varsa senin başa çıkamadığın o çocuğunu hangi zavallı öğretmen çekiyor acaba…hani o kar yağınca tatil yapan asalak(!) öğretmenler var ya… Gece hastalandığında hastaneye saat kaç olursa olsun gittiğinde acaba hangi asalak(!) doktor ve hangi asalak(!) hemşire bakıp muayene edip iğne yapıyor, kahrını çekiyor… Evet sence sadece polislerin yaşam riskleri var çünki sen sadece onlardan korkuyorsun. Sen hiç cezaevi gördünmü? İnfaz ve koruma memurları hangi şartlarda çalışıyor,kimlerle çalışıyor, kaç saat çalışıyor, kaç para alıyor… hiç aklına geldimi… kaç tane infaz ve koruma memurunun kaç psikopat tarfından vurulduğunu, tehdit edildiğini öldürüldüğün… Senin aralarında değil yanlarında bile beş dakika duramayacağın birileriyle onların günün kaç saatini, ömrünün kaç yılını geçirdiğini biliyormusun. Evet, ben anladığın gibi infaz ve koruma memuruyum. Hala ve hala o beğendiğin şahsiyetler 5 yıllık yıpranma hakkımızı bile vermediler. Ama senin gibi (üstün zekalı ve girişimci ruha sahip) yüksek dehalar bunu niye düşünsün ki… Yanlış yerdesin ey kamuran… Bu memurlar çok alıyor allahtan belalarını istiyorlar hala diyeceğine; EVET bu memlekette işsizlik var demelsin. Evet bu memlekette üniversiteler insanları kandırmak ve umutlarını kullanmak için var demelisin. Her yıl üniversitelerden kaç kişi mezun oluyor biliyormusun. peki bu mezunların yüzde kaçı iş bulup çalışabiliyor. Devlet ne kadarını istihdam edebiliyor. O asalak dediğin devlet memurları yada ortalama gelire sahip bir işçi avrupa yada az gelişmiş bir ülkedeki eşdeş bir işte çalışanın kaçta kaçı ücret alabilyor acaba onu sormalısın. Tabi aklın ve yüreğin yeterse. Ama sen genede o küçük dünyana gömül ve senden daha fazla kazanan herkese kin ve nefret besle. Hemde hangi koşullarda çalışıp kazandığını düşünmeden. Ama sermayeye, para babalarına hep gıpta et hayranlık duy, hep bir gün kendininde öyle olacağını düşle… Taa ki bir gün…

  • YARGIÇ

   bu ne küstahlık memurun her alanında çalışan personel maaşını fazlasıyla hakediyor yinede emeğinin karşılığı bu olmamalı yönetimler bilinçsiz yönetir kıçını memur toplar memur olmasa sen bir hiçsin dibi olmayan ükala birileri konuşuyor işte.. srsan 2*2 kaçeder diye bilmez aptal

  • ahmet

   kamuran arkadaşımın yorumlarının tümüne katılıyorum.benim beynimden geçen fakat kelimelere dökemediğim ne varsa çok iyi ifade etmiş.kendisine teşekkür ediyorum kral çıplak dediği için.

  • !!!

   kamuran beyin yazdıkları kısmen doğru olabilir ama her memurunda keyfi yerinde değil özelliklede hemşireler özeldede çalışsalar devlettede hep itilip kakılıyolar ve aldıkları maaş belli okadar huysuz hastayla karşılaşıyosunuz verem gibi birçok riskli enfeksiyon kaptırıcı hastalıklar var onlarla uğrasıyorsunuz sabahtan akşama kadar bi oraya bi buraya koşturuyosunuz hee bide o pembe gözlüklerinizi çıkartın bizlere ne tatil var ne dinlenme hiç bir gününüz boş geçmiyor ve üstüne birde nöbetler var hayatınız artık hastenede geçiyor ve özel hayat diye birşey kalmıyor amin olun bizlerde kpss ye girip kazanmak için değilde birazdaha az ezilmek için giriyoruz…

Yorum Yazabilirsiniz

  

  

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.