Ermenilerin Osmanlı Devleti’ne Karşı Ayaklanma Sebebi Nedir?

Osmanlı Devletine Ayaklanan Ermeniler

Osmanlı Devleti’ne karşı ayaklanan bir Ermeni çetesi

19. yüzyıl sonlarında Ermenilerin Osmanlı Devletiʼne karşı ayaklanmalarının sebebi nedir?
19. yy. sonlarında dış güçler Osmanlı Devleti’ni parçalama ve paylaşma isteğindeydi. Bu sağlamanın bir yolu da iç savaş çıkartmaktı. Osmanlı Devleti içerisinde yüzyıllarca refah içinde yaşayan Ermeniler, Rusya ve İngiltere’nin kışkırtmaları sonucunda, bağımsızlık hayalleriyle silahlanarak ayaklanma başlatmalarına neden olmuştur. Ayaklanan Ermeniler I. Dünya Savaşı’nda Kafkas Cephesinde’da Ruslarla birlikte Osmanlı Devleti’ne karşı savaşmıştır.

Kurtuluş Savaşı Kadın Çocuk Yaşlı

Kurtuluş Savaşı’nda cepheye malzeme taşıyan kadın, çocuk ve yaşlılar

Halkımızın birlik ve berberlik içerisinde hareket etmesinin Kurtuluş Savaşıʼnın kazanılması üzerinde etkisi nedir?
Kurtuluş Savaşı’na onca imkansızlığa rağmen Türk Ordusu tüm gücüyle yurdumuzu düşman işgaline karşı savundu. Bu sırada halkımız tüm imkanlarıyla askerlere destek verdi. Eli silah tutan herkes birer askere dönüştü. Kadın, çocuk ve yaşlılar da destek görevinde bulundu. Kimisi cepheye cephane, yiyecek ve içerek taşıdı. Kimisi de yaralıları tedavi etti, silahları tamir etti, cephane üretti. Bu birlik ve beraberlik de Kurtuluş Savaşı’nın kazanılmasını sağladı.

Turknet Davet Kodu - Arkadaşını Getir Kampanyası

Londra Konferansıʼnda TBMM ile İtilaf Devletleri arasında antlaşma imzalanamamasının sebebi nedir?

Yunan ordusunun işgaline karşı düzenlenen I. İnönü Muharebesi’nin zaferle sonuçlanması, Türk milletinin işgallere karşı ne kadar güçlü olduğunu tüm dünyaya kanıtlamasını sağladı. Bu zafer aynı zamanda TBMM Hükümeti’nin saygınılğı ve otoritesini arttırdı. Zaferin hemen ardından İtilaf Devletleri Serv Antlaşması’nı tekrar görüşmek için Londra’da konferans düzenlemek zorunda kaldı.

Sovyetler Birliği TBMM

Sovyetler Birliği ile TBMM arasında Moskova Antlaşması imzalayan taraflar.

Kurtuluş Savaşıʼnda Sovyetler Birliği TBMMʼyi hangi sebeplerle desteklemiştir?
I. Dünya Savaşıʼnda İtilaf Devletleri yanında yer alan Rusya, Osmanlı Devletine karşı savaşmıştı. Ancak 1917’de Rusya’da çıkan Bolşevik İhtilali sonucunda Rusya Çarlığının yıkılmasıyla, yerini Sovyetler Birliği’ne bıraktı. Sovyetler Birliği’nin savaştan çekilmesi, İtilaf Devletleri’nin Rusya’ya karşı cephe almasına neden oldu. Osmanlı Devleti’ni işgal eden İtilaf Devletleri’nin Boğazlara ve Anadoluya yerleşmesinin, kendileri için tehdit olduğunu bilen Sovyetler Birliği, TBMM’yi destekleme kararı almıştır. Bunun neticesinde TBMM ile Sovyetler Birliği arasında Moskova Antlaşması imzalandı. Antlaşmayla birlikte Türk Devleti resmen tanınmış oldu. Doğu sınırlarımız büyük oranda kesinlik kazandı. Doğu Cephesi güvenliği sağlandığı için askerlerimiz diğer cephelere yönlendirildi. İki ülke arasında siyasi ve ekonomik ilişkiler güçlendi.

Yorum Yazabilirsiniz

  

  

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.